Escollir entre acer inoxidable 17-4PH i 316 és una de les decisions de materials - més comunes i - més conseqüents en enginyeria. Tots dos són acers inoxidables, tots dos resisteixen l'òxid i tots dos s'utilitzen en aplicacions aeroespacials, mèdiques, marines i industrials. Però resolen diferents problemes. 17-4PH és un aliatge d'enduriment per precipitació- dissenyat per obtenir una resistència i una duresa excepcionals que es poden ajustar amb un tractament tèrmic.

El grau 316 és un aliatge austenític construït per a una resistència superior a la corrosió, especialment en entorns àcids i rics en clorurs-. Aquest article presenta una comparació rigorosa basada en dades-per ajudar els enginyers, els gestors de compres i els responsables-de prendre decisions a triar l'aliatge adequat per a cada aplicació.
|
3 × més fort 17-4PH H900 vs 316 recuit |
PREN 25+ Puntuació de resistència al pit del 316 |
6 Duresa Cond. 17-4PH sintonitzable H900–H1150 |
Què és l'acer inoxidable 17-4PH?
17-4PH (UNS S17400, AMS 5604, ASTM A564)és un acer inoxidable d'enduriment-martensític. El nom prové de la seva composició nominal:
17% de crom, 4% de níquel i 4% de coure, amb petites addicions de niobi (colombi). El "PH" significa enduriment per precipitació - un procés de tractament tèrmic que fa que les partícules riques de coure-precipitin dins de l'estructura del gra del metall, augmentant dràsticament la resistència i la duresa sense sacrificar massa ductilitat.

L'avantatge que defineix el 17-4PH és la seva versatilitat mitjançant el tractament tèrmic. En canviar la temperatura d'envelliment (anomenada "condició H"), els enginyers poden marcar una força des de 1.000 MPa fins a més de 1.310 MPa de resistència a la tracció, el que el converteix en un dels acers inoxidables més forts disponibles en forma de barra, placa i xapa.
Número UNS: S17400
Estàndard principal: ASTM A564 / AMS 5604
Estructura cristal·lina: martensítica (després del recuit i l'envelliment de la solució)
Elements d'aliatge clau: 15–17,5% Cr, 3–5% Ni, 3–5% Cu, 0,15–0,45% Nb
Magnètic: Sí (en estat endurit)
Què és l'acer inoxidable 316?
Grau 316 (UNS S31600)és un acer inoxidable austenític i el segon grau d'acer inoxidable més utilitzat després del 304. El seu diferenciador crític és l'addició d'entre un 2 i un 3% de molibdè, que augmenta significativament la resistència a la corrosió per picades i esquerdes en entorns de clorur - com l'aigua de mar, l'esprai de sal i molts productes químics industrials. El grau 316L (UNS S31603) és la variant de baix-carboni, preferida per a conjunts soldats perquè elimina el risc de sensibilització i corrosió intergranular.

A diferència del 17-4PH, el grau 316 no es pot reforçar amb tractament tèrmic. Les seves propietats mecàniques s'estableixen durant el processament del molí (laminació en calent, treball en fred, recuit). No obstant això, 316 ofereix una formabilitat, soldabilitat superiors i un historial provat en els entorns químics i marins més durs del planeta.
Número UNS: S31600 (316) / S31603 (316L)
Estàndard principal: ASTM A240 / A276 / A312
Estructura cristal·lina: austenítica (cubic-central de cara)
Elements d'aliatge clau: 16-18% Cr, 10-14% Ni, 2-3% Mo
Magnètic: No (no-magnètic en estat recuit)
Comparació de la composició química
La química ho mou tot en la metal·lúrgia. La taula següent mostra com es diferencien 17-4PH i 316 a nivell elemental i què contribueix cada element al rendiment.
|
Element |
17-4PH (S17400) |
316 (S31600) |
Importància de l'enginyeria |
|
Crom (Cr) |
15.0–17.5% |
16.0–18.0% |
Forma una capa passiva de Cr₂O₃; barrera de corrosió primària en ambdós graus |
|
Níquel (Ni) |
3.0–5.0% |
10.0–14.0% |
Estabilitza l'austenita en 316; permet la resposta de PH en 17-4PH |
|
Molibdè (Mo) |
Cap |
2.0–3.0% |
Mo és l'arma secreta del 316 - millora dràsticament la resistència a la corrosió de les escletxes i les esquerdes |
|
Coure (Cu) |
3.0–5.0% |
Cap |
Permet l'enduriment per precipitació en 17-4PH; cap paper al 316 |
|
Niobi (Nb) |
0.15–0.45% |
Cap |
Refina l'estructura del gra; estabilitza la matriu martensítica 17-4PH |
|
Carboni (C) |
Menor o igual al 0,07% |
Menor o igual al 0,08% |
El baix C evita la precipitació del carbur; Límits 316L a Inferior o igual al 0,03% per a l'ús de soldadura |
|
Manganès (Mn) |
1,00% màx |
2,00% màx |
desoxidant; estabilitzador secundari d'austenita en 316 |
|
Silici (Si) |
1,00% màx |
1,00% màx |
desoxidant; paper menor en ambdós graus |
Font: ASTM A564 (17-4PH), ASTM A240 (316). % en pes=per cent en pes.
Propietats mecàniques
Aquí és on 17-4PH i 316 divergeixen de manera més espectacular. 17-4PH. El tractament tèrmic d'enduriment per precipitació- pot empènyer la resistència a la tracció per sobre de 1.300 MPa, més del doble de la resistència típica del 316 recuit. La taula següent compara les propietats mecàniques clau una al costat de l'altra, mostrant les seves condicions principals de tractament tèrmic.
Taula 2 - Comparació de propietats mecàniques (temperatura ambient)
|
Propietat |
17-4PH H900 |
17-4PH H1025 |
17-4PH H1150 |
316 (recuit) |
Unitat |
|
Resistència a la tracció màxima |
1,310 |
1,070 |
930 |
515–690 |
MPa |
|
0,2% de rendiment |
1,170 |
1,000 |
725 |
205–310 |
MPa |
|
Elongació a la ruptura |
10% |
12% |
16% |
40%+ |
% |
|
Duresa |
38 HRC |
33 HRC |
28 HRC |
95 HRB |
- |
|
Impacte de Charpy (sense oscil·lar) |
~68 |
~95 |
~132 |
~300+ |
J |
|
Mòdul elàstic |
197 |
197 |
197 |
193 |
GPa |
|
Densitat |
7.78 |
7.78 |
7.78 |
7.99 |
g/cm³ |
H900=envellit a 900 graus F (482 graus) - força més alta. H1025=envellit a 1025 graus F (552 graus). H1150=envellit a 1150 graus F (621 graus) - ductilitat i duresa més altes. Valors segons ASTM A564 i AMS 5604.
|
INFORMACIÓ CLAU - FORÇA 17-4PH H900 és fins a 2,5 vegades més fort que el 316 recuit Per a peces estructurals, elements de fixació, eixos i molles que han de ser compactes i lleugers, l'avantatge de resistència de 17-4PH permet que seccions transversals-- més fines estalviïn pes sense sacrificar la capacitat de càrrega. Cap tractament tèrmic pot tancar aquesta bretxa en 316. |
Un dels avantatges únics de 17-4PH és la sintonització. Els enginyers seleccionen la condició d'envelliment per optimitzar l'equilibri de resistència i resistència per a cada aplicació específica.
|
Condició |
Temp. d'envelliment. |
UTS (MPa) |
YS (MPa) |
Aplicació típica |
|
H900 |
482 graus / 900 graus F |
>1,310 |
>1,170 |
Elements de fixació aeroespacial, tren d'aterratge, components de turbines |
|
H925 |
496 graus / 925 graus F |
1,170 |
1,070 |
Eixos-d'alta resistència, components de vàlvules, maquinari nuclear |
|
H1025 |
552 graus / 1025 graus F |
1,070 |
1,000 |
Instruments quirúrgics, eixos de-bombes de cicle alt, engranatges |
|
H1075 |
579 graus / 1075 graus F |
1,000 |
860 |
Enginyeria general, interiors de planta química |
|
H1100 |
593 graus / 1100 graus F |
965 |
795 |
Recipients a pressió, brides que requereixen una bona tenacitat |
|
H1150 |
621 graus / 1150 graus F |
930 |
725 |
Fabricacions de soldadura, peces que necessiten la màxima tenacitat |
Font: AMS 5604, ASTM A564. Tots els valors a temperatura ambient (20 graus).
Resistència a la corrosió
La resistència a la corrosió es mesura de diverses maneres. L'índex d'-número únic més utilitzat és el nombre equivalent de resistència a la picadura (PREN), calculat com: PREN=%Cr + 3.3(× %Mo) + 16(× %N). Un PREN més alt significa una millor resistència a la picada, l'atac localitzat que és més perillós en entorns de clorur com l'aigua de mar i les sals de-congelació.
|
Mètrica de corrosió |
17-4 hores |
316 |
Veredicte |
|
Índex PREN |
12–16 |
24–28 |
316 victòries de manera decisiva - Mo triplica la resistència al pit |
|
Pitting en aigua de mar / NaCl |
Risc moderat |
Excel·lent |
316 preferit per a zones d'esquitxades marines |
|
Resistència a la corrosió de les esquerdes |
Fira |
Bé |
316 funciona significativament millor |
|
Corrosió uniforme (àcids diluïts) |
Bé |
Molt bé |
316 maneja millor HNO₃, H₂SO₄ |
|
Cracking per corrosió per tensió (SCC) |
H900: susceptible a alta resistència |
Resistent a la majoria d'ambients |
316 més segur en clorur + esforç de tracció |
|
Exposició atmosfèrica/interior |
Molt bé |
Molt bé |
Els dos graus funcionen igual de bé |
|
Oxidació a -alta temperatura (fins a 315 graus) |
Molt bé |
Molt bé |
comparable; 316 una mica millor per sobre dels 300 graus |
|
Compatibilitat galvànica |
A prop del 316 |
Línia de base |
Baix risc galvànic quan es combinen |
PREN=%Cr + 3.3(×%Mo) + 16(×%N). Valors basats en la composició nominal de l'aliatge. El rendiment real de la corrosió depèn de l'acabat de la superfície, les condicions del tractament tèrmic i el medi ambient.
|
INFORMACIÓ CLAU - CORROSIÓ
El contingut de molibdè del 316 és un canvi-de joc en entorns de clorur
Amb un PREN de 24-28 enfront de 17-4PH's 12-16, el grau 316 és l'opció correcta allà on la picada de clorur és el mode de fallada principal - els sistemes d'aigua de mar, les estructures costaneres, el processament d'aliments i els equips farmacèutics{{7}{{. 17-4PH poden posar-se ràpidament en aquestes condicions, especialment en condicions H9} més altes. |
Fabricació, soldabilitat i mecanització
|
Característic |
17-4 hores |
316 |
Implicació pràctica |
|
Soldabilitat |
Bé (en estat de recuit de CA o solució-) |
Excel·lent |
316 és molt més fàcil de soldar; 17-4PH requereix un procediment controlat i sovint un envelliment posterior a la soldadura |
|
Mecanització |
Bon - 60–70% d'acer al carboni |
Moderat - 50–60% d'acer al carboni |
17-4PH és una mica més fàcil de mecanitzar que 316, que s'endureix ràpidament |
|
Formabilitat |
Moderat (millor en condicions de CA) |
Excel·lent |
L'estructura austenítica del 316 permet l'embutició profunda, la flexió i la formació de rodets-sense esquerdar-se |
|
Enduriment del treball |
Baixa |
Alt |
El treball 316-s'endureix ràpidament - avantatge per a l'enduriment superficial, desavantatge per al mecanitzat |
|
Necessitat de tractament tèrmic. |
Obligatori (recuit solució + edat) |
No cal cap |
17-4PH afegeix passos i cost del procés; cal un forn de recuit |
|
Treball en fred |
Limitat després de l'enduriment |
Excel·lent |
316 es pot treballar en fred-per augmentar la força; 17-4PH no pot després d'envellir |
|
Acabat superficial |
Excel·lent - Ra<0.4 µm achievable |
Excel·lent |
Ambdós aconsegueixen acabats de grau-farmacèutic/alimentari amb poliment |
Comparació de costos
El cost del material rarament és el factor dominant en l'enginyeria de precisió, però és molt important a escala. La taula següent inclou el cost del material del molí, el cost de processament i les consideracions del cost total del cicle de vida.
|
Factor de cost |
17-4 hores |
316 |
Notes |
|
Cost del material del molí (bar, $/kg) |
$8–$14 |
$4–$7 |
17-4PH comanda una prima ~ 2× a causa de les addicions de Cu, Nb i toleràncies de producció més estrictes |
|
Cost del full/plat ($/kg) |
$10–$18 |
$5–$9 |
El full 316 és un producte bàsic; El full 17-4PH és un producte especial |
|
Cost del tractament tèrmic (per part) |
$15–$60 |
Cap |
El recuit de la solució + l'envelliment afegeix el cost del procés i el temps de lliurament per a 17-4PH |
|
Cost de mecanitzat (índex relatiu) |
1.0× |
1.1× |
17-4PH lleugerament més barat de mecanitzar a causa del menor enduriment per treball |
|
Cost de fabricació de soldadura |
Més alt |
Abaix |
Els conjunts de soldadura 17-4PH requereixen la qualificació del procediment i l'envelliment posterior a la soldadura |
|
Cicle de vida / cost de substitució |
Baixa |
Baixa |
Els dos graus ofereixen una llarga vida útil quan s'especifiquen correctament |
|
Cost total de la part a escala (índex) |
1.8–2.5× |
1,0× (línia de base) |
Un alt aliatge + cost de processament fa que 17-4PH sigui significativament més car per peça acabada |
El preu és orientatiu basat en les dades del mercat dels EUA de 2024 per a productes estàndard de barres i plaques. El preu real varia segons la forma, la mida, la quantitat i el proveïdor. Contacteu amb el distribuïdor per obtenir pressupostos específics del projecte-.
Aplicacions de la indústria: qui utilitza quin grau i per què
La millor manera d'entendre l'equilibri entre la resistència-contra la-corrosió- és veure on confien cada aliatge per les indústries reals. La taula següent es basa en els estàndards de contractació publicats i les dades d'ús del sector.
|
Indústria |
Aplicacions 17-4PH |
316 Aplicacions |
Lògica de selecció |
|
Aeroespacial i Defensa |
Tren d'aterratge, fixacions d'avions, eixos de turbines, suports estructurals |
Tubs hidràulics, components del sistema de combustible |
La força és clau per a la seguretat-; l'estalvi de pes justifica un cost més elevat |
|
Petroli i gas |
Tiges de vàlvules, eixos de bombes, eines subterrànies, eines MWD |
Conductes, intercanviadors de calor, revestiment d'embarcacions, canonades superiors en alta mar |
17-4PH per a la força de fons del forat; 316 per a fluids de procés corrosius |
|
Medicina i odontologia |
Instruments quirúrgics, cargols ossis, implants dentals, agulles de biòpsia |
Dispositius implantables (-a llarg termini), safates d'esterilització |
17-4PH per a eines de tall; 316L/316LVM per a un contacte corporal a llarg termini |
|
Aliments i begudes |
Components del transportador de gran-càrrega, fulles de tall |
Dipòsits, canonades, bombes, accessoris, totes les superfícies de contacte de productes- |
316 ordenat per la FDA/EHEDG per al contacte amb el producte; fàcil de netejar |
|
Processament Químic |
Internes de la vàlvula{0}}alta pressió, impulsors de la bomba |
Conduccions, reactors, intercanviadors de calor, dipòsits d'emmagatzematge |
316's Mo essencial per a la resistència àcid/clorur en corrents de procés |
|
Marina i offshore |
Maquinari de la plataforma de càrrega alta-, components del cabrestant |
Eixos de l'hèlix, accessoris del casc, fixacions submarines, equips de coberta |
PREN >23 recomanats per a immersió marina; 316 compleix el llindar |
|
Semiconductor / Electrònica |
Components de precisió, connectors, molles |
Bastidors d'equips, manipulació de fluids, maquinari de sala blanca |
17-4PH per a peces petites de càrrega elevada; 316 per a ús general de sales netes |
|
Automoció i Motorsport |
Elements de fixació-d'alt rendiment, molles, enllaços de suspensió |
Sistemes d'escapament, adorns decoratius |
17-4PH en aplicacions de rendiment; 316 per a peces visibles/exposades a la corrosió |
Quin hauríeu de triar?
No hi ha un aliatge universalment superior. L'elecció correcta depèn del mode de fallada dominant a la vostra aplicació específica. Utilitzeu el marc següent.
|
Criteri de selecció |
Trieu 17-4PH |
Trieu 316 |
Pes prioritari |
|
El mode de fallada principal és la sobrecàrrega/fatiga mecànica |
✓ Ajust fort |
✗ Més feble |
Alt |
|
El mode de fallada principal és la perforació/escletxa de clorur |
✗ Risc |
✓ Ajust fort |
Alt |
|
Funcionament en aigua de mar o en esprai salin > 24h/setmana |
✗ No recomanat |
✓ Preferible |
Crític |
|
La minimització del pes o la mida és primordial |
✓ Ajust fort |
✓ Possible (treball en fred) |
Mitjana |
|
La peça està soldada i no es pot re{0}}envellir |
✓ H1150 possible |
✓ Excel·lent |
Mitjana |
|
Requisits normatius/de contacte amb aliments (FDA, EHEDG) |
✗ Comprovar la nota |
✓ Elecció estàndard |
Alt |
|
El pressupost està molt restringit |
✗ Més car |
✓ Menor cost |
Mitjana |
|
Es requereix conformació complexa / embutició profunda |
✗ Limitat |
✓ Excel·lent |
Mitjana |
|
Requisits no-magnètics (MRI, sensors) |
✗ Magnètic |
✓ No-magnètic |
Alt |
|
Strength >Es requereix 900 MPa |
✓ Assolible |
✗ No assolible |
Crític |
Preguntes freqüents
R: Sí - significativament. En la seva condició màxima de duresa-H900, 17-4PH aconsegueix una resistència a la tracció de més de 1.310 MPa, que és aproximadament 2,5 vegades la resistència a la tracció del grau 316 recuit (515-690 MPa). Aquest avantatge de força és la raó principal per la qual s'utilitza 17-4PH en components mecànics aeroespacials, de defensa i d'alt rendiment.
R: El grau 316 és més resistent a la corrosió en la majoria dels entorns agressius, especialment en mitjans que contenen clorur-com ara aigua de mar, esprai de sal i molts productes químics industrials. Això es deu al fet que 316 conté un 2-3% de molibdè, la qual cosa li dóna un PREN de 24-28 versus un PREN de 17-4PH de 12-16. En condicions atmosfèriques seques o interiors suaus, ambdós graus funcionen de manera similar.
R: Amb precaució. 17-4PH es pot utilitzar en entorns marins per a una exposició-a curt termini o intermitent, però no es recomana per a la immersió contínua en aigua de mar o en zones d'esquitxades on la picada de clorur és un mode de fallada conegut. Per a aplicacions estructurals marines, el grau 316 o un aliatge super-dúplex sol ser l'opció correcta.
R: Aquestes designacions es refereixen a la temperatura d'envelliment d'enduriment de la precipitació en graus Fahrenheit. H900 significa que la peça va ser envellida a 900 graus F (482 graus), que produeix la condició de resistència més alta. H1025 significa envellit a 1.025 graus F (552 graus), que proporciona una resistència lleugerament menor però una millor duresa i ductilitat. Les temperatures d'envelliment més altes solen canviar la força per la duresa.
R: 17-4PH es pot utilitzar en equips de processament d'aliments en funcions sense-productes-de contacte (components estructurals, eixos de transmissió, mecanismes de tall). Tanmateix, l'acer inoxidable de grau 316 és el material estàndard per a totes les superfícies de contacte amb el producte en equips d'aliments, begudes i farmacèutics a causa de la seva resistència a la corrosió superior, la seva facilitat de neteja i l'acceptació normativa generalitzada sota les normes sanitàries FDA, EHEDG i 3-A.
R: Sí, però requereix una qualificació acurada del procediment. L'enfocament més habitual és utilitzar un cable de farciment compatible (com ara ER309L o ER312) i assegurar-se que el costat 17-4PH se sotmeti a un tractament tèrmic (envelliment) després de la soldadura per restaurar les seves propietats mecàniques. Les soldadures metàl·liques diferents entre aquests dos graus es realitzen habitualment en aplicacions de petroli i gas i aeroespacial.
Conclusió
17-4PH i 316 no són competidors - són especialistes. 17-4PH és l'elecció de l'enginyer quan l'aplicació requereix una gran resistència, resistència a la fatiga i duresa en una forma compacta i lleugera. El grau 316 és l'elecció de l'enginyer quan el medi ambient exigeix una resistència a la corrosió fiable i a llarg termini, especialment en presència de clorurs, àcids i medis biològics.
La compensació-és real i quantificable. 17-4PH H900 supera 316 per 2,5 vegades la resistència a la tracció. El grau 316 supera el 17-4PH aproximadament un 60% a l'índex de resistència a la picada PREN. Cap aliatge pot replicar l'avantatge bàsic de l'altre.
El procés de selecció de material més eficaç comença amb l'anàlisi del mode de fallada: identifiqueu com és més probable que la peça falli en servei i, a continuació, seleccioneu l'aliatge les propietats del qual tracten directament aquest mode de fallada. En cas de dubte,consulteu un metal·lúrgic qualificati proveu mostres al vostre entorn de servei específic abans de comprometre's amb una especificació final.
