A xapa estàndard de 4×8 peus (48″ × 96″) d'acer inoxidable 316/316Lcosta aproximadament entre 100 i 420 dòlars per full al detall al mercat dels EUA (abril de 2026), depenent del calibre/gruix, l'acabat de la superfície i el proveïdor. Les comandes directes-a granel o a granel poden reduir-ho entre un 20 i un 40%.

Què és l'acer inoxidable 316 - i per què costa més?
L'acer inoxidable tipus 316 (UNS S31600) és un aliatge austenític de crom-níquel-molibdè. L'addició d'un 2-3% de molibdè el diferencia del grau 304 més comú, oferint una resistència superior a la picadura de clorur, la corrosió de les esquerdes i l'atac químic. En termes senzills: si les vostres peces tocaran aigua salada, àcids o productes químics durs, 316 és l'opció correcta - i comporta un preu superior a la igual.
La variant de baix-carboni, 316L (UNS S31603), té la certificació dual-per la majoria de fàbriques i és la forma dominant que es ven com a làmina. Tret que s'indiqui el contrari, "full 316" a les discussions sobre preus gairebé sempre es refereix a material 316/316L amb certificació dual-que compleix ASTM A240 i ASTM A480.
Composició química clau (ASTM A240, nominal)
|
Element |
Tipus 316 (%) |
Tipus 304 (%) |
Per què importa |
|
Crom (Cr) |
16.0–18.0 |
18.0–20.0 |
Resistència a l'oxidació i a l'òxid |
|
Níquel (Ni) |
10.0–14.0 |
8.0–10.5 |
Ductilitat i resistència general a la corrosió |
|
Molibdè (Mo) |
2.0–3.0 |
Cap |
Impulsor clau de la resistència a la picada/escletxa i un cost més elevat |
|
Carboni (C) |
Menor o igual a 0,08 (316) / Menor o igual a 0,03 (316L) |
Menor o igual a 0,08 |
Baix C (316L) evita la sensibilització de la soldadura |
|
Manganès (Mn) |
Menor o igual a 2,0 |
Menor o igual a 2,0 |
Desoxidació durant la fusió |
El molibdè és el principal factor de cost que distingeix 316 del 304. Els preus al comptat del molibdè van fluctuar entre 18 i 24 dòlars/lb fins al 2025-2026, afectant directament els preus dels fulls 316. Espereu pagar aproximadament un 25-40% més per full per 316 en comparació amb el material equivalent 304.
Per què "4×8"? Entendre la mida estàndard del full
Un "full de 4 × 8" es refereix a un full pla de 48-polzades × 96 polzades (4 peus × 8 peus), la mida estàndard més abastada i comercialitzada a Amèrica del Nord. S'adapta a taules de botiga estàndard, talladores làser i màquines de raig d'aigua, la qual cosa la converteix en la unitat de compra predeterminada per als fabricants. En termes mètrics, 4×8 ≈ 1.219 mm × 2.438 mm, de vegades catalogat com 1,2 m × 2,4 m pels proveïdors internacionals.

Com que gairebé tots els distribuïdors dels Estats Units en tenen 316 d'aquesta mida, el format 4×8 ofereix el millor preu-per-peu quadrat-valor i els terminis de lliurament més curts. Les mides personalitzades (p. ex., 5×10 o 4×10) estan disponibles, però normalment comporten un recàrrec del 10 al 25% o terminis de lliurament més llargs.
Preus de xapa d'acer inoxidable 316 4×8 per calibre i gruix (abril de 2026)
El gruix del full es mesura en calibre (calibre inferior=full més gruixut) o en polzades/mil·límetres decimals. Balances de preus amb pes: les làmines més gruixudes contenen més metall i costen més per full, tot i que el preu per lliura es manté aproximadament constant dins d'una mida de comanda determinada. La taula següent mostra els preus al detall estimats dels EUA per full de 4 × 8 per a 316/316L, acabat 2B, a l'abril de 2026.
|
Calibre |
Gruix (in) |
Gruix (mm) |
Aprox. Pes |
Interval de preus al detall |
Ús típic |
|
20 ga |
0.0375" |
0,95 mm |
~ 50 lliures |
$100 – $135 |
Fabricació lleugera, retallades d'equips alimentaris |
|
18 ga |
0.0500" |
1,27 mm |
~ 67 lliures |
$130 – $175 |
Equipament de cuina, tancaments, climatització |
|
16 ga |
0.0625" |
1,59 mm |
~ 84 lliures |
$165 – $215 |
Ferreteria marina, embornals, farmacèutica |
|
14 ga |
0.0781" |
1,98 mm |
~104 lliures |
$205 – $265 |
Tancs químics, panells estructurals |
|
11 ga |
0.1250" |
3,18 mm |
~166 lliures |
$325 – $420 |
Fabricació pesada, recipients a pressió |
|
3/16" (placa) |
0.1875" |
4,76 mm |
~249 lliures |
$490 – $630 |
Treballs estructurals i de plaques industrials |
Nota:Els preus anteriors reflecteixen els preus de venda al detall de full-únic (sense-talla) dels principals distribuïdors nord-americans al mercat de la costa est i mig oest dels EUA, acabat 2B, abril de 2026. Els preus no inclouen el transport. Les comandes per volum (10+ fulls) solen produir descomptes del 15 al 30%. Els acabats raspallats i mirall (BA/núm.8) n.º 4 afegeixen entre 15 i 60 dòlars per full.
316 SS Full 4×8 Comparació de preus per proveïdor (2026)
Els preus varien significativament entre els proveïdors en funció del seu model de negoci - minorista en línia, distribució regional o majorista industrial. La taula següent compara sis principals proveïdors nord-americans en xapa 316/316L de calibre 16 (0,0625″), 4×8, acabat 2B, com a referència estàndard.
|
Proveïdor |
Tipus de negoci |
Est. Preu |
Min. Ordre |
Temps d'execució |
Avantatge clau |
|
Dipòsit de metalls |
Venda al detall en línia |
$185 – $215 |
1 full |
Enviament el mateix/endemà |
Sense mínims; enviament ràpid |
|
Metalls en línia |
Venda al detall en línia + Talla-a-mida |
$178 – $208 |
1 full |
1-3 dies laborables |
Selecció de calibre/acabat més àmplia |
|
Ryerson |
Distribuïdor industrial |
$155 – $185* |
~100 lliures |
2-5 dies laborables |
Preu per volum; Certificats ASME |
|
Subministrament de metall industrial |
Regional (CA/AZ) |
$170 – $200 |
1 full |
1–3 dies (costa oest) |
Caminar-en la recollida; 7 ubicacions |
|
Metalls Cut2Size |
Especialista en tall personalitzat |
$180 – $220 |
Tall personalitzat |
El mateix dia si es demana abans del migdia |
Talls personalitzats de precisió a ± 1/16 " |
|
Alibaba / Mill Direct |
Mill / Venda a l'engròs global |
$60 - $95 FOB* |
1 tona + |
25–45 dies (naviat marítim) |
Cost unitari més baix per a granel |
Nota:*Els preus de Ryerson són indicatius per als comptes amb condicions de crèdit; els preus spot/web poden variar. Els preus FOB d'Alibaba no inclouen el transport de mercaderies, els drets de duana (normalment del 15 al 25% per a les importacions nord-americanes d'SS xinesos) i els costos d'inspecció de qualitat. Sol·liciteu sempre certificats de prova de molí (MTR).
Context del preu del mercat global (per quilogram/per lliura)
Per als gestors de compres que s'aprovisionen a escala, el preu per-pes és la referència estàndard. La taula següent ofereix una instantània dels preus dels fulls 316L als mercats mundials clau a finals de 2025/Q1 2026, procedents de publicacions de preus del sector.
|
Regió/Font |
Preu (USD/kg) |
Preu (USD/lb) |
Notes |
|
Mitjà oest dels EUA (Fastmarkets/Metal Bulletin) |
4,63 $ - 5,07 $/kg |
2,10 $ - 2,30 $/lb |
Bobina i làmina de 316 L-laminades en fred, molins domèstics |
|
Corea del Sud - Premium Mills (Argus) |
5,10 $ - 5,65 $/kg |
2,31 $ - 2,56 $/lb |
POSCO, Hyundai; alta consistència |
|
Europa Occidental - Ex-Works (MEPS) |
5,10 $ - 5,75 $/kg |
2,31 $ - 2,61 $/lb |
4,60–5,20 EUR/kg; s'aplica-acer verd premium |
|
Xina - Exportació FOB (SHFE-enllaçat) |
3,80 $ - 4,40 $/kg |
1,72 $ - 2,00 $/lb |
competitiu; verificar els MTR i la certificació de grau |
|
Índia - Nacional (molins de Gujarat) |
4,20 $ - 4,80 $/kg |
1,90 $ - 2,18 $/lb |
Capacitat d'exportació creixent; ASTM A240 disponible |
Informació clau: els aranzels de la Secció 232 dels EUA (25% sobre les importacions d'acer) eliminen de manera efectiva els avantatges de cost-desterrats del material xinès i d'algun material coreà per als compradors de volum petit--mitjan-. Per a comandes de menys de 5 tones, els proveïdors nacionals o nord-americans solen oferir un millor valor total.
Què impulsa el preu de les làmines d'acer inoxidable 316?
Cinc factors principals fan que els preus dels fulls 316 augmenten o baixen. Entendre'ls t'ajuda a cronometrar les compres i a negociar amb eficàcia:
Preus de níquel i molibdè:Aquests dos elements d'aliatge representen ~ 60% del cost de la matèria primera. Quan els preus al comptat del níquel o del molibdè LME augmenten, els preus de 316 fulls segueixen en un termini de 4 a 8 setmanes.
Gruix i calibre:Els calibres més pesats costen més per xapa (més metall), però el preu per lliura sovint és més baix en material més gruixut a causa de menys passos de processament.
Acabat superficial:2B (laminat en fred-estàndard, brillant) és l'acabat de-cost més baix. # 4 raspallat afegeix $ 0,20–0,40/lb; Els acabats BA (recuit brillant) i mirall (núm. 8) afegeixen entre 0,30 i 0,60 $/lb.
Volum de comanda:Els preus de venda al detall de-un sol full són entre un 20 i un 40 % més alts que els de palets o bobines. Les comandes d'1 tona + desbloquegen els preus del distribuïdor; 5+ tones sovint permeten termes directes de molí-.
Certificacions i estàndards:El material amb MTR complets (informes de proves de fàbrica), compliment ASTM A240, PED (equips a pressió de la UE) o traçabilitat NACE comporta una prima del 3-8% respecte al material no certificat.
316 vs 316L vs 304 - Comparació ràpida de preus

|
Grau |
Preu relatiu |
Diferència clau |
Millor per |
|
304 / 304L |
1,0× (base) |
Austenític estàndard; no Mo |
Fabricació general, cuines, arquitectura |
|
316 / 316L |
1.25–1.40× |
Afegeix 2-3% Mo; resistència al Cl⁻ superior |
Marí, química, farmacèutica, processament d'aliments |
|
316Ti |
1.35–1.50× |
Titani-estabilitzat; millor estabilitat de la soldadura |
Aplicacions d'-alta temperatura, intercanviadors de calor |
|
317L |
1.50–1.70× |
Mo superior (3-4%); encara millor resistència a la perforació |
Ambients químics agressius |
Consells pràctics de compra
Sol·liciteu sempre l'MTR (informe de prova del molí):Certifica les propietats químiques i mecàniques segons ASTM A240. Els proveïdors de renom el proporcionen gratuïtament.
Compara el preu per lliura, no el preu per full:Un preu més barat-per-full amb un calibre més lleuger pot costar més per lliura que una opció més pesada d'un proveïdor de volum.
Penseu en tallar-a-la mida per a petites quantitats:El pagament d'un tall personalitzat (entre 15 i 40 dòlars per tall) sovint estalvia diners en comparació amb la compra de fulls complets de 4 × 8 que esborraràs parcialment.
Mireu el recàrrec de níquel:Els preus al comptat es comenten sovint com a recàrrec base + níquel. Fixeu els preus quan el níquel LME sigui inferior a 16.000 dòlars per tona si és possible.
Temps de lliurament en comparació amb el preu-descontractat:Els minoristes en línia s'envien en 1-3 dies a preus minoristes; Els distribuïdors industrials amb comptes net-30 ofereixen un estalvi del 10 al 20%, però poden requerir terminis de lliurament de 5 a 7 dies.
Preguntes freqüents (FAQ)
P1: Quant costa una làmina d'acer inoxidable 316 de 4 × 8?
Al mercat minorista nord-americà (abril de 2026), una làmina de 4 × 8 d'acer inoxidable 316/316L costa aproximadament entre 100 i 135 dòlars per a calibre 20, entre 165 i 215 dòlars per a calibre 16 i entre 325 i 420 dòlars per a material d'acabat de calibre 11, 2.000 dòlars. Els preus varien segons el proveïdor, la quantitat de la comanda i l'acabat.
P2: La xapa d'acer inoxidable 316 és més cara que la 304?
Sí, - normalment és un 25-40% més car. La prima està impulsada pel contingut del 2-3% de molibdè afegit al 316, que millora la resistència a la corrosió però costa molt més com a matèria primera.
P3: Quin acabat és estàndard en un full de 4×8 316?
2B (-enrotllat en fred, brillant, amb una pell clara-aprovat) és l'acabat estàndard i-de menor cost. Té un aspecte suau i lleugerament reflectant. # 4 raspallat i BA (recuit brillant) són actualitzacions habituals. Especifiqueu el vostre acabat en fer la comanda - afecta directament el preu i el termini de lliurament.
P4: On puc comprar làmines d'acer inoxidable 316 en 4×8?
Els principals proveïdors dels EUA inclouen Metals Depot, Online Metals, Ryerson, Industrial Metal Supply i Cut2Size Metals. Per a l'abastament a l'engròs o a l'engròs, les fàbriques d'Alibaba-(principalment a la Xina, Corea del Sud i l'Índia) ofereixen preus per unitat-per a comandes d'1 tona o més.
P5: El 316L costa el mateix que el 316?
A la pràctica, sí, - la majoria del material venut avui té la certificació dual-316/316L i el preu és idèntic. La certificació única Pure 316 (no -L) rarament s'emmagatzema a nivell de full a Amèrica del Nord.
P6: Quins estàndards ha de complir una xapa d'acer inoxidable 316?
Per a plaques i làmines: ASTM A240 (requisits químics i mecànics) i ASTM A480 (requisits generals de planitud i tolerància). El cable de soldadura es regeix per AWS A5.9 (ER316L). Les aplicacions dels recipients a pressió requereixen el compliment de la part A de la secció II d'ASME.
Conclusió
El preu d'una xapa d'acer inoxidable 316 en format 4 × 8 oscil·la entre aproximadament $ 100 i $ 630 depenent del calibre, l'acabat, el proveïdor i el volum de la comanda. Per a la majoria dels compradors, el full 2B de calibre 16 (0,0625 ") o de calibre 14 (0,0781") en l'interval de 165 a 265 dòlars representa el millor punt de rendiment, disponibilitat i valor.
Coneixements clau: compareu sempre el preu per lliura en lloc del preu per full, sol·liciteu informes de proves de fàbrica per a cada comanda i tingueu en compte els costos de transport - que poden afegir entre 50 i 150 dòlars per full per als calibres pesats. Per a compres de gran -volum, establir un compte de distribuïdor o una fàbrica d'aprovisionament-directes pot reduir els costos entre un 20 i un 40% en comparació amb els preus de venda al detall d'una-peça.
A l'abril de 2026, el mercat nord-americà continua sent ben subministrat- amb làmines 316/316L a preus competitius, amb el suport d'una producció nacional estable i importacions accessibles. Els compradors haurien de controlar els preus al comptat del níquel i del molibdè LME com a indicadors principals dels moviments futurs dels preus dels fulls.
