Quan l'àcid sulfúric entra a l'equació, l'elecció del grau d'acer inoxidable no és només una qüestió de preferència -, sinó que pot determinar si una planta funciona de manera fiable durant vint anys o si pateix una fallada de corrosió en vint mesos. Aquest article ofereix una comparació rigorosa, basada en dades-904L (UNS N08904 / EN 1.4539)i316L (UNS S31603 / EN 1.4404), les dues qualificacions més avaluades quan els enginyers s'enfronten a entorns de procés que contenen àcid-
.
Resultats-de baix:
El 904L és demostrablement superior al 316L en servei d'àcid sulfúric en gairebé totes les concentracions i intervals de temperatura on el 316L és fins i tot marginalment viable.
316L és el grau estàndard -efectiu per a aplicacions d'ús general-en què l'àcid sulfúric està absent o només està present en petites quantitats a temperatura ambient.
Per a un treball àcid moderat-a-sever, el cost inicial més elevat del 904L es justifica constantment per taxes de corrosió molt més baixes, una vida útil prolongada de l'equip i un temps d'inactivitat no planificat reduït.
Comprendre la corrosió per àcid sulfúric dels acers inoxidables
L'àcid sulfúric (H₂SO₄) és el producte químic industrial més produït al món, utilitzat en la fabricació de fertilitzants, decapat de metalls, refinació de petroli, producció de bateries i desenes d'altres processos. Comprendre per què és tan corrosiu per als metalls - i per què la selecció d'aliatges és tan important - és un context essencial per a tots els enginyers que treballen en aquestes indústries.
Per què H₂SO₄ és especialment corrosiu
L'àcid sulfúric ataca els metalls mitjançant dos mecanismes primaris: l'atac directe àcid (evolució d'hidrogen), que domina a concentracions inferiors al 40% aproximadament, i un mecanisme passiu de dissolució de pel·lícules-pel·lícules- a concentracions intermèdies. A concentracions molt elevades (per sobre del 93%), l'àcid es deshidrata i forma una capa protectora en alguns aliatges -, però aquesta és una finestra estreta i molt sensible a la temperatura-.
Per a finalitats pràctiques d'enginyeria, la zona més perillosa per als acers inoxidables és el rang de concentració del 5 al 70% a temperatures superiors als 40 graus. En aquest rang, tots els graus austenítics estàndard, inclòs el 316L, experimenten una ràpida ruptura passiva de la pel·lícula, que condueix a una corrosió general accelerada.
El paper dels elements d'aliatge
Tres elements d'aliatge són crítics per a la resistència a H₂SO₄ en acers inoxidables austenítics: molibdè (Mo), níquel (Ni) i coure (Cu). Entendre les seves funcions fa que la bretxa de rendiment 904L vs 316L sigui immediatament lògica.
Molibdè (Mo): el Mo estabilitza la pel·lícula passiva en ambients àcids reductors. 904L conté un 4-5% de Mo en comparació amb només un 2-3% en 316L. Aquesta diferència duplica aproximadament l'estabilitat de la pel·lícula passiva en àcid sulfúric.
Níquel (Ni): el Ni redueix la velocitat de dissolució activa i desplaça l'aliatge cap a la passivitat en la reducció del contingut de Ni del 23-28% del medi. 904L (en comparació amb el 10-14% del 316L) és potser el principal impulsor del seu avantatge de rendiment àcid.
Coure (Cu): l'addició deliberada d'1-2% de Cu en 904L està dissenyada específicament per reduir la taxa de corrosió en H₂SO₄. 316L diluït-a-moderat no conté coure. Aquesta és una de les diferències compositives més determinants entre els dos graus.
Comparació de la composició química
La taula de composició següent és el punt de partida per entendre totes les diferències de rendiment entre aquests dos graus. Tots els valors corresponen a les especificacions oficials del material.
Taula 1: Composició química - 316L vs 904L (tots els valors en %)
|
Element |
316L mín |
316L màx |
904L mín |
904L màx |
Unitat |
|
Crom (Cr) |
16.0 |
18.0 |
19.0 |
23.0 |
% |
|
Níquel (Ni) |
10.0 |
14.0 |
23.0 |
28.0 |
% |
|
Molibdè (Mo) |
2.0 |
3.0 |
4.0 |
5.0 |
% |
|
Coure (Cu) |
- |
- |
1.0 |
2.0 |
% |
|
Manganès (Mn) |
- |
2.00 |
- |
2.00 |
% |
|
Silici (Si) |
- |
0.75 |
- |
1.00 |
% |
|
Carboni (C) |
- |
0.030 |
- |
0.020 |
% |
|
Nitrogen (N) |
- |
0.10 |
- |
0.10 |
% |
|
Sofre (S) |
- |
0.030 |
- |
0.035 |
% |
|
Fòsfor (P) |
- |
0.045 |
- |
0.045 |
% |
|
Ferro (Fe) |
Balanç |
Balanç |
Balanç |
Balanç |
- |
Les tres diferències compositives crítiques
Diferencial de níquel (+13–14% més en 904L): el níquel és l'element més important per reduir la dissolució activa dels àcids reductors. La bretxa de 13-14 punts percentuals en el contingut de níquel entre 904L i 316L és responsable d'una gran part del rendiment de corrosió superior del 904L.
Diferencial de molibdè (+2% més en 904L): un 2% addicional de molibdè en 904L estabilitza la pel·lícula passiva en condicions àcides. Tot i que això pot semblar modest, l'efecte de Mo sobre l'estabilitat de la pel·lícula passiva és no-lineal i proporciona un benefici desproporcionat en entorns àcids concentrats.
Addició de coure (1-2% en 904L, absent en 316L): aquesta és la diferència més subestimada. El coure redueix directament la velocitat de corrosió de l'evolució d'hidrogen en l'àcid sulfúric actuant com a inhibidor catòdic. 316L no té coure en absolut, i cap altra quantitat d'aliatge pot compensar la seva absència en el servei d'àcid sulfúric.
Comparació de propietats mecàniques
Taula 2: Propietats mecàniques - 316L vs 904L
|
Propietat |
316L Req. |
316L Típic |
904L Req. |
904L Típic |
|
Resistència a la tracció (MPa) |
Major o igual a 485 |
~560 |
Major o igual a 490 |
~540 |
|
0,2% de rendiment (MPa) |
Major o igual a 170 |
~220 |
Major o igual a 220 |
~260 |
|
Elongació a la ruptura (%) |
Major o igual a 40 |
~50 |
Major o igual a 35 |
~42 |
|
Duresa (HB) |
Menor o igual a 217 |
~150 |
Menor o igual a 200 |
~170 |
|
Resistent a l'impacte (J, -196 graus) |
Bé |
~80–120 |
Molt bé |
~100–140 |
|
Mòdul d'elasticitat (GPa) |
~193 |
193 |
~196 |
196 |
|
Densitat (g/cm³) |
7.99 |
7.99 |
8.00 |
8.00 |
904L ofereix un límit de rendiment mínim lleugerament superior al 316L, principalment perquè conté més níquel i nitrogen lleugerament més controlat. Tots dos graus proporcionen una ductilitat i una resistència excel·lents a totes les temperatures, incloses les condicions criogèniques. Per a la majoria de les aplicacions de processos químics, les diferències de propietats mecàniques són secundàries al rendiment de la corrosió en la decisió de selecció del material.
Dades de la taxa de corrosió de l'àcid sulfúric: l'evidència bàsica
Aquesta secció presenta les dades més importants d'aquest article. La comparació de la taxa de corrosió a través d'una matriu de concentracions i temperatures de H₂SO₄ és la base definitiva per a la selecció de materials en servei àcid. Tots els valors estan en mil·límetres per any (mm/a); un valor inferior a 0,1 mm/a en general es considera acceptable per a un servei-a llarg termini.
Taula 3: Taxes de corrosió en àcid sulfúric - 316L vs 904L (mm/any)
|
H₂SO₄ Conc. (% pes |
Temp. (grau) |
Taxa de 316 L (mm/a) |
Tarifa 904L (mm/a) |
Factor de millora |
904L Idoneïtat |
316L Idoneïtat |
|
1–5 |
20 |
0.05–0.10 |
0.01–0.02 |
~5× |
Excel·lent |
Molt bé |
|
1–5 |
60 |
0.20–0.50 |
0.03–0.08 |
~6× |
Excel·lent |
Acceptable |
|
5–20 |
20 |
0.50–1.50 |
0.05–0.15 |
~10× |
Molt bé |
Marginal |
|
5–20 |
60 |
1.50–5.00 |
0.10–0.40 |
~12× |
Bé |
No apte |
|
20–40 |
20 |
3.00–8.00 |
0.20–0.80 |
~10× |
Bo - Acceptable |
No apte |
|
20–40 |
60 |
>10 |
0.50–2.00 |
>5× |
Marginal |
No apte |
|
40–70 |
20 |
>10 |
0.80–3.00 |
>3× |
Marginal |
No apte |
|
40–70 |
60 |
>>10 |
2.00–8.00 |
- |
No apte |
No apte |
|
70–90 |
20 |
>>10 |
>5.00 |
- |
No apte |
No apte |
|
90–98 |
20 |
>>10 |
>5.00 |
- |
No apte |
No apte |
Interpretació de les dades de la taxa de corrosió
Les dades de la taula 3 expliquen una història clara i coherent: el 904L supera el 316L en un factor de 5 a 12 vegades en les condicions d'àcid sulfúric més comunes a la indústria (concentració de l'1 al 40%, temperatura de funcionament de 20 a 60 graus). Més important encara, per a concentracions superiors al 5% a temperatures superiors a 40 graus , 316L sovint supera el llindar d'1,0 mm/any -, per la qual cosa és funcionalment inadequat, independentment de les possibilitats de disseny.
A concentracions superiors al 40-70%, cap dels dos graus ofereix una resistència adequada en el servei a llarg termini-. Els enginyers que troben àcid sulfúric concentrat (per sobre del 70%) han d'avaluar aliatges especialitzats com ara l'aliatge 20 (UNS N08020), l'Hastelloy B-3 (UNS N10675) o el ferro colat d'alt contingut en silici, que estan dissenyats específicament per al servei d'H₂SO₄ concentrat.
Comparació de la resistència a la corrosió multi-ambiental
L'àcid sulfúric rarament és l'única espècie corrosiva en un corrent de procés industrial. La taula següent ofereix una visió més àmplia de com funcionen aquests dos graus en tots els mecanismes de corrosió i tipus d'àcids principals.
Taula 4: Resistència a la corrosió multi-ambiental - 316L vs 904L
|
Mecanisme de corrosió / Medi ambient |
Rendiment 904L |
Valoració |
Rendiment 316L |
Valoració |
|
H₂SO₄ diluït (<10%, ambient) |
Excel·lent |
★★★★★ |
Bé |
★★★☆☆ |
|
H₂SO₄ diluït (<10%, 60°C) |
Molt bé |
★★★★☆ |
Marginal |
★★☆☆☆ |
|
Conc. H₂SO₄ (40–70%, ambient) |
Marginal |
★★☆☆☆ |
No apte |
★☆☆☆☆ |
|
Àcid fosfòric (H₃PO₄) |
Excel·lent |
★★★★★ |
Bé |
★★★☆☆ |
|
Àcid acètic (CH₃COOH) |
Excel·lent |
★★★★★ |
Molt bé |
★★★★☆ |
|
Àcid clorhídric (HCl) |
Pobre |
★★☆☆☆ |
Pobre |
★☆☆☆☆ |
|
Pitatge de clorur (Cl⁻ env.) |
Molt bé |
★★★★☆ |
Bé |
★★★☆☆ |
|
Corrosió per escletxes (aigua de mar) |
Bé |
★★★☆☆ |
Marginal |
★★☆☆☆ |
|
Corrosió intergranular |
Excel·lent |
★★★★★ |
Molt bé |
★★★★☆ |
|
Fissures per corrosió per tensió (SCC) |
Molt bé |
★★★★☆ |
Marginal |
★★☆☆☆ |
|
Àcids oxidants (HNO₃) |
Bé |
★★★☆☆ |
Molt bé |
★★★★☆ |
Àcid nítric: l'única zona on el 316L té una vora
L'àcid nítric (HNO₃) és un àcid oxidant, i en ambients àcids oxidants, el contingut de crom domina el mecanisme de resistència. Tots dos graus tenen nivells de crom similars (16-18% en 316L; 19-23% en 904L), però el molibdè més baix de 316L el fa una mica més adequat per al servei HNO₃ pur perquè el Mo pot ser perjudicial en entorns altament oxidants. Tanmateix, aquesta és una excepció limitada - qualsevol procés que mescle HNO₃ amb HCl o H₂SO₄ (àcids barrejats) canvia immediatament l'avantatge a 904L.
Resistència al clorur: corrosió per picades i escletxes
El Pitting Resistance Equivalent Number (PREN) quantifica la resistència a la -picadura induïda. 904L de clorur assoleix un PREN d'aproximadament 32-36 enfront del 23-27 de 316L. Aquest buit és important en qualsevol aplicació on co-els ions de clorur amb l'àcid sulfúric - una situació habitual en corrents de processos industrials, entorns de gasos de combustió i aplicacions de tractament d'aigua.
Propietats físiques i tèrmiques
Taula 5: Propietats físiques i tèrmiques - 316L vs 904L
|
Propietat |
316L |
904L |
|
Interval de fusió (grau) |
1375–1400 |
1300–1390 |
|
Densitat (g/cm³) |
7.99 |
8.00 |
|
Conductivitat tèrmica (W/m·K, 20 graus) |
13.4 |
12.0 |
|
Coeff. d'expansió tèrmica (µm/m· grau) |
16,0 (20-100 graus) |
15,3 (20-100 graus) |
|
Capacitat calorífica específica (J/kg·K) |
500 |
450 |
|
Resistivitat elèctrica (µΩ·m) |
0.74 |
0.95 |
|
Permeabilitat magnètica (recuit) |
~1.005 |
~1.003 |
|
Temp. màxima de servei. - Oxidant (grau) |
~870 |
~1050 |
|
Temp. màxima de servei. -Aquosa (grau) |
~300 |
~300 |
Tots dos graus comparteixen propietats físiques i tèrmiques molt similars, com s'esperava per als aliatges austenítics amb nivells d'aliatge globals comparables. L'expansió tèrmica una mica més alta de 316L pot ser rellevant en el disseny del tub de l'intercanviador de calor, però poques vegades condueix a la selecció de materials. Tots dos graus no són magnètics en estat de recuit, el que els fa adequats per a aplicacions que requereixen una baixa permeabilitat magnètica (p. ex., construcció d'instal·lacions de ressonància magnètica, certa instrumentació).
Normes aplicables i certificacions internacionals
La designació de l'estàndard correcta és essencial per a l'adquisició, la inspecció de qualitat i el compliment de la normativa. La taula següent cobreix tots els principals sistemes de designació internacional per a ambdós graus.

Taula 6: estàndards i designacions - 316L vs 904L
|
Cos estàndard |
Denominació 316L |
Denominació 904L |
Àmbit / Notes |
|
ASTM |
S31603 |
N08904 |
Placa, xapa, tira, barra, canonada, tub |
|
EN / DIN |
1.4404 |
1.4539 |
Formes de producte europeus |
|
UNS |
S31603 |
N08904 |
Sistema de numeració unificat |
|
ASME |
SA-240 / SA-312 |
SA-240 / SA-312 |
Recipients a pressió, calderes, canonades |
|
ISO |
ISO 15156-3 |
ISO 15156-3 |
Servei-àcid (entorns H₂S) |
|
NACE / AMPP |
Compleix amb MR0175 |
Compleix amb MR0175 |
Servei de corrosió de petroli i gas |
|
PED (UE) |
2014/68/UE |
2014/68/UE |
Directiva d'equips a pressió |
|
FDA (alimentació/farmacèutica) |
Acceptat |
Acceptat |
Acabat superficial Ra Menor o igual a 0,8 µm típic |
Tots dos graus estan totalment coberts pels marcs ASME, ASTM i EN per a recipients a pressió, intercanviadors de calor i sistemes de canonades. Per a aplicacions farmacèutiques i alimentàries regulades per la-FDA, s'accepten ambdós graus, sent 316L el valor predeterminat gairebé-universal a causa del seu historial establert, el seu cost més baix i la seva extensa cadena de subministrament global.
Cost, disponibilitat i fabricació
El cost del material és sovint el factor de decisió més visible immediatament, però el cost del cicle de vida - que inclou manteniment, substitució i temps d'inactivitat de producció - gairebé sempre afavoreix l'aliatge de més rendiment-en servei àcid. La taula següent presenta els principals paràmetres comercials i de fabricació.
Taula 7: cost, disponibilitat i fabricació - 316L vs 904L
|
Factor |
316L |
904L |
|
Cost relatiu del material (placa) |
Línia de referència (1,0×) |
~1,8–2,5× (Ni, Mo més alt) |
|
Factors de costos primaris |
Ni (10-14%), Mo (2-3%) |
Ni (23-28%), Mo (4-5%), Cu |
|
Disponibilitat global |
Ubiqua: totes les mides de molins |
Àmpliament disponible - especialitat |
|
Temps de lliurament típic (placa) |
1-4 setmanes |
3-8 setmanes |
|
Soldabilitat |
Excel·lent (farciment ER316L) |
Molt bé (ompliment ER385) |
|
Mecanització |
Bé |
De bo a moderat |
|
Complexitat de fabricació |
Baix: fàcil de formar/soldar |
Moderat – austenític estàndard |
|
Opcions d'acabat superficial |
Tots els acabats estàndard |
Tots els acabats estàndard |
|
Certificació del molí (EN 10204) |
3.1 disponible habitualment |
3.1 / 3.2 disponible |
Pautes de soldadura
La selecció correcta del metall de farciment és fonamental per mantenir la resistència a la corrosió a la zona de soldadura:
316L: farciment AWS ER316L (o elèctrode cobert coincident E316L). Baixa entrada de calor. No cal preescalfament. L'àmplia finestra de procés fa que el 316L sigui el grau inoxidable més fàcil de fabricar a nivell mundial.
904L: metall de farciment AWS ER385 (o tipus Avesta 904L / Sandvik 27.31.4.LCu). Es recomana un control de temperatura entre passades lleugerament més estricte. La soldadura de post-recuit de solució completa no és obligatòria, però es recomana per als serveis més agressius. Purga amb gas inert per a passades d'arrel de canonades.
Tots dos graus: no requereix preescalfament. Utilitzeu raspalls-de filferro d'acer inoxidable i moles especials. Netegeu les superfícies a fons per eliminar la contaminació del ferro i evitar la corrosió lliure del ferro.
Guia de selecció d'aplicacions i casos pràctics del sector
La taula de selecció següent ofereix als enginyers, especialistes en compres i gestors de plantes una guia directa i basada en evidències-sobre quin grau s'han d'especificar per a condicions de servei determinades.
Taula 8: Guia de selecció d'aplicacions i sectors - 316L vs 904L
|
Aplicació / Entorn |
316L |
904L |
Justificació tècnica clau |
|
Emmagatzematge H₂SO₄ diluït (<5%, ambient) |
Viable |
Preferent |
La combinació Cu + Mo de 904L redueix dràsticament la taxa de corrosió |
|
Sistemes de canonades H₂SO₄ (<20%, <60°C) |
Marginal |
Preferent |
La taxa de corrosió 316L supera 1 mm/a en aquestes condicions |
|
Neutralització / fregat de H₂SO₄ |
Viable |
Preferent |
Els corrents mixtes d'àcid/aigua afavoreixen la resistència més àmplia del 904L |
|
Processament de l'àcid fosfòric (H₃PO₄). |
Viable |
Preferent |
Tots dos funcionen bé; 904L superior a temperatures elevades |
|
Equips de procés d'àcid acètic |
Preferent |
Viable |
316L adequat a baixa temperatura; estalvia costos en comparació amb 904L per a un servei suau |
|
Servei d'àcid nítric (HNO₃). |
Preferent |
Viable |
L'àcid oxidant afavoreix el Cr; 316L rendible-aquí |
|
Recipients i reactors farmacèutics |
Preferent |
Viable |
316L FDA-estàndard; 904L només si el procés ho requereix |
|
Processament d'aliments i begudes |
Preferent |
Viable |
316L compleix tots els estàndards higiènics a un cost molt més baix |
|
Refrigeració per aigua de mar / intercanviadors de calor |
Marginal |
Preferent |
Resistència a la picada de 904L (PREN ~32) vs 316L (~24) |
|
Planta de fertilitzants: corrents de sulfat |
No apte |
Preferent |
La combinació calenta de sulfat + clorur requereix 904L |
|
Producció de petroli i gas: servei àcid |
Viable |
Preferent |
Ni 904L més alt redueix el risc de SCC en entorns H₂S |
|
Emmagatzematge criogènic / GNL |
Preferent |
Viable |
316L àmpliament qualificat per a GNL; 904L més-especificat aquí |
|
Conduccions generals (no -àcides) |
Preferent |
Viable |
316L ofereix un rendiment equivalent amb un estalvi de costos important |
Resum: 316L vs 904L
La taula següent destil·la cada dimensió d'aquesta comparació en una única referència concisa.
Taula 10: Resum comparatiu complet - 316L vs 904L
|
Dimensió |
904L |
316L |
|
Designació UNS/EN |
N08904 / 1.4539 |
S31603 / 1.4404 |
|
Contingut de níquel |
23-28% (molt més alt) |
10–14% |
|
|
4–5% |
2–3% |
|
Addició de coure |
1-2% (augment de la resistència a l'àcid) |
Cap |
|
Valor PREN |
~32–36 |
~23–27 |
|
Resistència H₂SO₄ |
Limitat a diluir/ambient |
|
|
Índex de corrosió (<10% H₂SO₄) |
5–12× inferior a 316L |
Línia de base |
|
Resistència SCC |
Molt bé (Ni alt) |
Marginal |
|
Resistència a l'aigua de mar |
Bé |
Marginal |
|
Soldabilitat |
Molt bé |
Excel·lent |
|
Cost relatiu del material |
~1,8–2,5 vegades més alt |
Línia de base |
|
Disponibilitat global |
Àmpliament disponible (especialitat) |
Ubiqua |
|
Millor ajust |
Deure àcid/químic |
General / Alimentació / Farmàcia |

