Per als sistemes que manipulen aigua de mar, àcid fluorhídric o solucions càustiques,Monel Alloy 400 (UNS N04400)destaca com un material d'elecció per la seva excepcional resistència a la corrosió. Dins d'aquests sistemes, els colzes de soldadura de socket (SW) de 45-graus fabricats segons ASME B16.11 són crítics per als canvis de direcció.

Aquest bloc ofereix una visió tècnica detallada de les seves dimensions i pes segons l'estàndard ASME B16.11.
Monel 400 i ASME B16.11 Introducció
Monel 400 és un aliatge de níquel-coure conegut pel seu rendiment superior en entorns corrosius. Presenta una excel·lent resistència a l'aigua de mar, àcids sulfúric i fluorhídric, àlcalis i vapor d'alta-temperatura. Això el fa indispensable en aplicacions offshore, marines, de processament químic i petroli i gas.
L'estàndard ASME B16.11 regula les classificacions de pressió, les dimensions, les toleràncies i els requisits de marcatge per a accessoris de soldadura i roscats d'acer forjat i d'aliatge-. Per als colzes de 45 graus Monel 400 SW, aquesta norma garanteix la geometria i la integritat de la pressió entre els fabricants.
Normes i especificacions de fabricació
Perquè un colze forjat SW de 45-graus es consideri "apte per al seu propòsit", ha de complir l'estàndard ASME B16.11. Aquesta norma cobreix les classificacions de pressió-temperatura, dimensions, toleràncies, marcatge i requisits de material.

Classes de pressió
Al món forjat, classifiquem els accessoris per "classe" en lloc de per programació. Per als accessoris de soldadura per endoll, les classes habituals són
Classe 3000: correspon aproximadament a la canonada Sch 80/XS.
Classe 6000: correspon aproximadament a la canonada Sch 160.
Classe 9000: s'utilitza per a aplicacions d'ultra-alta- pressió (XXS).
Alloy 400 Monel Forging SW Dimensió del colze de 45 graus

|
Mida nominal |
Diàmetre del forat del sòcol |
Diàmetre del forat dels accessoris |
Gruix de paret de la presa |
Paret del cos |
Profunditat de la presa |
Centre a la part inferior de la presa |
|||||||||||||||
|
DN |
NPS |
B |
D |
C |
Gmin |
Jmin |
A |
||||||||||||||
|
3000 |
6000 |
9000 |
3000 |
6000 |
9000 |
3000 |
6000 |
9000 |
Colze de 90 graus, Tee, Creu |
Colze de 45 graus |
|||||||||||
|
Mitjana |
Min |
Mitjana |
Min |
Mitjana |
Min |
3000 |
6000 |
9000 |
3000 |
6000 |
9000 |
||||||||||
|
6 |
1/8 |
10.9 |
6.1 |
3.2 |
- |
3.18 |
3.18 |
3.96 |
3.43 |
- |
- |
2.41 |
3.15 |
- |
9.5 |
11.0 |
11.0 |
- |
8.0 |
8.0 |
- |
|
8 |
1/4 |
14.3 |
8.5 |
5.6 |
- |
3.78 |
3.30 |
4.60 |
4.01 |
- |
- |
3.02 |
3.68 |
- |
9.5 |
11.0 |
13.5 |
- |
8.0 |
8.0 |
- |
|
10 |
3/8 |
17.7 |
11.8 |
8.4 |
- |
4.01 |
3.50 |
5.03 |
4.37 |
- |
- |
3.20 |
4.01 |
- |
9.5 |
13.5 |
15.5 |
- |
8.0 |
11.0 |
- |
|
15 |
1/2 |
21.9 |
15.0 |
11.0 |
5.6 |
4.67 |
4.09 |
5.97 |
5.18 |
9.53 |
8.18 |
3.73 |
4.78 |
7.47 |
9.5 |
15.5 |
19.0 |
25.5 |
11.0 |
12.5 |
15.5 |
|
20 |
3/4 |
27.3 |
20.2 |
14.8 |
10.3 |
4.90 |
4.27 |
6.96 |
6.04 |
9.78 |
8.56 |
3.91 |
5.56 |
7.82 |
12.5 |
19.0 |
22.5 |
28.5 |
13.0 |
14.0 |
19.0 |
|
25 |
1 |
34.0 |
25.9 |
19.9 |
14.4 |
5.69 |
4.98 |
7.92 |
6.93 |
11.38 |
9.96 |
4.55 |
6.35 |
9.09 |
12.5 |
22.5 |
27.0 |
32.0 |
14.0 |
17.5 |
20.5 |
|
32 |
11/4 |
42.8 |
34.3 |
28.7 |
22.0 |
6.07 |
5.28 |
7.92 |
6.93 |
12.14 |
10.62 |
4.85 |
6.35 |
9.70 |
12.5 |
27.0 |
32.0 |
35.0 |
17.5 |
20.5 |
22.5 |
|
40 |
11/2 |
48.9 |
40.1 |
33.2 |
27.2 |
6.35 |
5.54 |
8.92 |
7.80 |
12.70 |
11.12 |
5.08 |
7.14 |
10.15 |
12.5 |
32.0 |
38.0 |
38.0 |
20.5 |
25.5 |
25.5 |
|
50 |
2 |
61.2 |
51.7 |
42.1 |
37.4 |
6.93 |
6.04 |
10.92 |
9.50 |
13.84 |
12.12 |
5.54 |
8.74 |
11.07 |
16.0 |
38.0 |
41.0 |
54.0 |
25.5 |
28.5 |
28.5 |
|
65 |
21/2 |
73.9 |
61.2 |
- |
- |
8.76 |
7.62 |
- |
- |
- |
- |
7.01 |
- |
- |
16.0 |
41.0 |
- |
- |
28.5 |
- |
- |
|
80 |
3 |
89.9 |
76.4 |
- |
- |
9.52 |
8.30 |
- |
- |
- |
- |
7.62 |
- |
- |
16.0 |
57.0 |
- |
- |
32.0 |
- |
- |
|
100 |
4 |
115.5 |
100.7 |
- |
- |
10.69 |
9.35 |
- |
- |
- |
- |
8.56 |
- |
- |
19.0 |
66.5 |
- |
- |
41.0 |
- |
- |
Peses dels colzes de 45 graus SW en Monel 400
Els pesos depenen del volum i la densitat. Els gràfics estàndard sovint citen acer al carboni; per a Monel 400, multipliqueu per 1,12. A continuació es mostren els pesos aproximats per a les classes 3000 i 6000, calculats mitjançant una estimació de volum i verificats amb dades del sector. Els pesos reals varien ±5% a causa de les toleràncies de forja.
Classe 3000 SW Colzes de 45 graus en pesos Monel 400
|
NPS |
Pes (lb) |
|
1/2 |
0.20-0.25 |
|
3/4 |
0.30-0.35 |
|
1 |
0.45-0.50 |
|
1-1/4 |
0.70-0.80 |
|
1-1/2 |
0.95-1.05 |
|
2 |
1.50-1.65 |
|
2-1/2 |
2.50-2.75 |
|
3 |
3.80-4.20 |
|
4 |
7.00-7.70 |
Classe6000 SW Colzes de 45 graus en pesos Monel 400
|
NPS |
Pes (lb) |
|
1/2 |
0.25-0.30 |
|
3/4 |
0.40-0.45 |
|
1 |
0.60-0.70 |
|
1-1/4 |
1.00-1.10 |
|
1-1/2 |
1.40-1.55 |
|
2 |
2.20-2.40 |
Notes importants sobre dimensions i pesos:
Classe de pressió: els accessoris de la classe 6000 tenen una classificació de pressió significativament més alta que la classe 3000. Això s'aconsegueix mitjançant seccions de paret més gruixudes i forja més robusta, que es reflecteix en l'augment de pes del mateix NPS.
Densitat del material: Monel 400 té una densitat d'aproximadament 8,80 g/cm³. És més pesat que l'acer al carboni (7,85 g/cm³), de manera que un accessori Monel serà aproximadament un 12% més pesat que el seu homòleg d'acer al carboni de la mateixa mida i classe.
Toleràncies: ASME B16.11 defineix toleràncies estrictes per a totes les dimensions (p. ex., ±0,8 mm de centre-a-extrem per a mides de fins a 2"). Els fabricants certificats s'adhereixen a aquestes.
Avantatges de la connexió Socket Weld (SW).

Per a sistemes de canonades d'alta-diàmetre i d'alta-pressió habituals amb Monel 400, la connexió de soldadura per endoll ofereix diferents avantatges:
Alta integritat: la soldadura de filet proporciona una connexió robusta i a prova de fuites-superior a les juntes roscades per a un servei intens.
Facilitat d'alineació: el sòcol ajuda a alinear la canonada amb precisió abans de soldar, simplificant la instal·lació.
Trajecte de flux suau: el forat d'un colze forjat sol ser suau, minimitzant la turbulència i la caiguda de pressió.
Exempció de responsabilitat: les dades proporcionades es basen en les especificacions estàndard ASME B16.11 amb finalitats informatives. Per al disseny final i l'adquisició, consulteu sempre els darrers dibuixos dimensionals certificats i fitxes tècniques del fabricant.
