Què són els estàndards d'acer?
Alguna vegada us heu preguntat per què un cargol amb l'etiqueta "ASTM A193 B8" costa tres vegades més que un "pern d'acer inoxidable" genèric d'una ferreteria? O per què un client europeu insisteix en "EN 10088-3 1.4401" quan el vostre catàleg diu "acer inoxidable 316"? La resposta es troba en els estàndards d'acer -, el llenguatge comú que utilitzen els enginyers, els fabricants i els compradors per especificar exactament de què està feta una peça de metall, la seva resistència i com s'ha de provar.
Un estàndard d'acer és un document publicat que defineix la composició química, les propietats mecàniques, les toleràncies dimensionals i els requisits d'assaig per a un grau específic d'acer. Sense estàndards, cada fabricant podria anomenar el seu producte com volgués - i els compradors no tindrien cap manera de verificar la qualitat ni de comparar productes de diferents proveïdors.

Penseu en els estàndards d'acer com un llibre de receptes. Si demaneu un pastís amb l'etiqueta "Pastís de xocolata", espereu que contingui xocolata, farina, sucre i ous - no vainilla ni formatge crema. Els estàndards d'acer funcionen de la mateixa manera: asseguren que un producte etiquetat "316L" conté realment un 16-18% de crom, un 10-14% de níquel i un 2-3% de molibdè, amb un contingut de carboni no superior al 0,03%.
Fet clau:La indústria siderúrgica mundial produeix més de 1.800 milions de tones mètriques anualment. Sense especificacions estandarditzades, el control de qualitat a les cadenes de subministrament internacionals seria pràcticament impossible. Els estàndards són la columna vertebral de la confiança en el comerç de metalls.
Tres dels sistemes estàndard d'acer més utilitzats al món són ASTM (americà), ASME (americà, centrat en equips a pressió) i EN (europeu). Tot i que sovint cobreixen els mateixos materials, difereixen en abast, convencions de denominació i requisits de prova. Entendre aquestes diferències és essencial per a qualsevol persona que compri, ven o treballi amb productes d'acer a nivell internacional.
ASTM International: l'autoritat mundial d'assaig de materials
Què és ASTM?
ASTM International (abans American Society for Testing and Materials) és una de les organitzacions voluntàries de desenvolupament d'estàndards més grans del món. Fundada el 1898, ASTM ha publicat més de 12.500 estàndards que cobreixen materials, productes, sistemes i serveis. Els seus estàndards d'acer s'utilitzen en més de 140 països i sovint són l'especificació predeterminada per al comerç internacional.
Els estàndards ASTM es desenvolupen mitjançant un procés de consens que inclou productors, usuaris, consumidors i acadèmics. Això vol dir que cap grup d'interès pot dominar - els estàndards representen un acord equilibrat entre totes les parts interessades.
Com funcionen les normes d'acer ASTM
Els estàndards d'acer ASTM s'organitzen per números de designació. Cada designació segueix el format: ASTM + Lletra + Número. La lletra indica la categoria general:
A - Metalls ferrosos (acer, ferro, ferro colat, acer inoxidable)
B - Metalls no-ferrosos (coure, alumini, aliatges de níquel)
E - Matèries diverses (mètodes de prova, anàlisi química)
Per exemple, ASTM A240 és l'estàndard per a plaques, xapes i tires d'acer inoxidable de crom i crom-níquel per a recipients a pressió i aplicacions generals. Dins de l'A240, trobareu graus específics com ara 304, 304L, 316, 316L, 310S, 904L i molts més, cadascun amb rangs de composició química i requisits de propietats mecàniques definits.
Normes ASTM per a aliatges d'acer inoxidable i níquel
|
Norma ASTM |
Títol / Àmbit |
Graus comuns coberts |
Formulari del producte |
|
ASTM A240 |
Placa, làmina, tira de crom i crom-Ni SS per a ús fotovoltaic i general |
304, 304L, 316, 316L, 310S, 904L, 254SMO, 317L |
Placa, Làmina, Tira |
|
ASTM A276 |
Barres i formes d'acer inoxidable |
304, 316, 316L, 410, 420, 431, 17-4PH |
Bar, Formes |
|
ASTM A312 |
Tub d'acer inoxidable austenític sense soldadura i soldat |
304/L, 316/L, 321, 347, 310S |
Tub (sense costura / soldat) |
|
ASTM A182 |
Brides, accessoris i vàlvules d'aliatge forjat o laminat i SS |
F304/L, F316/L, F51, F53, F55, F60 |
Forjades, brides, accessoris |
|
ASTM A479 |
Barres i formes d'acer inoxidable per al seu ús en calderes i FV |
304, 316, 316L, 321, 347, 17-4PH |
Bar (caldera i fotovoltaica) |
|
ASTM B163 |
Condensador i tubs d'intercanvi{0}}de calor sense soldadura de níquel i aliatge de níquel |
Níquel 200, Monel 400, Inconel 600/625, Incoloy 800/825 |
Tub sense costures |
|
ASTM B622 |
Tub i tub sense costura de níquel i aliatge de níquel |
Hastelloy C276/C22/B2/B3, Inconel 625, aliatge 20 |
Tub i tub sense costures |
|
ASTM B564 |
Forja d'aliatge de níquel |
Inconel 600/625/718, Hastelloy C276/C22, Monel 400/K500 |
Forjades |
|
ASTM B407 |
Tubs i tubs sense costura d'aliatge de níquel-ferro-crom |
Incoloy 800/800H/800HT |
Tub i tub sense costures |
Taula 1: Normes clau ASTM per a productes d'acer inoxidable i aliatges de níquel - Font: ASTM International Annual Book of Standards
Nota important:Les normes ASTM defineixen les propietats dels materials i els mètodes de prova, però NO certifiquen que un producte específic compleix aquests requisits. La certificació prové del fabricant en forma d'un certificat de prova de molí (MTC) segons EN 10204 3.1 o 3.2.
ASME: Normes per a equips a pressió i seguretat
Què és ASME?
La Societat Americana d'Enginyers Mecànics (ASME) és una associació professional que desenvolupa estàndards per a l'enginyeria mecànica, amb un enfocament particular en recipients a pressió, calderes i sistemes de canonades. Fundada el 1880, ASME és més coneguda pel codi de caldera i recipient a pressió (BPVC), que s'adopta com a llei a la majoria dels estats dels EUA i molts països del món.
Mentre que ASTM defineix què és un material (composició, propietats), ASME defineix com es pot utilitzar un material en equips a pressió. ASME adopta moltes especificacions de materials ASTM, però afegeix requisits addicionals per utilitzar-los en serveis de pressió -, com ara proves d'impacte, verificació del tractament tèrmic i requisits del sistema de qualitat.
Codi de caldera i recipient a pressió ASME (BPVC)
L'ASME BPVC es publica en 12 seccions. Els dos més rellevants per als productes d'acer són:
Secció II - Materials: conté les especificacions de materials adoptades per ASTM, amb modificacions ASME. Designat amb un prefix "S" (p. ex., SA-240 en lloc d'A240).
Secció VIII - Recipients a pressió: dividits en divisió 1 (disseny per regla) i divisió 2 (disseny per anàlisi). Defineix tensions permeses, regles de disseny i requisits de fabricació.
ASTM vs ASME: el prefix "SA".
Quan veieu SA-240 en lloc d'A240, o SA-312 en lloc d'A312, això indica la versió adoptada per ASME de l'estàndard ASTM. En la majoria dels casos, SA-240 i A240 són tècnicament idèntics: ASME simplement adopta l'especificació ASTM i afegeix una portada que assenyala qualsevol modificació o requisit addicional per al servei de pressió.
Tanmateix, hi ha diferències importants:
ASME pot imposar requisits de prova addicionals (per exemple, proves d'impacte a baixes temperatures).
ASME pot restringir determinades condicions de tractament tèrmic o rangs de composició química.
Només es permet l'ús de materials amb la designació ASME (SA-xxx) en recipients a pressió estampats ASME-.
Un material certificat ASTM-no es pot utilitzar automàticament en un vaixell codificat ASME--, sinó que també ha de complir la versió ASME de l'especificació.
|
Aspecte |
ASTM A240 |
ASME SA-240 |
|
Organisme emissor |
ASTM Internacional |
ASME (adoptat d'ASTM) |
|
Propòsit primordial |
Definir les propietats dels materials i els mètodes d'assaig |
Qualificar els materials per a l'ús dels recipients a pressió |
|
Adopció obligatòria |
Voluntari (tret que es faci referència al contracte o al codi) |
Obligatori legalment per a equips amb segell-ASME |
|
Requisits addicionals |
Cap més enllà de les especificacions del material |
Pot incloure proves d'impacte, auditories del sistema de control de qualitat |
|
Estatus legal |
Estàndard de la indústria (no llei tret que s'adopti) |
Adoptada com a llei a la majoria dels estats dels EUA i molts països |
|
Usuari típic |
Productors de materials, compradors, laboratoris de proves |
Dissenyadors, fabricants, inspectors de recipients a pressió |
Taula 2: ASTM A240 vs ASME SA-240 - Diferències clau d'un cop d'ull
Normes EN: el marc europeu
Què són les normes EN?
Els estàndards EN (Norma Europea / Norma Europea) són desenvolupats pel Comitè Europeu de Normalització (CEN) i els seus subcomitès especialitzats. Un cop publicada una norma EN, els 34 països membres del CEN (inclosos el Regne Unit, Alemanya, França, Itàlia i Espanya) l'han d'adoptar com a norma nacional i retirar qualsevol norma nacional en conflicte.
Això significa que una norma DIN alemanya i una norma NF francesa que cobreixen el mateix material seran substituïdes per una única norma EN. Aquesta harmonització simplifica el comerç dins d'Europa i proporciona un sistema d'especificacions clar i unificat.
CA Sistema de numeració
Les normes EN utilitzen un sistema d'identificació dual per als graus d'acer:
Número de material (Werkstoffnummer): format 1.xxxx. Per exemple, 1.4301 és acer inoxidable austenític (equivalent a AISI 304), 1.4401 és equivalent a AISI 316.
Nom de la designació: un nom basat en text-. Per exemple, X5CrNi18-10 per a 1,4301, on X=acer inoxidable, 5=0.05% carboni, CrNi=crom-níquel, 18-10=18% Cr i 10% Ni.
El sistema de numeració EN és notablement sistemàtic. El primer dígit després del decimal indica el grup d'acer:
|
Primer dígit |
Grup d'acer |
Exemple |
|
1.0 |
Acers estructurals generals |
1,0038 (S235JR) |
|
1.2 |
Acers estructurals a pressió |
1,0425 (P265GH) |
|
1.4 |
Acers inoxidables (austenític, ferrític, dúplex) |
1,4301 (X5CrNi18-10) |
|
1.45 |
Acers inoxidables especials/{0}}resistents a la calor |
1,4541 (X6CrNiTi18-10, ~321) |
|
1.48 |
Acers-resistents a la calor/-altes temperatures |
1,4841 (X15CrNiSi25-21, ~310S) |
|
2.4 |
Aliatges de níquel |
2,4819 (NiMo16Cr15W, ~Hastelloy C-276) |
|
2.46 |
Aliatges de níquel-coure (tipus Monel) |
2,4360 (NiCu30Fe, ~Monel 400) |
|
2.48 |
Aliatges de níquel-crom-ferro (tipus Inconel) |
2,4816 (NiCr15Fe, ~Inconel 600) |
Taula 3: Sistema de classificació de números de material EN - Font: EN 10027-1 i EN 10027-2
Normes EN per a aliatges d'acer inoxidable i níquel
|
Norma EN |
Títol / Àmbit |
Qualificacions comunes (núm. de material) |
Formulari del producte |
|
EN 10088-2 |
Acers inoxidables - Part 2: condicions tècniques de lliurament de xapa/placa/banda |
1.4301, 1.4401, 1.4404, 1.4541, 1.4571 |
Làmina, Placa, Tira |
|
EN 10088-3 |
Acers inoxidables - Part 3: condicions tècniques de lliurament per a productes semi-elaborats, barres, barres |
1.4301, 1.4401, 1.4404, 1.4541, 1.4462 |
Barres, varetes, seccions |
|
EN 10216-5 |
Tubs d'acer sense soldadura per a pressió - Condicions tècniques de lliurament - Part 5: acer inoxidable |
1.4301, 1.4401, 1.4404, 1.4541 |
Tub sense costures |
|
EN 10217-7 |
Tubs d'acer soldats per a pressió - Part 7: acer inoxidable |
1.4301, 1.4401, 1.4404 |
Tub soldat |
|
EN 10222-5 |
Forja d'acer per a pressió - Part 5: SS martensític, austenític i austenític-ferrític |
1.4301, 1.4401, 1.4410, 1.4501 |
Forjades |
|
EN 10095 |
Acers-resistents a la calor i aliatges de níquel |
1.4841, 1.4845, 2.4819, 2.4858 |
Plat, Bar, Tub |
|
EN 10302 |
Acers, aliatges de níquel i cobalt resistents a la fluència- |
2.4816, 2.4660, 2.4856 |
Totes les formes de producte |
Taula 4: Normes clau EN per a productes d'acer inoxidable i aliatges de níquel - Font: Comitè Europeu de Normalització del CEN
Comparació: ASTM vs ASME vs EN
La taula següent ofereix una comparació--completa dels tres sistemes estàndard en les dimensions clau:
|
Dimensió |
ASTM |
ASME |
EN |
|
Nom complet |
ASTM Internacional |
Societat Americana d'Enginyers Mecànics |
Norma Europea (CEN) |
|
Fundat |
1898 |
1880 |
1961 (CEN establert) |
|
Àmbit geogràfic |
Global (de facto internacional) |
Principalment EUA (adoptada a nivell mundial) |
Membres del CEN de la Unió Europea + 34 |
|
Estatus legal |
Voluntari llevat que estigui contractat |
Obligat legalment per a PV en moltes jurisdiccions |
Obligatori a la UE (estàndards harmonitzats sota el marcatge CE) |
|
Focus |
Propietats dels materials i mètodes d'assaig |
Disseny i seguretat d'equips a pressió |
Propietats del material + especificacions del producte |
|
Denominació d'acer |
Nom comú (304, 316L) + UNS (S30400, S31603) |
Adopta noms ASTM amb el prefix SA- |
Número de material (1.4301, 1.4401) + designació (X5CrNi18-10) |
|
Nombre d'estàndards d'acer |
~500+ (sèrie A) |
~200+ (sèrie SA adoptada d'ASTM) |
~100+ (EN 10088, 10216, 10222, etc.) |
|
Sistema de certificació |
MTC segons EN 10204 o ASTM A941 |
Informe d'assaig de materials ASME + fulls de dades |
EN 10204 3.1 / 3.2 MTC |
|
Cicle d'actualització |
Revisió anual, revisió segons sigui necessari |
Addenda biennal, nova edició cada 2 anys |
Revisar almenys cada 5 anys |
|
Usuaris comuns |
Comerciants mundials, fabricants |
Fabricants de recipients a pressió, inspectors |
Fabricants i compradors europeus |
Taula 5: ASTM vs ASME vs EN - Comparació completa
Guia de-referències creuades: trobar qualificacions equivalents
Un dels reptes més comuns en el comerç internacional de metalls és trobar el grau equivalent en diferents sistemes estàndard. La taula següent proporciona una pràctica-referència creuada per als graus d'acer inoxidable i aliatges de níquel més comercialitzats:
|
Nom comú |
UNS |
Grau ASTM |
EN Material núm. |
EN Denominació |
JIS (Japó) |
|
304 |
S30400 |
A240 tipus 304 |
1.4301 |
X5CrNi18-10 |
SUS304 |
|
304L |
S30403 |
A240 tipus 304L |
1.4307 |
X2CrNi18-9 |
SUS304L |
|
316 |
S31600 |
A240 tipus 316 |
1.4401 |
X5CrNiMo17-12-2 |
SUS316 |
|
316L |
S31603 |
A240 tipus 316L |
1.4404 |
X2CrNiMo17-12-2 |
SUS316L |
|
316Ti |
S31635 |
A240 tipus 316Ti |
1.4571 |
X6CrNiMoTi17-12-2 |
SUS316Ti |
|
321 |
S32100 |
A240 tipus 321 |
1.4541 |
X6CrNiTi18-10 |
SUS321 |
|
310S |
S31008 |
A240 tipus 310S |
1.4845 |
X8CrNi25-21 |
SUH310 |
|
347 |
S34700 |
A240 tipus 347 |
1.4550 |
X6CrNiNb18-10 |
SUS347 |
|
904L |
N08904 |
A240 tipus 904L |
1.4539 |
X1NiCrMoCu25-20-5 |
- |
|
2205 (dúplex) |
S32205 |
A240 S32205 |
1.4462 |
X2CrNiMoN22-5-3 |
SUS329J3L |
|
2507 (súper dúplex) |
S32750 |
A240 S32750 |
1.4410 |
X2CrNiMoN25-7-4 |
- |
|
Hastelloy C-276 |
N10276 |
B575 N10276 |
2.4819 |
NiMo16Cr15W |
NW0276 |
|
Inconel 600 |
N06600 |
B168 N06600 |
2.4816 |
NiCr15Fe |
NCF600 |
|
Inconel 625 |
N06625 |
B443 N06625 |
2.4856 |
NiCr22Mo9Nb |
NCF625 |
|
Inconel 718 |
N07718 |
B670 N07718 |
2.4668 |
NiCr19Fe19Nb5Mo3 |
NCF718 |
|
Monel 400 |
N04400 |
B127 N04400 |
2.4360 |
NiCu30Fe |
NW4400 |
|
Aliatge 20 |
N08020 |
B463 N08020 |
2.4660 |
NiCr20CuMo |
- |
Taula 6: -Guia de referència creuada - Graus comuns d'acer inoxidable i aliatges de níquel (ASTM / EN / JIS) - Font: ASTM, CEN, JIS; els equivalents són aproximats i poden tenir diferències compositives menors
Avís crític:Les qualificacions equivalents NO són idèntiques. Tot i que 304 i 1.4301 es consideren equivalents, hi pot haver lleus diferències en els intervals de composició química (per exemple, els límits de contingut de carboni poden diferir), els requisits de propietats mecàniques i els protocols de prova. Verifiqueu sempre els requisits estàndard específics per a la vostra aplicació abans de substituir les qualificacions.
Com triar l'estàndard adequat per al vostre projecte
Escollir l'estàndard adequat no és només un exercici de paperassa - sinó que afecta directament la qualitat del producte, el compliment legal i els costos del projecte. Aquí teniu un marc pràctic de decisió:

Criteris de decisió
|
Context del projecte |
Estàndard recomanat |
Per què |
|
Recipient a pressió o caldera amb-els Estats Units |
ASME (SA-xxx) |
Exigit legalment; Segell ASME obligatori |
|
Aplicació industrial general-basada als EUA |
ASTM (A-xxx) |
Àmpliament disponible, reconegut mundialment |
|
Projecte-basat a la UE (qualsevol aplicació) |
EN (1.xxxx) |
Necessari per al marcatge CE; estàndard harmonitzat |
|
Comerç internacional (exportació a diverses regions) |
Referència transversal-ASTM + EN |
La majoria dels compradors globals accepten ASTM; EN obligatori per a la UE |
|
Petroli i gas aigües amunt (estàndards API) |
ASTM + API 5L/5CT |
Els estàndards API fan referència als materials ASTM |
|
Generació d'energia (servei d'-alta temperatura) |
ASME + ASTM |
El codi ASME cobreix els valors de tensió permesos a temperatures elevades |
|
Equips de procés químic |
ASTM o EN segons les especificacions del client |
El client normalment especifica; verificar la regió |
Taula 7: Marc estàndard de decisió de selecció
Consells pràctics per a compradors i enginyers
Sol·liciteu sempre un certificat de prova de molí (MTC) per EN 10204 3.1 com a mínim. Aquest document certifica que el material compleix l'estàndard especificat i proporciona resultats reals de les proves de composició química i propietats mecàniques.
En cas de dubte, especifiqueu el número UNS (per exemple, S31603) en lloc del nom comú ("316L"). El sistema UNS és reconegut internacionalment i elimina l'ambigüitat.
Per a aplicacions de pressió, confirmeu sempre que el material estigui llistat a la secció del codi ASME aplicable. No tots els graus ASTM tenen equivalents adoptats per ASME-.
Quan faci una comanda a proveïdors europeus, proporcioneu tant el número de material EN com l'equivalent ASTM. Això evita confusions i assegura que rebeu la nota correcta.
Tingueu en compte els "equivalents gairebé-" que no són equivalents reals. Per exemple, la norma EN 1.4571 (316Ti) s'utilitza habitualment a Europa com a substitut del 316L, però conté titani, que el 316L no. Això pot afectar la soldabilitat i la resistència a la corrosió.
Per a aplicacions crítiques, realitzeu una inspecció d'entrada i verifiqueu l'MTC amb l'especificació de compra. No confieu únicament en la certificació del proveïdor.
Resum
|
# |
Clau per emportar |
|
1 |
ASTM defineix les propietats dels materials i els mètodes d'assaig. És el sistema estàndard més utilitzat a nivell mundial per a les especificacions d'acer. |
|
2 |
ASME adopta els estàndards ASTM amb requisits addicionals per a la seguretat dels equips a pressió. ASME SA-xxx és obligatòria legalment per als recipients a pressió a molts països. |
|
3 |
Les normes EN proporcionen un sistema d'especificació europeu unificat que utilitza números de material (1.xxxx) i noms de designació. Són obligatoris per al marcatge CE a la UE. |
|
4 |
Els graus equivalents en ASTM, EN i altres sistemes són aproximats - no idèntics. Comproveu sempre les diferències de composició i propietats abans de la substitució. |
|
5 |
L'UNS (Unified Numbering System) és la millor manera d'especificar qualificacions a nivell internacional. Elimina l'ambigüitat en els sistemes estàndard. |
|
6 |
Sol·liciteu sempre un certificat EN 10204 3.1 o 3.2 Mill Test. Aquesta és la vostra prova que el material compleix l'estàndard especificat. |
|
7 |
L'elecció de l'estàndard adequat depèn de la ubicació geogràfica del vostre projecte, el tipus d'aplicació i els requisits legals. No hi ha una resposta-de mida-tot-. |
Taula 8: conclusions clau d'aquest article
Conclusió
Entendre les diferències entre els estàndards ASTM, ASME i EN no és una curiositat acadèmica - és una necessitat empresarial pràctica. Especificar l'estàndard incorrecte pot provocar errors de substitució de materials, inspeccions fallides, retards en el projecte i fins i tot perills de seguretat. Per contra, saber navegar per aquests tres sistemes amb confiança us ofereix un avantatge competitiu: podeu comunicar-vos amb precisió amb proveïdors d'arreu del món, garantir el compliment de la normativa local i evitar costosos malentesos.
A lesJinie Technology (Jiangsu) Co., Ltd., subministrem productes d'aliatge d'acer inoxidable i níquel certificats segons les normes ASTM, ASME i EN. El nostre equip de qualitat verifica cada calor amb l'especificació aplicable i proporciona certificats de prova de molí EN 10204 3.1 amb cada enviament. Tant si el vostre projecte requereix placa ASTM A240 316L, brides ASME SA{-182 F316L o barres rodones EN 10088-3 1.4404, ens assegurem que el material que rebeu coincideixi exactament amb l'estàndard que heu especificat.
Per obtenir suport tècnic sobre la selecció estàndard, l'equivalència de grau o els requisits de certificació, el nostre equip de vendes està preparat per ajudar-vos.
Contacta amb nosaltres:Market@jnalloy.com | +86 1933 990 0211| www.jnalloys.com
