Tractament tèrmic de recuit d'acer inoxidable, tractament amb solució i envelliment

May 28, 2026

Deixa un missatge

L'acer inoxidable no és simplement un material - és una família d'aliatges dissenyats les propietats finals dels quals estan profundament modelades per la història tèrmica aplicada després de la formació. Dues peces d'acer inoxidable 316L de composició idèntica poden comportar-se de manera completament diferent en servei si una s'ha recoit correctament per solució-i l'altra no.

 

El tractament tèrmic és l'aplicació controlada de cicles d'escalfament i refrigeració a un metall per aconseguir la microestructura desitjada i, per tant, les propietats mecàniques, de corrosió i físiques específiques. Per als acers inoxidables i els aliatges basats en níquel-, el tractament tèrmic no és opcional - és un pas fonamental per produir un producte que compleixi les especificacions i funcioni de manera fiable.

 

Heat Treatment Of Stainless Steel

 

Aquest article explica tres dels processos de tractament tèrmic més crítics aplicats a l'acer inoxidable: recuit, tractament amb solució i envelliment (enduriment per precipitació). Cobrim les bases metal·lúrgiques de cada procés, els paràmetres correctes del procés, els efectes sobre les propietats del material i els errors comuns que condueixen a la fallada del producte.

 

Secció 1: La Fundació Metal·lúrgica

 

Abans d'aprofundir en processos específics, és essencial entendre què passa dins de l'acer a nivell microscòpic - la microestructura - i per què respon a la calor de la manera que ho fa.

 

Microestructures d'acer inoxidable

 

L'acer inoxidable no és un material únic, sinó una classificació que cobreix cinc famílies microestructurals diferents, cadascuna amb respostes diferents al tractament tèrmic. Entendre amb quina família estàs treballant és el primer pas per aplicar el procés tèrmic correcte.

 

Taula 1: Famílies d'acer inoxidable i la seva capacitat de resposta al tractament tèrmic

 

Família

Exemples

Endurible per HT?

Procés HT primari

Propietats clau

Austenític

304, 316, 310

No (només treball en fred)

Recuit / Solució

Excel·lent corrosió, ductilitat

Ferrític

430, 446

No

Recuit

Corrosió moderada, magnètica

martensític

410, 420, 440C

Sí (apaga i temperament)

Enduriment + tremp

Alta resistència, corrosió moderada

Dúplex

2205, 2507

No

Recuit de solució

Alta resistència + corrosió

Enduriment per precipitació

17-4 PH, 15-5 PH, A286

Sí (envelliment)

Solució + Envelliment

Força molt alta

 

Què canvia realment el tractament tèrmic

 

A escala atòmica, el tractament tèrmic aconsegueix diversos resultats crítics:

 

Dissolució dels precipitats - Les partícules nocives de carbur o sigma-que es formen al llarg dels límits de gra durant la fabricació es tornen a dissoldre en una solució sòlida.

 

El treball de recristal·lització --les estructures de gra endurit i deformat causades per la conformació en fred o en calent es substitueixen per grans equiaxials nous,-libres de tensió, que restableixen la ductilitat.

 

Homogeneïtzació - La segregació química del procés de fosa o de soldadura es redueix, produint una composició d'aliatge més uniforme.

 

Precipitació controlada - en aliatges d'enduriment de precipitació-, seqüències de calor específiques fan que es formin partícules fines (normalment fases riques en coure- o intermetàl·liques) dins dels grans, augmentant dràsticament la resistència.

 

Secció 2: Recuit

 

El recuit és el tractament tèrmic més aplicat per a l'acer inoxidable. El terme fa referència a una àmplia família de cicles tèrmics - tots els quals impliquen l'escalfament a una temperatura elevada i un refredament controlat - destinats a suavitzar el material, alleujar les tensions residuals i restaurar o millorar la resistència a la corrosió.

 

Annealing Of Stainless Steel

 

Recuit complet vs. recuit de procés

 

El recuit complet escalfa el material per sobre de la temperatura de recristal·lització i el refreda prou lentament per produir la màxima suavitat. El recuit de procés (també anomenat recuit intermedi o recuit brillant) es realitza entre passos de treball-freds i s'optimitza per a la velocitat i la qualitat de la superfície en lloc del suavització màxima.

 

El problema de la sensibilització

 

El risc més crític associat amb un tractament tèrmic inadequat de l'acer inoxidable austenític és la sensibilització. Quan l'acer inoxidable austenític s'escalfa - o es refreda lentament a - el rang de temperatura d'aproximadament 425 graus a 870 graus (800 graus F a 1600 graus F), els carburs de crom (Cr23C6) precipiten al llarg dels límits del gra.

 

Això esgota l'àrea circumdant de crom, deixant caure el contingut local per sota del llindar del 10,5% necessari per a la passivació. El resultat és una xarxa de -zones esgotades de crom que són molt vulnerables a la corrosió intergranular, de vegades anomenada decadència de soldadura quan es produeix al costat de les zones afectades per la calor de la soldadura-.

 

Coneixement crític:El rang de sensibilització de 425-870 graus (800-1600 graus F) de vegades s'anomena "interval de precipitació de carbur" o "zona de perill". Refredeu sempre l'acer inoxidable austenític ràpidament a través d'aquest rang després del recuit.

 

Taula 2: Paràmetres de recuit per família de grau d'acer inoxidable

 

Família

Temp. de recuit (grau)

Temperatura de recuit (grau F)

Mètode de refrigeració

Propòsit

Austenític (304, 316)

1010-1120 graus

1850–2050 graus F

Temps d'aigua o refredament ràpid d'aire

Dissoldre els carburs; restaurar la ductilitat i la resistència a la corrosió

Austenític (graus L: 304L, 316L)

1010-1065 graus

1850–1950 grau F

Temps d'aigua o refredament ràpid d'aire

Minimitzar el risc de carbur; el baix contingut de carboni ajuda

Ferrític (430)

730-840 graus

1350–1550 graus F

Aire fresc

suavitzar; alleujar l'estrès; millorar la conformabilitat

Martensític (410, 420)

650-760 graus

1200–1400 graus F

Refredament lent (forn)

Suavitzar per a la mecanització; recuit subcrític

Dúplex (2205, 2507)

1020-1100 graus

1870–2010 grau F

Extinció d'aigua (obligatori)

Restaurar l'equilibri austenita/ferrita; dissol la fase sigma

 

Recuit brillant

 

El recuit brillant és un procés especialitzat que es realitza en un forn d'atmosfera controlada - normalment hidrogen, amoníac dissociat o barreges de nitrogen-hidrogen - per evitar l'oxidació superficial durant l'escalfament. El resultat és una superfície neta i reflectant que no requereix cap-recuit o neteja amb àcid, la qual cosa la fa ideal per a productes de tubs, tires i filferro utilitzats en aplicacions alimentàries, farmacèutiques i semiconductors.

 

El control del punt de rosada és fonamental en el recuit brillant. La humitat de l'atmosfera del forn produeix vapor d'aigua que reacciona amb el crom, formant una superfície oxidada - que anul·la el propòsit del procés. Normalment s'especifica un punt de rosada de -40 graus o inferior.

 

Secció 3: Tractament de la solució

 

El tractament en solució - també anomenat recuit en solució o, per als aliatges de níquel, el tractament tèrmic en solució - és un recuit específic d'alta-temperatura dissenyat per dissoldre totes les fases secundàries en una solució sòlida homogènia. És el primer pas essencial per als aliatges d'enduriment per precipitació-i és igualment important per als acers inoxidables dúplex.

 

Solution Treatment Of Stainless Steel

 

Com funciona el tractament amb solució

 

Quan l'acer inoxidable es fabrica - mitjançant fosa, laminació, soldadura o forja -, inevitablement desenvolupa una microestructura heterogènia: algunes zones són més riques en elements d'aliatge que d'altres i és possible que s'hagin format fases intermetàl·liques o carburs. El tractament amb solució escalfa el material a una temperatura prou alta perquè totes aquestes fases es dissolguin, creant una solució sòlida-unifàsica uniforme.

 

Aleshores, el material s'extingeix ràpidament - normalment a l'aigua - per congelar aquesta microestructura homogènia al seu lloc. El refredament ràpid evita la re-precipitació de carburs i fases intermetàl·liques que d'altra manera es formarien amb un refredament lent.

 

Solució Tractament d'acer inoxidable dúplex

 

Acers inoxidables dúplex com2205i2507contenen proporcions aproximadament iguals de fases d'austenita i ferrita - una microestructura que els proporciona una resistència i una resistència a la corrosió excepcionals. Tanmateix, aquest equilibri és molt sensible a la temperatura i es pot destruir per la fabricació.

 

Per sobre d'aproximadament 1050 graus, la fase de ferrita s'expandeix a costa de l'austenita. Per sota d'uns 850 graus, les fases intermetàl·liques nocives - sigma, chi i alfa-primer - poden precipitar i fragilitzar severament el material. El tractament de la solució a la temperatura correcta i seguit d'un ràpid apagat és obligatori després de qualsevol operació de conformació en calent o en fred.

 

Taula 3: Paràmetres de tractament de la solució per a les qualificacions clau

 

Grau / aliatge

Temperatura de la solució (grau)

Temperatura de la solució (grau F)

Mantenir el temps

Mètode quench

17-4 PH (Condició A)

1040 graus

1900 graus F

30 min + 3 min/mm de gruix

Refredar l'aire o apagar l'aigua

15-5 PH (Condició A)

1040 graus

1900 graus F

30 minuts mínim

Refredar l'aire o apagar l'aigua

2205 Dúplex

1020-1100 graus

1870–2010 grau F

10-30 min (min 30 min)

Extinció d'aigua (obligatori)

2507 Super Duplex

1050-1120 graus

1920–2050 grau F

20-30 minuts mínim

Extinció d'aigua (obligatori)

Aliatge 625 (Ni-Cr-Mo)

1100-1175 graus

2010–2150 graus F

1-4 hores depenent de la secció

Temps d'aigua o aire ràpid

Aliatge 718 (superaliatge de Ni)

955-1010 graus

1750–1850 graus F

1 hora com a mínim

Apaga l'aigua o refreda l'aire

 

Efecte del tractament amb solució sobre les propietats mecàniques

 

El tractament amb solució redueix de manera previsible la resistència alhora que augmenta significativament la ductilitat i la tenacitat. Per als graus austenítics com el 316, també maximitza la resistència a la corrosió assegurant la dissolució completa de qualsevol carbur sensibilitzant. La taula següent compara les propietats abans i després del tractament amb solució per als graus comuns.

 

Taula 4: Canvis de propietats mecàniques després del tractament amb solució

 

Grau

Condició

UTS (MPa)

Rendiment (MPa)

Elongació (%)

Duresa (HRC/HB)

316L

Treballat en fred

700–900

600–750

15–25

~ 200 HB

316L

Solució recuit

485–620

170–310

40–50

~HB 140

2205

Tal com-soldat (sense HT)

620–700

450–500

20–25

~ HB 270

2205

Solució recuit

620–880

450–620

25–35

~ 250 HB

17-4 PH

Condició A (solució)

1000–1070

860–1000

10–14

~HRC 33

 

Secció 4: Envelliment (enduriment per precipitació)

 

L'envelliment - també conegut com a enduriment per precipitació o enduriment per envelliment - és un procés de tractament tèrmic que augmenta dràsticament la resistència i la duresa de certs graus d'acer inoxidable ja que fa que es formin precipitats finament dispersos dins de la matriu metàl·lica.

 

Aging Of Stainless Steel Pipe

 

A diferència de l'enduriment convencional de l'acer al carboni (que requereix un apagat per altes temperatures), l'enduriment per precipitació és un procés de dues-etapes: primer tractament amb solució per crear una solució sòlida sobresaturada, seguit d'envelliment a una temperatura més baixa per provocar una precipitació controlada. El procés és segur, previsible i produeix algunes de les relacions de resistència-a-pes més altes que es poden aconseguir en acer inoxidable.

 

El mecanisme d'enduriment per precipitació

 

Després del tractament de la solució, el material es troba en la condició A: una solució sobresaturada relativament suau i homogènia. Quan s'escalfa a la temperatura d'envelliment (normalment 480-620 graus / 900-1150 graus F), els elements d'aliatge - com el coure a 17-4 PH o el titani i l'alumini en A-286 - comencen a difondre's i agrupar-se en partícules nanomètriques extremadament fines anomenades precipitats.

 

Aquests precipitats són coherents amb la matriu -, és a dir, comparteixen la mateixa xarxa cristal·lina - i actuen com a obstacles al moviment de dislocació. Atès que la deformació plàstica requereix moviment de dislocació, bloquejar aquest moviment augmenta dràsticament la força necessària per deformar el material, manifestant-se com una major resistència i duresa.

 

Informació clau:L'-envelliment excessiu (una temperatura massa alta o un temps de retenció massa llarg) fa que els precipitats s'engreixin, reduint-ne l'eficàcia. El baix-envelliment deixa un volum de precipitat insuficient. La combinació de temps-temperatura especificada és fonamental per assolir les propietats objectiu.

 

17-4 PH: el grau de PH estàndard de la indústria

 

El grau 17-4 PH (UNS S17400, també conegut com a tipus 630) és l'acer inoxidable d'enduriment per precipitació-més utilitzat. Conté aproximadament un 17% de crom, un 4% de níquel i un 4% de coure, i aconsegueix la seva força mitjançant la formació de precipitats rics en coure durant l'envelliment. De manera crítica, 17-4 PH és essencialment totalment martensític després del tractament amb solució, cosa que permet especificar múltiples condicions d'envelliment ajustant la temperatura d'envelliment.

 

Taula 5: Codis de condicions de 17-4 PH i propietats mecàniques resultants

 

Condició

Temps i temps d'envelliment

UTS (MPa)

0,2% de rendiment (MPa)

Elongació (%)

Duresa (HRC)

H900

482 graus / 900 graus F|1 h

Major o igual a 1310

Major o igual a 1170

Major o igual a 10

40–43

H925

496 graus / 925 graus F|4 h

Major o igual a 1170

Major o igual a 1000

Major o igual a 10

38–42

H1025

552 graus / 1025 graus F|4 h

Major o igual a 1070

Major o igual a 1000

Major o igual a 12

35–39

H1075

579 graus / 1075 graus F|4 h

Major o igual a 1000

Major o igual a 860

Major o igual a 13

32–36

H1150

621 graus / 1150 graus F|4 h

Major o igual a 930

Major o igual a 720

Major o igual a 16

28–32

H1150M (doble envelliment)

760 graus 2 hores + 621 graus 4 hores

Major o igual a 860

Major o igual a 655

Major o igual a 18

25–29

 

El patró és clar: les temperatures d'envelliment més baixes produeixen una major resistència, però una ductilitat i una duresa més baixes. La condició H900 s'especifica quan es necessita la màxima resistència (subjectes aeroespacials, eines), mentre que H1150M es prefereix quan la tenacitat i la resistència a la corrosió tenen prioritat (recipients a pressió, components marins).

 

Altres graus d'enduriment-de precipitació

 

Taula 6: Comparació dels graus d'enduriment-clau de precipitació

 

Grau

UNS núm.

UTS màxim (MPa)

Interval d'envelliment (grau)

Aplicacions primàries

17-4 PH

S17400

~1450

480–621

Aeroespacial, química, alimentació, petroli i gas

15-5 PH

S15500

~1310

496–621

Marcs aeroespacials, components nuclears

17-7 PH

S17700

~1650

496–566

Molles, cinta, diafragmes

A-286 (Fe-Ni)

S66286

~1100

715–760

Discs de motor a reacció, elements de subjecció (fins a 650 graus)

Personalitzat 465

S46500

~1724

455–510

Tren d'aterratge, estructural aeroespacial

 

Secció 5: Defectes comuns del tractament tèrmic i com prevenir-los

 

Fins i tot els processos-ben especificats poden anar malament. Entendre les causes fonamentals dels defectes del tractament tèrmic - i com prevenir-los - és tan important com conèixer els paràmetres correctes.

 

Taula 7: Defectes comuns del tractament tèrmic, causes i prevenció

 

Defecte

Causa arrel

Efecte sobre el material

Prevenció

Sensibilització

Refrigeració lent en un rang de 425-870 graus

corrosió intergranular; desintegració de la soldadura

Temps ràpid; utilitzeu graus L (304L, 316L) o graus estabilitzats (321, 347)

Fragilització en fase sigma

Exposició prolongada 600-900 graus en dúplex

Pèrdua severa de duresa; fractura fràgil

Recuit de solució correcta + extinció ràpida; evitar el refredament lent en aquest rang

Distorsió / deformació

Escalfament o extinció no{0}}uniformes

Incompliment-dimensional

Utilitzeu l'aparell adequat; remull de calor uniforme; velocitat d'extinció controlada

Escala / oxidació

Atmosfera d'aire a alta temperatura

Contaminació superficial; resistència a la corrosió reduïda

Utilitzeu atmosfera controlada (recuit brillant) o decapatge post-recuit

Sobre-envelliment (qualificacions de PH)

Temps o temperatura excessius en el cicle d'envelliment

Precipitat gruixut; pèrdua de força

Controlar estrictament la temperatura d'envelliment (± 1 grau); utilitzar forns certificats

Baix-envelliment (qualificacions de PH)

Temps o temperatura insuficients

No assolir la força de l'objectiu

Verificar el calibratge del forn; Feu servir proves de duresa per confirmar

Carburització / nitruració

Atmosfera contaminada del forn

Enduriment superficial; fragilitat

Netegeu bé el forn; verificar la puresa de l'atmosfera

 

Secció 6: Normes i especificacions aplicables

 

El tractament tèrmic d'acer inoxidable i aliatges de níquel es regeix per un marc global d'estàndards internacionals. El compliment d'aquests estàndards és obligatori per a aplicacions aeroespacials, nuclears, petrolieres i de gas i mèdiques.

 

Taula 8: Normes internacionals clau per al tractament tèrmic d'acer inoxidable

 

Estàndard

Organisme emissor

Àmbit i aplicació

AMS 2759

SAE Internacional

Tractament tèrmic general de peces d'acer (aeroespacial); inclou les qualificacions de PH

AMS 2759/3

SAE Internacional

Requisits específics per a l'enduriment per precipitació d'acers resistents a la corrosió{0}}

ASTM A276

ASTM Internacional

Especificació per a barres i formes d'acer inoxidable; inclou la condició HT

ASTM A480

ASTM Internacional

Requisits generals d'acer inoxidable-plan; fa referència als processos d'HT

EN 10088-3

CEN (Europa)

Condicions tècniques de lliurament; estats de tractament tèrmic per a barres inoxidables

NACE MR0175 / ISO 15156

NACE / ISO

Requisits d'esquerdes per corrosió per estrès de sulfur; governa HT per al servei àcid

API 6A/17D

API

Tractament tèrmic de vàlvules i equips de cap de pou per a petroli i gas

 

Conclusió

 

El tractament tèrmic no és una idea posterior - és una part fonamental del disseny metal·lúrgic dels productes d'acer inoxidable. El recuit restaura la microestructura danyada per la conformació i la soldadura, el tractament amb solució crea la línia de base homogènia necessària per a un posterior processament i ús, i l'envelliment transforma un material relativament tou en un dels aliatges més resistents a la corrosió-disponibles.

 

Cada procés té finestres de temperatura, temps de retenció i requisits de refrigeració definits que no són-negociables. Les desviacions - ja sigui d'un control inadequat del forn, una gestió inadequada de l'atmosfera o passos saltats - condueixen a fallades previsibles i evitables: sensibilització, fragilitat, distorsió i dèficit de resistència.

 

Tant si sou un especialista en adquisicions que selecciona un proveïdor certificat, un enginyer que dissenya una seqüència de fabricació o un estudiant que aprengui els fonaments de la metal·lúrgia física, entendre aquests tres processos de tractament tèrmic us proporciona els coneixements bàsics per fer les preguntes adequades i prendre millors decisions.

 

Demaneu sempre documentació: els informes de proves de molí (MTR) han d'especificar les condicions del tractament tèrmic i fer referència a la norma aplicable. Per a aplicacions d'alt-valor, la verificació de tercers-de registres de tractament tèrmic -, inclosos els gràfics del forn, els termoparells de càrrega i els registres d'extinció - no és una precaució excessiva; és una deguda diligència professional.

 

Preguntes freqüents (FAQ)

 
P: Es pot soldar acer inoxidable 17-4 PH i encara envellir-lo després?
 

Sí, però amb importants advertències. La soldadura 17-4 PH normalment s'ha de tractar amb una solució re-(Condició A) abans de l'envelliment per garantir una microestructura uniforme a través del metall base, la zona-afectada per la calor i el metall de soldadura. L'envelliment sense tractament previ de la solució de la soldadura pot donar lloc a propietats no uniformes i a una resistència a la corrosió reduïda.

 

P: Per què l'acer inoxidable dúplex s'ha d'apagar per aigua i no per aire després del recuit?

 

La fase sigma i altres compostos intermetàl·lics comencen a formar-se ràpidament en acers inoxidables dúplex quan es mantenen o es refreden lentament per sota d'aproximadament 1000 graus. Fins i tot una breu exposició en el rang de 600-900 graus pot provocar una pèrdua catastròfica de duresa i resistència a la corrosió. L'extinció de l'aigua és l'únic mètode fiable per passar a través d'aquest interval de temperatura amb prou rapidesa com per evitar la precipitació.

 

P: Quina diferència hi ha entre 304 i 304L i afecta el tractament tèrmic?

 

La designació "L" indica una variant de baix-carboni (màxim 0,03% C vs. 0.08% C per a l'estàndard 304). El menor contingut de carboni redueix significativament el risc de sensibilització durant la fabricació i el tractament tèrmic, ja que hi ha menys carboni disponible per formar carburs de crom. Des del punt de vista del tractament tèrmic, el 304L pot tolerar velocitats de refredament més lentes i temperatures de recuit més baixes sense el mateix risc de sensibilització que el 304 estàndard.

 

P: Com comprobo que el tractament tèrmic s'ha realitzat correctament?

 

Els mètodes de verificació principals són: (1) Revisar els registres del forn - temps-gràfics de temperatura amb dades de termoparells per a cada càrrega; (2) Les proves de duresa - com-els valors de duresa recuits o envellits haurien d'estar dins dels límits de les especificacions; (3) Assajos de tracció i impacte en cupons de prova de la mateixa calor i lot; (4) Examen microestructural mitjançant secció metal·logràfica per confirmar l'equilibri de fase (especialment per a graus dúplex); (5) Assajos de corrosió segons ASTM A262 (assaig de sensibilització) per als graus austenítics utilitzats en ambients agressius.

 

Enviar la consulta
Vine a nosaltres
I comenceu els vostres RFQ ara.
Poseu -vos en contacte amb nosaltres