Com afecten els preus del níquel els costos de l'acer inoxidable?

Jun 29, 2026

Deixa un missatge

1. El níquel és el cost variable més gran de l'acer inoxidable austenític, que normalment representa entre el 25 i el 45% del contingut total d'aliatge en valor.

2. Cada molí cita l'acer inoxidable en tres parts: preu base + extres + recàrrec d'aliatge (AS). L'AS es restableix mensualment i està directament vinculat al níquel LME.

3. Un augment de 5.000 USD/tona del níquel LME afegeix aproximadament 50-70 USD/tona a una factura de 304 fulls i 140-200 USD/tona a una canonada de 904L.

4. La crisi del níquel del LME del març del 2022 va fer que els preus van passar de 29.130 dòlars EUA a més de 100.000 dòlars EUA/tona en 72 hores, cosa que va obligar el LME a aturar el comerç i cancel·lar les operacions.

5. Els compradors poden gestionar l'exposició al recàrrec mitjançant contractes enllaçats a l'índex-, bloqueig anticipat o substitució de grau (p. ex., el dúplex 2205 només té un ~5% de Ni enfront del ~8%) del 304.

 

How Nickel Prices Affect Stainless Steel Costs

 

mètrica

Valor

Nota

LME Nickel Spot Price (juny de 2026)

~17.400 USD/t

LME en efectiu a 3 mesos, juny de 2026

2022 All-Time Modern High

100 USD,000+/t

8 de març de 2022 (LME va suspendre el comerç)

Interval de preus de 5 anys (2019-2023)

11.000 USD – 51.000 USD/t

Punt; exclou el pic de 2022

Contingut de níquel al tipus 304

8.0–10.5%

ASTM A276 / EN 10088

Contingut de níquel al tipus 316L

10.0–14.0%

Afegeix un ~ 20% més de Ni vs 304

Contingut de níquel en 904L

23.0–28.0%

Ultra-alt-Ni super-austenític

Participació d'AS al preu de llista 304

~35–45%

Típica al níquel entre 15.000 i 20.000 USD/t

Freqüència de reinici de recàrrec d'aliatge

Mensualment

Publicat el ~21 del mes anterior

 

Acabeu d'acordar un preu d'acer inoxidable amb el vostre proveïdor i, aleshores, la factura del mes vinent arriba un 12% més alta - sense cap canvi en la quantitat ni en les especificacions. Sona familiar? El culpable és gairebé sempre elrecàrrec d'aliatge, i en el seu nucli hi ha una mercaderia:níquel.

 

Per als compradors de productes d'acer inoxidable - xapes, plaques, canonades, accessoris, barres rodones, brides - comprendre com el preu del níquel de la Borsa de metalls de Londres (LME) s'introdueix al recàrrec mensual de l'aliatge no és un coneixement opcional. És la diferència entre un model de costos precís i les sorpreses de les factures que fan volar el vostre pressupost de compra.

 

Aquesta guia explica el mecanisme complet en llenguatge senzill: què és el LME, com varia el contingut de níquel segons el grau, com les fàbriques construeixen les seves fórmules de recàrrec, com és el registre històric de preus i quines estratègies pràctiques poden utilitzar els compradors per reduir l'exposició.

 

Què és el LME?

 

ElBorsa de metalls de Londres (LME)és el mercat més gran del món de futurs i opcions de metalls industrials, fundat el 1877. Opera a Londres i és propietat de Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX). Per al níquel específicament, la LME publica el preu global en efectiu i a termini més àmpliament referenciat, expressat enDòlar dels EUA per tona mètrica (USD/t).

 

Com funciona el preu del níquel LME

 

● Unitat contractual:LME Nickel es negocia com a contracte de futurs estandarditzat sobre lots de 6-tones de níquel primari (un mínim del 99,8% de puresa), que es poden lliurar als magatzems aprovats per LME a tot el món.

 

● Preus de referència:El preu oficial de LME s'estableix dues vegades al dia. El preu "en efectiu" (spot) és el més cotitzat, mentre que el preu "3 mesos" s'utilitza per a la majoria de cobertures industrials.

 

● Transmissió de preus:Les mines de níquel i les foses de peatge venen níquel primari a molins d'acer inoxidable a preus indexats a LME. Quan el LME augmenta, els costos de les matèries primeres-de les fàbriques augmenten immediatament. Les fàbriques ho passen mitjançant el recàrrec d'aliatge - normalment amb un retard d'un-mes.

 

● Factor de moneda:Com que LME està denominat en USD, el recàrrec d'aliatge en EUR, CNY o GBP també es veu afectat pels tipus de canvi. Un debilitament de l'USD pot compensar parcialment un augment del preu del níquel per als compradors europeus, i viceversa.

 

Informació clau: per què Mills utilitzen LME, no transaccions de metall puntuals

L'adquisició de níquel en brut es cotitza a les fàbriques d'acer inoxidable a LME ± una prima/descompte.

L'ús de LME com a base de recàrrec crea una transparència total: els compradors i les fàbriques estan mirant les mateixes dades.

També permet que ambdues parts puguin cobrir de manera independent utilitzant futurs LME, fent possible la gestió del risc sense renegociar contractes.

 

Quant de níquel hi ha al vostre acer inoxidable?

 

La variable més important per calcular el component-de níquel del recàrrec d'aliatge és lacontingut de níqueldel grau que estàs comprant. El contingut de níquel varia dràsticament entre les famílies d'acer inoxidable, des de gairebé-zero en graus ferrítics fins a gairebé un 30% en aliatges super-austenítics com ara904L.

 

How Much Nickel Is In Your Stainless Steel

 

Grau (UNS)

Família

Ni% Interval

Interval Cr%

Interval Mo%

Pes de cost relatiu de Ni

Cas d'ús principal

201 (S20100)

Austenític

3.5–5.5%

16–18%

-

Baixa

Arquitectura, material buit

304 / 304L (S30400)

Austenític

8.0–10.5%

18.0–20.0%

-

Mitjana

Industrial d'ús general-

321 (S32100)

Austenític

9.0–12.0%

17.0–19.0%

-

Mitjana

Alta-temp., aeroespacial

316L (S31603)

Austenític

10.0–14.0%

16.0–18.0%

2.0–3.0%

Mitjana-Alta

Marina, farmacèutica, química

310S (S31008)

Austenític

19.0–22.0%

24.0–26.0%

-

Alt

Tubs de forn d'alta-temp

904L (N08904)

Super-austenític

23.0–28.0%

19.0–23.0%

4.0–5.0%

Molt alt

Àcid sulfúric, offshore

2205 (S32205)

Dúplex

4.5–6.5%

21.0–23.0%

2.5–3.5%

Baix-Mitjà

Petroli i gas, recipients a pressió

2507 (S32750)

Super Dúplex

6.0–8.0%

24.0–26.0%

3.0–5.0%

Mitjana

Aigües profundes, dessalinització

Aliatge 20 (N08020)

Super-austenític

32.0–38.0%

19.0–21.0%

2.0–3.0%

Molt alt

Equips d'àcid sulfúric

 

Menjar clau: Graus dúplex (2205, 2507)aconseguir una excel·lent resistència a la corrosió amb aproximadament la meitat del contingut de níquel dels graus austenítics equivalents. Els compradors d'aplicacions-sensibles als costos sovint passen de 316L a 2205 precisament per reduir l'exposició a la volatilitat del preu del níquel.

 

Com es calculen els recàrrecs d'aliatge d'acer inoxidable

 

Cada fàbrica calcula el seu propi recàrrec d'aliatge mitjançant una fórmula patentada, però la metodologia de cinc-passos subjacents és coherent a tota la indústria.

 

L'estructura de preus de tres-parts de l'acer inoxidable

Component del preu

El que cobreix

Com Canvia

Visibilitat del comprador

Preu base

Treball, energia, capital, marge de benefici

Contracte anual/-a llarg termini

Negociat en privat

Extres

Dimensions no-estàndards, acabat superficial, petita quantitat, urgència

Per comanda

Cotitzat per comanda

Recàrrec d'aliatge (AS)

Costos de matèries primeres: Ni, Cr, Mo, ferralla

Mensualment (alguns molins: diari)

Publicat mensualment

 

Càlcul de recàrrec-a-pas a pas

 

Establiu la línia de base del preu-de les matèries primeres.Determineu el preu mitjà LME del níquel (i Cr, Mo) durant el període de referència. La majoria de fàbriques europees i asiàtiques utilitzen la mitjana del 21 del mes M-2 al 20 del mes M-1, publicada com a recàrrec del mes M.

 

Resta el valor de referència (base).Cada fàbrica manté un valor de referència no-públic per element d'aliatge, que representa el preu LME al qual la contribució del recàrrec és zero. Aquesta base reflecteix el nivell incrustat en el preu base negociat. Només la diferència per sobre d'aquesta base genera un recàrrec.

 

Convertir a moneda de facturació.Els preus de LME estan en USD. La fàbrica converteix la xifra neta a EUR, CNY, GBP o la moneda local de facturació utilitzant el tipus de canvi mitjà mensual vigent.

 

Multiplicar per la composició de les notes i la suma.Multipliqui el preu net de cada element pel seu percentatge de pes real a la qualificació ordenada. Suma tots els elements. Per al 304: domina el níquel; per a 316L: afegir contribució Mo; per a 904L: tant Ni com Mo són significatius.

 

Apliqueu el factor de rendiment-forma del producte.Apliqueu un factor d'ajust de rendiment per a la forma del producte. La canonada sense soldadura requereix més matèria primera per tona de producte acabat que la làmina plana, de manera que el seu recàrrec és més elevat (normalment +10–15% en comparació amb la planxa). La barra estirada en fred-es igualment elevada.

 

Exemple treballat: 304 fulls, níquel a 18.000 USD/t

Suposem: LME Ni de mitjana=18.000 USD/t|Valor de referència=10.000 USD/t|USD/EUR=1.08

Ni net per sobre de la referència=18,000 - 10,000=8.000 USD/t

Convertir a EUR: 8.000 ÷ 1.08=7.407 €/t

Contingut de Ni de grau 304=9.5% (rang-mitjà)

Ni contribució al recàrrec = 7.407 € × 9,5 % = 703 €/t

Afegiu aportació de Cr (calc semblant) ≈ 250 €/t

Recàrrec total d'aliatge (plana) ≈ 953 €/t (≈ 0,95 €/kg)

NOTA: Els valors de referència reals són propietaris; aquest exemple utilitza figures il·lustratives simplificades.

 

Historial de preus del níquel de LME: fites clau (2019-2026)

 

Entendre la volatilitat històrica del preu del níquel és essencial per a la gestió del risc del contracte. La taula següent recull el preu mitjà anual del níquel LME en efectiu i el seu impacte directe en els recàrrecs representatius d'aliatge 304. Elpic 2022continua sent la dislocació del mercat més important en la història moderna de la LME.

 

Any

Mitjana LME Ni (USD/t)

Màxim anual (USD/t)

Mínim anual (USD/t)

Canvi interanual (%)

Impacte aproximat de 304 AS

2019

~$13,900

~$18,600

~$11,100

Línia de base

Entorn de recàrrec moderat

2020

~$13,800

~$15,700

~$11,000

−1%

Recàrrec baix; Caiguda de la demanda de COVID

2021

~$18,500

~$21,100

~$15,700

+34%

Augment dels recàrrecs; estrès de subministrament

2022

~$25,600*

~$100,000+

~$20,100

+38%

Màximes històriques; interrupció dels contractes dels compradors

2023

~$21,500

~$27,500

~$16,000

−16%

Els recàrrecs van disminuir des dels pics del 2022

2024

~$16,800

~$21,800

~$12,600

−22%

Reducció continuada; Augment de subministrament d'Indonèsia

2025

~$15,300

~$17,800

~$13,100

−9%

Més suavització; preocupacions d'excés d'oferta

2026 (any passat)

~$17,400

~$19,600

~$16,900

+14% (anual)

Recuperació; incertesa política d'Indonèsia

* La mitjana anual de 2022 exclou els valors intradiaris/nocturns extrems de març, ja que el LME va cancel·lar aquestes operacions. La impressió de 100.000 $/t mai es va liquidar en els registres oficials.

 

Març de 2022 LME Crisi del níquel: un estudi de cas sobre el xoc sistèmic de preus

 

Encès8 de març de 2022, el preu del níquel LME va passar dels 29.130 dòlars EUA/tona a prop dels 100.000 dòlars EUA/tona de divendres durant les primeres hores de la sessió asiàtica de dimarts. AixòMés del 270% es mouen en menys de 72 horesés el repunt percentual més gran mai registrat al LME per a qualsevol metall base.

 

March 2022 LME Nickel Crisis

 

Què va passar?

 

Concentració de posició curta:Un important productor de níquel xinès havia acumulat una posició curta massiva d'aproximadament 150.000 tones - equivalents a gairebé dos mesos de demanda de níquel de la producció mundial d'acer inoxidable.

 

Activador geopolític:La invasió russa d'Ucraïna va provocar temors d'interrupció del subministrament de Norilsk Nickel (el productor de níquel més gran de Rússia). Els compradors es van afanyar a cobrir; es van obligar a comprar pantalons curts.

 

Cascada de trucades de marge:A mesura que el preu va augmentar, les trucades de marge van caure en cascada. Com que no hi havia liquiditat disponible per als venedors en aquests nivells, el bucle de retroalimentació es va tornar a reforçar-.

 

Intervenció LME:La LME va suspendre el comerç de níquel per primera vegada des de la crisi de l'estany de 1985, va cancel·lar aproximadament 4.000 milions de dòlars en transaccions realitzades per sobre dels 80.000 $/t i va retardar les obligacions de lliurament.

 

Impacte immediat en els compradors d'acer inoxidable

 

Mills va posar clàusules d'estil de força-major-extraordinària, negant-se a honorar les comandes de preu-fixat fetes abans del 8 de març.

 

Els preus puntuals de les làmines inoxidables a Àsia i Europa van augmentar entre un 25 i un 40% en setmanes, i després es van corregir bruscament un cop va entrar en vigor la intervenció de LME.

 

Els compradors sense contractes de recàrrec d'aliatge-enllaçats o limitats a índexs-lligats--s'han suportat el xoc total del cost.

 

L'esdeveniment va posar de manifest la fragilitat dels preus de LME{0}}font únic i va provocar una reavaluació-de les estructures de contractes a tota la indústria.

 

⚠️ Lliçó per a compradors a partir de març de 2022

Qualsevol contracte que no estableixi explícitament com es calcula (i es limita o es cobreix) el recàrrec de l'aliatge exposa el comprador a un risc il·limitat a l'alça quan el níquel augmenta.

Mitigació estàndard: negocieu una clàusula de "preu sostre" per al valor de referència del recàrrec d'aliatge o utilitzeu un índex de preus-enllaçat amb una estructura límit/mínim.

 

Més enllà del níquel: com afecten el crom i el molibdè el recàrrec

 

El níquel domina els titulars, peròcromimolibdètambé s'alimenta del recàrrec d'aliatge, especialment per a graus com316L(2–3% Mo) i904L(4-5% Mo). El crom és l'element fonamental en tots els graus d'acer inoxidable i està present entre un 16 i un 26%, però el seu preu és més estable ja que no es negocia amb LME-.

 

Element

Preu de referència

Volatilitat de preus

Interval típic (2020-2025)

Graus més afectats

Níquel (Ni)

LME Nickel Cash

Molt alt

11.000–100.000 USD/t

Tot austenític, aliatge 20, 904L

Crom (Cr)

Negociacions trimestrals de CrFe

Moderat

1.000–3.500 USD/t CrFe*

Tots els graus (base de resistència a la corrosió).

Molibdè (Mo)

LME / mercat de distribuïdors

Alt

20.000–80.000 USD/t de metall

316L, 317L, 904L, dúplex 2507

Manganès (Mn)

Menor / normalment ignorat

Baixa

1.000–2.000 USD/t

Només la sèrie 200 (substitueix Ni)

ferralla de ferro

Mercat regional

Moderat

200–600 USD/t

Tots els graus (base d'acer)

* CrFe=aliatge de ferrocrom, cotitzat per tona de crom continguda.

 

Molibdè: el multiplicador ocult en els graus 316L i súper-austenètics

 

Molibdèafegeix resistència a la corrosió de picades i esquerdes, per la qual cosa és essencial316Lper a aplicacions marines i farmacèutiques. Però entre un 10 i un 12% del pes de la nota,El preu de Mo variapot duplicar el delta del recàrrec de l'aliatge en comparació amb el 304. Quan Mo va assolir els ~80.000 USD/t a principis del 2022 (simultàniament amb el pic de níquel), alguns recàrrecs de 316L van superar els preus bàsics de 316L.

 

Com es tradueix un moviment de níquel de 5.000 USD/t a la vostra factura

 

Per fer-ho pràctic, la taula següent mostra el canvi aproximat del recàrrec d'aliatge per tona de producte acabat per a unAugment de 5.000 USD/t del níquel LME, a través dels graus i formes de producte habituals d'acer inoxidable. Hipòtesis: USD/EUR=1.08; factors de rendiment del producte: pla=1.00, barra=1.12, canonada sense soldadura=1.20.

 

How a Nickel Move Translates to Your Invoice

 

Grau

Contingut de Ni (%)

Formulari del producte

AS Augment per +5.000 $/t Ni (USD/t)

AS Augment per +5.000 $/t Ni (USD/kg)

201

4.5%

Làmina / Plana

~$225/t

~0,23 $/kg

304 / 304L

9.5%

Làmina / Plana

~$475/t

~0,48 $/kg

304 / 304L

9.5%

Barra estirada en fred

~$532/t

~0,53 $/kg

316L

12.0%

Làmina / Plana

~$600/t

~0,60 $/kg

316L

12.0%

Pipa sense costures

~$720/t

~0,72 $/kg

310S

20.5%

Làmina / Plana

~$1,025/t

~1,03 $/kg

904L

25.5%

Plat / Pla

~$1,275/t

~1,28 $/kg

2205 (dúplex)

5.5%

Làmina / Plana

~$275/t

~0,28 $/kg

2507 (S. Dúplex)

7.0%

Plat / Pla

~$350/t

~0,35 $/kg

 

Implicació pràctica:Si compreu 500 tones de canonada sense soldadura de 316L a l'any i el níquel augmenta 5.000 USD/t, espereu que la vostra factura anual de recàrrec d'aliatge augmenti aproximadament 360.000 USD. Aquesta escala d'exposició justifica plenament la inversió en cobertura o reestructuració de contractes.

 

Estratègies del comprador per gestionar el risc de recàrrec d'aliatge

 

No hi ha cap estratègia que elimini completament el risc de recàrrec d'aliatge, però els enfocaments següents poden reduir significativament la volatilitat, millorar la predictibilitat de costos i protegir els marges quan el níquel es mou bruscament.

 

Estratègia 1: indexeu-Contractes enllaçats amb fórmules transparents

Sol·liciteu que el vostre proveïdor utilitzi un període d'índex mitjà de LME publicat (p. ex., . 21del primer-al 20è mensual) amb un factor de composició de qualificació definit. Això impedeix que el molí utilitzi valors de referència interns opacs que inflen el recàrrec més enllà del que el moviment LME sol justificaria.

 

Estratègia 2: Acords de tapa i collar de recàrrec d'aliatge

Negociar alímit de recàrrec(sostre) al vostre contracte de subministrament: si el níquel supera X/tona, el recàrrec es limita a Y/tona. A canvi, ofereix un sòl: si el níquel cau per sota d'un cert nivell, el comprador no espera un descompte per sota del sòl. Aquesta-estructura de dues cares és justa per a ambdues parts i s'utilitza àmpliament al mercat europeu d'acer inoxidable.

 

Estratègia 3: LME Forward Hedging

Els compradors sofisticats o els seus departaments de tresoreria poden comprar futurs o opcions de níquel LME per cobrir la seva exposició. Un comprador que tanca níquel a 16.000 USD/t durant tres mesos està protegit si el níquel puja a 22.000 USD/t, fins i tot si el seu proveïdor d'acer inoxidable augmenta el recàrrec d'aliatge en conseqüència.

 

Estratègia 4: Substitució de qualificacions - Qualificacions de contingut Ni inferiors

Quan els requisits de resistència a la corrosió ho permetin, canviar de 304/316L austenític adúplex 2205pot reduir l'exposició al níquel entre un 40 i un 60% mentre manté propietats mecàniques equivalents o superiors. Això és especialment eficaç en aplicacions estructurals on el motor principal és la resistència, no la resistència a la corrosió extrema.

 

Estratègia 5: Gestió de temps i inventari

Superviseu els preus del níquel LME mensualment. Quan el níquel ha caigut significativament per sota de la seva mitjana de 12-mesos, la realització de comandes a termini més grans bloqueja recàrrecs d'aliatge més baixos durant 2 o 3 mesos. Per contra, quan el níquel està a prop d'un màxim de diversos anys, minimitzeu l'inventari i negocieu termes contractuals més curts.

Estratègia

Reducció de riscos

Complexitat d'implementació

Millor per

Índex-de contractes transparents enllaçats

Mitjana

Baixa

Tots els compradors; fase de negociació del contracte

Acords de recàrrec de tapa i coll

Alt

Mitjana

Contractes anuals, compradors de gran-volum

Cobertura forward de níquel LME

Molt alt

Alt

Treasury-capable companies, >500 t/any

Substitució de qualificació (p. ex. . 304 → 2205)

Alt

Mitjana-Alta

Aplicacions estructurals/de recipients a pressió

Gestió de temps / inventari

Mitjana

Baixa

Tots els compradors; requereix un seguiment dels preus

 

Preguntes freqüents

 

P1: Quin és el recàrrec d'aliatge LME per a l'acer inoxidable?

El recàrrec d'aliatge LME és una tarifa variable mensual que s'afegeix al preu base de l'acer inoxidable per les fàbriques per cobrir el cost actual de les matèries primeres clau, principalment níquel, crom i molibdè. Es calcula a partir dels preus oficials de LME promediats durant el mes anterior i es reinicia l'1 de cada mes.

 

P2: Com afecta el preu del níquel el cost de l'acer inoxidable 304?

Un augment de 1.000 USD/t del níquel LME augmenta el recàrrec d'aliatge de la làmina 304 en aproximadament 90-100 USD/t (entre 80-90 EUR/t a una taxa d'1,10), suposant un contingut de níquel del 9,5% de -gama mitjana. Un augment de 10.000 USD/t - com va passar a principis de 2022 - es tradueix en un recàrrec addicional d'aproximadament 950 USD/t a més del preu base.

 

P3: Quins graus d'acer inoxidable es veuen menys afectats pels canvis de preu del níquel?

Els graus ferrítics (430, 409, 410S) contenen zero níquel i no es veuen afectats pels moviments del preu del níquel. Entre els aliatges estructurals, el dúplex 2205 té el contingut de níquel més baix (4,5-6,5%) dels graus d'enginyeria comuns, el que el converteix en l'alternativa preferida al 316L quan els preus del níquel són alts.

 

P4: Amb quina freqüència s'actualitza el recàrrec d'aliatge d'acer inoxidable?

La majoria de les grans fàbriques d'acer inoxidable actualitzen el seu recàrrec d'aliatge mensualment, publicant el valor del mes següent al voltant del 21 al 25 del mes actual. Algunes fàbriques ofereixen recàrrecs d'aliatge diaris, que permeten als compradors bloquejar la referència LME d'un dia específic per a la seva comanda.

 

P5: Què va passar amb els preus de l'acer inoxidable durant la crisi del níquel LME de març de 2022?

Durant la crisi del níquel de LME del març de 2022, el níquel LME va augmentar de 29.130 dòlars a més de 100.000 dòlars/tona en menys de 72 hores abans que el LME suspengués el comerç. Els preus al comptat de les làmines inoxidables a Àsia i Europa van augmentar entre un 25 i un 40% en poques setmanes. Moltes fàbriques van invocar la força-major o es van negar a honorar les comandes a termini de-preu fix. El LME va cancel·lar aproximadament 4.000 milions de dòlars en transaccions i va retardar les obligacions de lliurament.

 

P6: Els compradors poden protegir-se dels recàrrecs de níquel d'acer inoxidable?

Sí. El mètode més directe és la compra de futurs de níquel LME o opcions de compra corresponents al volum i el moment de les compres previstes d'acer inoxidable. Per exemple, la compra d'una opció de compra de níquel LME de 6-tones a 17.000 $/t proporciona un límit al cost del níquel per a aquest lot. Alternativament, els compradors poden negociar clàusules de recàrrec de cap-i coll directament als seus contractes de subministrament.

 

P7: El recàrrec d'aliatge és el mateix en totes les formes de productes d'acer inoxidable?

No. La forma del producte afecta significativament el recàrrec perquè reflecteix les pèrdues de rendiment del material durant la fabricació. Les barres estirades-en fred, les canonades sense costures i els tubs de precisió comporten recàrrecs més elevats que els productes plans-laminats en calent, normalment un 10-20% més. Això es deu als passos de processament addicionals (perforació, estirat, recuit) que donen lloc a més ferralla per tona de producte acabat.

 

Conclusions

 

El níquel és el motor de preu de l'acer inoxidable austenític.Amb continguts típics de níquel del 8 al 28%, el níquel genera entre el 25 i el 45% del cost total de l'aliatge. Cap altre factor crea més volatilitat de la factura mes-a-mes.

 

El recàrrec d'aliatge és un component de cost estructurat i calculable.Cada fàbrica important utilitza un període de referència mensual divulgat públicament (mitjana LME respecte al mes anterior). Els compradors que entenguin la fórmula poden modelar la seva factura esperada abans que la fàbrica la publiqui.

 

La crisi del març de 2022 va ser un esdeveniment d'1-en 50 anys, però les seves lliçons de contracte són permanents.Les invocacions de força-major, les operacions cancel·lades i els cops de preu van demostrar que cap contracte d'acer inoxidable a preu-fix és creïble sense condicions explícites de recàrrec d'aliatge.

 

La substitució de grau és la cobertura-més rendible-a llarg termini.Per a aplicacions en què els graus dúplex 2205 o ferrítics són tècnicament viables, canviar de 304/316L pot reduir l'exposició al preu del níquel-en un 40-60% sense cap sobrecàrrega financera.

 

Els contractes-enllaçats a l'índex amb recàrrecs limitats protegeixen ambdues parts.Una estructura de-i-collat ​​permet als compradors fer pressupostos amb confiança i als proveïdors mantenir el marge. És el mecanisme de contracte recomanat pels especialistes en compres d'Europa i Àsia.

 

Superviseu el níquel LME com a KPI d'adquisició.Els compradors que fan un seguiment mensual del níquel LME poden cronometrar les compres discrecionals, ajustar els nivells d'inventari i obrir finestres de renegociació a preus baixos cíclics. Les dades estan disponibles gratuïtament a lme.com i tradingeconomics.com.

 

Enviar la consulta
Vine a nosaltres
I comenceu els vostres RFQ ara.
Poseu -vos en contacte amb nosaltres