Acabeu de rebre un enviament de tub, placa o barra d'acer inoxidable. El proveïdor ha proporcionat aInforme de prova del molí (MTR)- un document que certifica la composició química del material, les propietats mecàniques i el compliment de les normes aplicables. Però, com saps que l'MTR és genuí, precís i descriu realment el material a les teves mans?

Aquesta guia respon directament a aquesta pregunta. S'explica què és un MTR, què significa cada secció, com verificar cada camp amb els estàndards publicats i com detectar els signes d'advertència de documentació fraudulenta o no-compatible. Tant si sou un enginyer metal·lúrgic amb experiència com si sou un professional de compres nou a la indústria dels metalls, aquesta guia us ofereix les eines per protegir el vostre projecte - i els vostres-usuaris finals - d'acer inoxidable de qualitat inferior.
Què és un informe de prova de molí (MTR)?
Un informe de prova de fàbrica - també anomenat informe de prova de material, certificat de fàbrica o certificat de prova - és un document de garantia de qualitat emès per l'acer o el fabricant que ha produït el material. És el document d'identitat oficial del material: un registre escrit que el metall es va fabricar segons un estàndard específic, que es van provar mostres representatives i que els resultats de les proves complien els requisits especificats.
En el comerç internacional, un MTR ésdocumentació legalment vinculant. El subministrament de dades MTR falses o inexactes és un frau de materials - un delicte en moltes jurisdiccions. Per als compradors, l'MTR és el mecanisme contractual principal per verificar que heu rebut el que heu pagat.
Qui emet un MTR?
Els MTR són emesos per la fàbrica de producció original - l'acer que va fondre, colar i laminar o forjar el producte. També poden ser re-certificats (avalats) per una instal·lació de processament autoritzada que hagi realitzat operacions addicionals (p. ex., estirat en fred, tractament tèrmic). Un distribuïdor o un centre de servei pot reenviar l'MTR original de la fàbrica al client, però no l'hauria d'alterar ni tornar-lo a-emetre. Qualsevol canvi al MTR original ha d'estar clarament identificat i signat per una part autoritzada.
Quan es requereix un MTR?
Els MTR són obligatoris o recomanats fortament en les situacions següents:
Qualsevol aplicació que contingui pressió-(conductes, recipients, accessoris) regida per ASME, PED o codi equivalent
Adquisició de petroli i gas, petroquímica i generació d'energia segons els estàndards API, NACE o ASME
Servei d'aigua de mar, marí i marí on el risc de substitució de grau és alt
Aplicacions alimentàries, farmacèutiques i mèdiques on la traçabilitat és un requisit reglamentari
Qualsevol estructura crítica d'alt-valor o seguretat- on la fallada del material tingués conseqüències greus
Quan s'ha de demostrar el compliment del servei agre NACE MR0175 / ISO 15156
Anatomia d'un MTR: què significa cada secció
Un MTR estàndard per a acer inoxidable conté vuit seccions de nucli. La taula següent defineix cada secció, el seu contingut i per què és important per a la vostra verificació de qualitat.
|
Secció MTR |
Què Conté |
Per què t'importa |
|
Número de calor / fosa |
Identificador únic per al lot de fusió |
Enllaça el material físic amb tots els registres de la prova |
|
Anàlisi Química |
Composició d'element-per-element (Cr, Ni, Mo, C, etc.) |
Confirma el grau d'aliatge; detecta el frau de substitució |
|
Propietats mecàniques |
Tracció, rendiment, allargament, duresa, impacte |
Verifica el rendiment estructural sota càrrega |
|
Tractament tèrmic |
Procés, temperatura, mètode de trempat/recuit |
Assegura una correcta microestructura i resistència a la corrosió |
|
Dimensions del producte |
Mida, gruix de paret, classe de tolerància |
Confirma el compliment dimensional de la comanda |
|
Compliment estàndard |
Es compleixen les referències ASTM, EN, ASME, NACE |
Defineix les obligacions legals i contractuals |
|
Referències de mètodes de prova |
ASTM E1, E8, E18, A751, etc. |
Certifica com s'han dut a terme les proves |
|
Segell de certificació del molí |
Signatura del laboratori, data, signant autoritzat |
Traçabilitat legal i rendició de comptes |
Fonts: ASTM A480 Secció 16 (Requisits generals per als informes d'assaig); EN 10204 Tipus 2.2 i 3.1 (Certificats d'inspecció); ASME B31.3 Para. 306.
Composició química: valors de referència per grau
La secció de composició química de l'MTR és el camp de dades més important per confirmar que s'ha subministrat el grau d'aliatge correcte. Cada element enumerat ha d'estar dins dels límits especificats per la norma ASTM o EN aplicable per al grau indicat.
Regla crítica:Els graus -L de baix carboni (304L, 316L, 317L) han de mostrar carboni inferior o igual al 0,030%.Graus 904Li254 SMOha de mostrar carboni Menor o igual al 0,020%. Un contingut de carboni més elevat significa que el material no és del grau L-que heu demanat - és un grau de carboni-estàndard que no proporcionarà la mateixa resistència a la corrosió de la-zona de soldadura.
|
Grau (UNS) |
Cr (%) |
Ni (%) |
Mo (%) |
C max (%) |
Mn màxim (%) |
Addicions clau / Notes |
|
304L (S30403) |
18–20 |
8–12 |
- |
0.030 |
2.00 |
Baix-C; no Mo; finalitat general |
|
316L (S31603) |
16–18 |
10–14 |
2–3 |
0.030 |
2.00 |
Mo millora la resistència a la picada |
|
317L (S31703) |
18–20 |
11–15 |
3–4 |
0.030 |
2.00 |
Mo superior a 316L |
|
2205 (S32205) |
22–23 |
4.5–6.5 |
3–3.5 |
0.030 |
2.00 |
N: 0,14–0,20; dúplex |
|
904L (N08904) |
19–23 |
23–28 |
4–5 |
0.020 |
2.00 |
Cu: 1-2%; alt-Ni austenític |
|
254 SMO (S31254) |
19.5–20.5 |
17.5–18.5 |
6–6.5 |
0.020 |
1.00 |
N: 0,18–0,22; 6Mo super-austenític |
|
2507 (S32750) |
24–26 |
6–8 |
3–5 |
0.030 |
1.20 |
N: 0,24–0,32; super duplex |
Fonts: ASTM A240 / A312 / A790 / B677. EN 10088-1. Els valors representen límits màxims tret que es mostrin com un interval. Comproveu l'estàndard de producte específic que es cita a la vostra comanda de compra.
|
Comprovació PRE: utilitzeu la química per calcular la resistència a la picada
PRE=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N
Calculeu PRE a partir dels valors químics reals del MTR - no a partir dels valors de qualificació nominal.
Exemple 316L: Cr=16.8, Mo=2.1, N=0.06 → PRE=16.8 + (3,3 × 2,1) + (16 × 0,06)=24.7
Si el PRE està molt per sota del valor esperat per a la qualitat, investiga més - que l'aliatge pot ser magre.
Per al servei d'aigua de mar/clorur, comproveu sempre que la química real de l'MTR dóna PRE superior o igual a 40. |
Propietats mecàniques: valors mínims acceptables
La secció de propietats mecàniques confirma que el material funcionarà estructuralment sota les càrregues que experimentarà en servei. L'MTR ha de mostrar els resultats reals de la prova - no només indicar "d'acord amb l'especificació". Qualsevol valor igual o superior als mínims següents és acceptable; qualsevol valor inferior constitueix una no-conformitat.
|
Grau |
Tensió mínima (MPa) |
Rendiment mínim (MPa) |
Elongació mínima (%) |
Duresa màxima |
Estàndard primari |
|
304L |
485 |
170 |
40 |
92 HRB |
ASTM A312/A240 |
|
316L |
485 |
170 |
40 |
95 HRB |
ASTM A312/A240 |
|
317L |
515 |
205 |
35 |
95 HRB |
ASTM A312 |
|
2205 |
620 |
450 |
25 |
31 HRC |
ASTM A790/A928 |
|
904L |
490 |
220 |
35 |
90 HRB |
ASTM B677 |
|
254 SMO |
650 |
300 |
35 |
96 HRB |
ASTM A312 (UNS S31254) |
|
2507 |
795 |
550 |
15 |
32 HRC |
ASTM A790 (UNS S32750) |
Tots els valors són requisits mínims de l'ASTM per a les condicions de recuit en les formes de producte estàndard. Els valors MTR reals poden superar els mínims. Els límits de duresa dúplex s'apliquen a la placa i la cinta; tub/tuba pot ser diferent. Fonts: ASTM A312, A790, A240, B677; ASME SA-312.
Què et diu l'"allargament":L'allargament és el percentatge que una mostra estira abans de trencar-se. Un allargament elevat (p. ex., 40% per a 316L) significa que el material és dúctil - es deformarà visiblement abans de fracturar-se, donant un avís abans de fallar. Un valor d'allargament baix per a un grau austenític suposadament dúctil és un senyal vermell important que el material pot ser endurit per treball,-tractat tèrmicament incorrectament o un aliatge completament diferent.
Llista de verificació de la verificació MTR pas{0}}a-pas a pas
Feu servir el procés de deu-passos següents cada vegada que rebeu acer inoxidable amb un MTR que l'acompanya. Treballeu cada pas en ordre. No aneu al pas següent si un pas actual produeix una bandera vermella - investigueu-lo i resolgueu-lo primer.
|
Pas |
Què comprovar |
Com verificar |
Bandera vermella si... |
|
1 |
Número de calor/difusió |
Relaciona el número del MTR amb el marcatge físic del material (segell, etiqueta, adhesiu) |
Els números no coincideixen o no hi ha cap marcatge |
|
2 |
Designació de grau |
Compareu el grau UNS/ASTM a MTR amb la vostra comanda de compra (PO) |
La nota difereix del PO fins i tot en un dígit (p. ex., 304 vs 304L) |
|
3 |
Composició química |
Comproveu cada element amb els límits ASTM/EN per al grau indicat (vegeu la taula 2) |
Qualsevol element fora de l'interval publicat |
|
4 |
Contingut de carboni |
Verifiqueu C Menor o igual al 0,030% per a totes les qualificacions "L"; C Menor o igual al 0,020% per a 904L i 254 SMO |
El carboni supera el límit - augmenta el risc de sensibilització |
|
5 |
Propietats mecàniques |
Compareu la tracció, el rendiment, l'allargament amb els valors mínims (vegeu la taula 3) |
Qualsevol valor per sota del mínim estàndard |
|
6 |
Tractament tèrmic |
Confirmeu la temperatura de recuit de la solució i el mètode indicat |
No hi ha registre de tractament tèrmic o rang de temperatura incorrecte |
|
7 |
Referències de mètodes de prova |
Comproveu ASTM E8 (tracció), E18 (duresa), A751 (química) citat |
S'enumeren mètodes de prova no-estàndards o no reconeguts |
|
8 |
Dimensions i toleràncies |
Verifiqueu el OD, el gruix de la paret, la longitud amb el PO i el calendari aplicable |
Dimensions fora de l'horari ordenat o classe de tolerància |
|
9 |
Normes aplicables |
Confirmeu que tots els estàndards de referència coincideixen amb les vostres especificacions |
Els estàndards estan obsolets o es cita un estàndard de producte incorrecte |
|
10 |
Segell i signatura del molí |
Verifiqueu el signant autoritzat, el nom de la fàbrica, la data de la prova i l'acreditació del laboratori |
Sense signar, sense data o d'un laboratori no-acreditat |
Aquesta llista de verificació està alineada amb els requisits del certificat d'inspecció tipus 3.1 EN 10204 i els requisits generals de l'ASTM A480. Per a les aplicacions de codi ASME, també verifiqueu el compliment de l'especificació de material ASME aplicable (sèrie SA-).
Banderes vermelles: reconèixer un MTR fraudulent o inexact
El frau material - la substitució de metalls més barats o de menor grau-per documentació falsificada - és un risc real i documentat a la cadena de subministrament global d'acer inoxidable. Entendre com és un MTR fraudulent és tan important com saber què conté un de genuí.
|
Tipus de frau/error |
Senyal observable a MTR |
Acció recomanada |
|
Substitució de grau |
grau MTR ≠ segell físic; Les dades químiques s'ajusten a un grau més barat |
PMI prova tot l'enviament; rebutjar i posar en quarantena |
|
MTR laminat o forjat |
Química de-nombres rodons (p. ex., exactament 18,00% de Cr); valors inusualment perfectes |
Sol·licitar certificats de molí originals; verificar el nombre de calor amb el molí |
|
MTR copiat/fotocopiat |
Text borrós, tipus de lletra inconsistents, sense filigrana, signatures fotocopiades |
Rebutja immediatament; sol·licitar els originals directament al molí |
|
Desajust del nombre de calor |
El número de calor a MTR difereix del número estampat a la canonada/barra/placa |
Verificació física de totes les peces; pot indicar lots mixtes |
|
Estàndard incorrecte citat |
L'estàndard ASTM enumerat no s'aplica a la forma o grau del producte |
Comprovar-l'índex ASTM; sol·licitar documentació corregida |
|
Falten dades de prova |
La secció mecànica o química està en blanc o indica "només segons especificació". |
Rebutjar - dades de prova reals és obligatòria, no fer referència a les especificacions |
|
Sense data o sense signar |
Sense data de prova, sense nom de signant, sense capçalera de molí |
Document no vàlid legalment - de rebutjar i sol·licitar |
Fonts: ASTM International; Estudis de casos de frau internacional (corrosió) de la NACE; Auditories de certificació de productes CARES del Regne Unit; Directrius de traçabilitat de materials de l'OMI i la indústria offshore.
|
La salvaguarda més important: identificació positiva del material (PMI)
El PMI és una prova física que es realitza directament sobre el material mitjançant un equip portàtil XRF (fluorescència de raigs X{0}) o OES (espectroscòpia d'emissió òptica).
PMI verifica la composició química real del metall que teniu a les vostres mans - independentment de qualsevol documentació en paper.
Un MTR coincident + un PMI aprovat donen lloc a=una alta confiança que el material és autèntic.
Un desajust entre les dades de l'MTR i el PMI provoca=una quarantena i una investigació immediates.
Pràctica recomanada: PMI-prova almenys el 10% de les peces en qualsevol enviament crític; 100% per a aplicacions-crítiques de seguretat.
PMI NO substitueix l'MTR - sinó que el complementa. El MTR proporciona traçabilitat-del nivell de calor; PMI confirma la peça física. |
Proves complementàries: quan anar més enllà del MTR
L'MTR estàndard cobreix els requisits bàsics de l'estàndard de producte aplicable. Per a aplicacions crítiques, corrosives o sensibles-de seguretat, s'han d'especificar proves addicionals en el moment de la compra. La taula següent identifica les proves complementàries més importants, quan cal requerir-les i què detecten.
|
Prova / Mètode |
Estàndard |
El que detecta |
Quan especificar |
|
PMI (XRF/OES) |
ASTM E1476/E415 |
Composició química sobre material físic |
Comproveu sempre - punt- cada enviament |
|
Corrosió intergranular |
ASTM A262 Pràctica E |
Sensibilització per excés de carboni / HT pobre |
Servei crític; qualsevol preocupació de grau "L". |
|
Corrosió per picades (ASTM G48) |
ASTM G48 Mètode A/B |
resistència a la picada; verifica el rendiment del PRE |
Aigua de mar / servei alt-Cl⁻; Graus 6Mo |
|
Test d'impacte / Charpy |
ASTM A370 / ISO 148 |
Tenacitat a baixa temperatura |
Servei criogènic / GNL; graus dúplex |
|
Inspecció per ultrasons (UT) |
ASTM A530/E213 |
Defectes interns, laminacions, inclusions |
Servei estructural i de contenció{0}de pressió |
|
Penetrant de colorant (PT) |
ASTM E165 |
Esquerdes-superficials, porositat |
Soldadures, peces de fosa, productes conformats |
|
Contingut de ferrita (WRC-1992) |
ASTM E562 / AWS A4.2 |
Balanç de fases en dúplex i soldadures |
Tots els productes dúplex/superdúplex |
|
Prova de tracció (re{0}}prova) |
ASTM A370/E8 |
Verificació independent de propietats mecàniques |
Servei crític; quan es consulten dades MTR |
Els requisits de prova addicionals s'han d'indicar explícitament a la comanda de compra. Els costos estàndard de les proves varien segons el laboratori; permeteu un termini de lliurament de 5 a 15 dies hàbils per a la majoria de proves. Fonts: ASTM Volum 01.03 (tuberies d'acer); ASTM Volum 03.02 (assaigs de corrosió).
Tipus de certificat EN 10204: quin necessiteu?
En la contractació europea i internacional, la norma EN 10204 defineix quatre tipus estàndard de certificats d'inspecció. Entendre les diferències garanteix que especifiqueu el nivell correcte de documentació per a la vostra aplicació.
|
Tipus |
Nom |
Descripció |
Ús típic |
|
2.1 |
Declaració de conformitat |
El fabricant declara la conformitat amb la comanda. No hi ha dades de prova. No acceptable per a ús d'enginyeria. |
Productes comercials no-crítics |
|
2.2 |
Informe de prova |
Inspecció-no específica. Resultats de les proves sobre materials del mateix tipus (no la calor específica). Acceptable per a aplicacions de baix-risc. |
Estructura general/no{0}}seguretat |
|
3.1 |
Certificat d'inspecció 3.1 |
Inspecció específica de la calor/lot subministrat. Resultats de la prova del material real subministrat. Validat pel propi inspector autoritzat del molí. Requisit d'enginyeria MÉS COMÚ. |
Petroli i gas, sistemes de pressió, marí, alimentació |
|
3.2 |
Certificat d'inspecció 3.2 |
Com 3.1, però validat addicionalment per un organisme d'inspecció independent de tercers-(per exemple, Bureau Veritas, Lloyd's Register, TÜV). Màxim nivell de garantia. |
Nuclear, crític offshore, defensa |
Font: EN 10204:2004 - Productes metàl·lics - Tipus de documents d'inspecció. Per a les aplicacions del codi de calderes i recipients a pressió ASME, l'equivalent és un informe de prova de material certificat (CMTR).
Recomanació mínima:Per a qualsevol acer inoxidable utilitzat en canonades de procés, recipients a pressió, estructures offshore, contacte amb aliments o servei farmacèutic, especifiqueu sempre EN 10204 tipus 3.1 (o MTR certificat ASTM) com a requisit contractual a la vostra comanda de compra. Per a les aplicacions de -risc més alt, necessiteu el tipus 3.2 amb un organisme d'inspecció de tercers-nom.
Preguntes freqüents (FAQ)
P1: Què és un informe de prova de molí (MTR) i és el mateix que un certificat de material?
Sí - L'informe de prova de molí, l'informe de prova de material, el certificat de prova i el certificat de molienda fan referència al mateix document en l'ús comú de la indústria. La terminologia precisa pot variar segons la regió o l'estàndard: les especificacions ASTM utilitzen "Informe de prova de material certificat (CMTR)", mentre que les normes europees utilitzen "Certificat d'inspecció" EN 10204. Tots tenen el mateix propòsit: documentar que el material s'ha produït i provat d'acord amb una norma especificada.
P2: Puc confiar en un MTR d'un distribuïdor o centre de servei?
Un autèntic MTR prové del molí productor. Els distribuïdors i els centres de servei haurien de passar pel document original del molí sense alteracions. Si un centre de serveis ha dut a terme un processament addicional (p. ex., tall, tractament tèrmic), pot emetre un certificat addicional que avala l'operació addicional, fent referència-a l'MTR original. No accepteu mai un MTR que s'hagi tornat a escriure, re-format o emès només amb la capçalera d'un distribuïdor sense cap referència al document original de la fàbrica.
P3: Quina diferència hi ha entre el 304 i el 304L i com els distingeixo en un MTR?
L'única diferència química és el contingut de carboni: 304 permet fins a 0,08% C, mentre que 304L permet un màxim de 0,030% C. A l'MTR, mireu el valor de carboni a la secció d'anàlisi química. Si C és inferior o igual al 0,030%, el material es qualifica com a "L". Si C està entre el 0,031% i el 0,080%, és 304 - estàndard, no 304L. Aquesta distinció és fonamental per als conjunts soldats: 304L resisteix la sensibilització (precipitació de carbur de crom) a la zona afectada per la calor-, cosa que la norma 304 pot no.
P4: Què he de fer si el número de calor del MTR no coincideix amb el marcatge del material?
Atureu-vos immediatament. Un desajust del nombre de calor significa una d'aquestes tres coses: (1) el material s'ha marcat per error; (2) s'ha subministrat el MTR incorrecte; o (3) el material ha estat substituït. Posa en quarantena tot l'enviament. Poseu-vos en contacte amb el proveïdor i sol·liciteu el MTR correcte per al número de calor real present al material, o sol·liciteu proves de traçabilitat física. Si el proveïdor no pot resoldre la discrepància, encarregueu proves PMI a totes les peces i considereu rebutjar l'enviament.
P5: Una prova PMI és el mateix que un MTR?
No, - tenen propòsits complementaris però diferents. Un MTR és un document que certifica el lot de producció (calor) del qual prové el material, a partir de mostres provades al molí. Una prova PMI és una mesura física que es realitza directament sobre la peça de metall que teniu a la mà, utilitzant un equip XRF o OES. MTR proporciona traçabilitat-a nivell de lot; PMI proporciona verificació química a nivell-peça. La millor pràctica per al servei crític és utilitzar ambdues: el MTR per a la documentació de traçabilitat i compliment i PMI per confirmar les coincidències del material físic.
P6: Necessito un MTR per a cada peça d'acer inoxidable que compro?
Per a aplicacions que no contenen-seguretat-crítiques i que no contenen-pressió- (p. ex., adorns decoratius, marcs estructurals lleugers), pot ser que no sigui necessari contractualment un MTR. Tanmateix, per a qualsevol aplicació on la fallada del material pugui causar lesions, danys ambientals o interrupció del procés - incloses totes les aplicacions de pressió, processament químic, marines, alimentàries i farmacèutiques - és essencial un MTR. La millor pràctica de la indústria és exigir MTR com a predeterminat per a tota la compra d'acer inoxidable i conservar-los durant la vida útil de la planta.
P7: Què és la prova ASTM A262 Practice E i quan l'he de sol·licitar?
ASTM A262 Practice E és la prova de Strauss - una prova d'immersió amb sulfat de coure/àcid sulfúric en ebullició que revela la sensibilització, la precipitació de carburs de crom als límits de gra causada per l'exposició a temperatures d'entre 450 i 850 graus. La sensibilització redueix la resistència a la corrosió a la zona afectada per la calor de soldadura-. Aquesta prova s'ha d'especificar per a qualsevol material de grau "L" destinat a conjunts soldats en servei corrosiu, especialment quan no es realitzarà un tractament tèrmic posterior a la-soldadura. És una prova de-cost relativament baix que proporciona una alta seguretat per a les soldadures crítiques.
Resum de verificació MTR
El resum següent consolida el procés de verificació MTR complet en una referència compacta per utilitzar-la a la recepció de mercaderies o durant la revisió de la compra.
|
Verificació MTR - Aprovat/No aprovat Resum
PASS: El número de calor a MTR coincideix amb el segell físic de totes les peces. APROBAT: la designació de la qualificació a l'MTR coincideix exactament amb l'ordre de compra (inclou la designació "L"). APROBAT: Tots els elements químics dins de la gamma ASTM / EN per al grau indicat. APROBAT: Carboni inferior o igual al 0,030% per a tots els graus L-; Menor o igual al 0,020% per a 904L/254 SMO. APROBADA: Tracció, fluïdesa i allargament Majors o iguals als valors mínims ASTM. APROBAT: Condició de tractament tèrmica indicada; temperatura de recuit de la solució dins del rang estàndard. APROBAT: Mètodes de prova referenciats (E8, E18, A751 o equivalents). APROBAT: EN 10204 Tipus 3.1 o ASTM CMTR; signat, datat, sobre capçalera de molí.
-----------------------
FAIL: Qualsevol element fora dels límits de qualificació → Rebutjar; sol·liciteu el material correcte o la prova de laboratori independent. FALL: desajust del nombre de calor → Quarantena; investigar; comissió PMI. FALL: Valors per sota dels mínims mecànics → Rebutjar; sol·licitar una segona prova independent. FALL: -número arrodonit química / signatures fotocopiades → Rebutja; sospita de frau; informar al proveïdor. FALL: sense signar, sense data o sense capçalera de molí → Legalment no vàlid; rebutjar immediatament. |
Conclusió
Un informe de prova de fàbrica no és un tràmit - és la cadena d'evidències que uneix el metall físic que teniu a les vostres mans amb el procés de fabricació controlat que l'ha produït. Comprendre com llegir-lo, què signifiquen les seves dades i com verificar-lo amb els estàndards publicats és una de les habilitats de garantia de qualitat més pràctiques disponibles per a qualsevol que treballi en enginyeria, adquisicions o construcció.
Les eines són senzilles: una còpia de l'estàndard ASTM o EN aplicable, la llista de verificació d'aquesta guia i - per a aplicacions crítiques - un dispositiu PMI o accés a un laboratori de proves. Utilitzats junts, proporcionen una defensa sòlida contra el material deficient, el frau de documentació i les greus conseqüències que tots dos poden produir.
La indústria de l'acer inoxidable es basa en la confiança en la qualitat documentada.Verificar l'MTR és com s'aplica aquesta confiança.
Referències i estàndards
ASTM A312 / A790 / A240 - Especificacions estàndard per a canonades, plaques i xapes d'acer inoxidable
ASTM A480 - Requisits generals per a plaques, xapes i tires d'acer inoxidable-laminades planes i resistents a la calor-
ASTM A370 - Mètodes d'assaig estàndard i definicions per a assaigs mecànics de productes d'acer
ASTM E8 / E18 - Mètodes d'assaig de duresa i tracció per a materials metàl·lics
ASTM A751 - Mètodes de prova, pràctiques i terminologia per a l'anàlisi química de productes d'acer
ASTM A262 - Pràctiques estàndard per detectar la susceptibilitat a l'atac intergranular en acers inoxidables austenítics
ASTM G48 - Mètodes d'assaig estàndard per a la resistència a la corrosió de picats i esquerdes d'acers inoxidables i aliatges relacionats
EN 10204:2004 - Productes metàl·lics - Tipus de documents d'inspecció
NACE MR0175 / ISO 15156 - Materials per a ús en ambients que contenen H₂S-
Requisits de documentació del material ASME B31.3 - Tuberia de procés -
AWS A4.2 - Procediments estàndard per calibrar instruments magnètics per mesurar el contingut de ferrita Delta
Manual de corrosió d'Outokumpu, 11a edició - Qualitats i propietats d'acer inoxidable
Aquest document ha estat elaborat per professionals de la indústria del metall amb finalitats informatives i de referència.
Feu sempre referència a l'edició actual de l'estàndard aplicable i consulteu un metal·lúrgic qualificat per prendre decisions de seguretat-materials crítics.
