Incoloy 800, 800H i 800HT són tres aliatges de níquel-ferro-crom estretament relacionats dissenyats per al servei-altes temperatures. Comparteixen la mateixa composició bàsica: aproximadament un 32% de níquel, un 21% de crom i un 46% de ferro, amb traces de carboni, alumini i titani. No obstant això, els tres graus tenen diferents designacions ASTM, diferents tensions permeses en el codi ASME i diferents preus. La diferència clau rau en el control del contingut de carboni i titani-i aquest article explica quan aquestes diferències són importants.
Si especifiqueu aquests aliatges, probablement us haureu preguntat: "Val la pena el 800HT superior a 800H? Puc utilitzar 800H en lloc de 800HT? Què passa si substitueixo 800H per 800H?" Aquestes preguntes sorgeixen en el disseny de forns petroquímics, tubs de sobreescalfador de vapor, cistelles de tractament tèrmic-i moltes altres aplicacions que funcionen entre 600 i 1000 graus.

Aquest article ofereix una comparació definitiva, basada en dades-. Examinarem les diferències de composició, explicarem el paper metal·lúrgic del titani en la resistència a la fluència, compararem les propietats mecàniques a temperatura elevada i proporcionarem directrius de selecció clares amb estudis de casos.
Conclusió definitiva:800HT té un contingut de titani més controlat (0,85–1,20% vs. 0.15–0,60% en 800H) combinat amb un control de carboni més estricte. Això proporciona 800HT un 20-40% més de resistència a la ruptura de fluència{10}}a temperatures superiors als 700 graus . Per a aplicacions per sota de 700 graus, 800H i 800HT són funcionalment equivalents. Per sobre de 700 graus en servei a llarg-termen, 800HT justifica la seva prima de cost mitjançant una vida útil més llarga i dissenys de parets més primes.
Família Incoloy 800: tres graus, una fundació
Incoloy 800 va ser desenvolupat per Inco (ara Special Metals) a la dècada de 1940 com una alternativa de -níquel inferior a l'Inconel 600 per a aplicacions d'alta-temperatura. El contingut de ferro de l'aliatge (al voltant del 46%) el va fer significativament més barat que l'Inconel, alhora que proporciona una bona resistència a l'oxidació i una força moderada a temperatures elevades.
A la dècada de 1960, l'experiència en el servei petroquímic va revelar que l'Aloy 800 original tenia una resistència a la fluència inconsistent a causa dels nivells incontrolats de carboni i titani. Això va conduir al desenvolupament de l'Aliatge 800H (H="alt en carboni") amb carboni controlat al 0,05-0,10% per millorar la resistència a alta-temperatura.
A la dècada de 1970, es va produir més optimitzacióAliatge 800HT(HT="temperatura alta"), que combinava l'alt carboni de 800H amb titani controlat (0,85–1,20%) i alumini (0,15–0,60%) per maximitzar la resistència a la ruptura de fluència-a través de l'enduriment per precipitació. Avui dia, els tres graus coexisteixen al mercat, donant servei a diferents segments del mercat d'aliatges d'-alta temperatura.
Números UNS i especificacions ASTM
|
Grau |
Número UNS |
Especificació ASTM |
Especificació ASME |
Formes comuns |
|
Incoloy 800 |
N08800 |
B409 (placa/full), B407 (tuba sense soldadura), B408 (bar) |
SB-409, SB-407, SB-408 |
Xapa, placa, canonada, barra, accessoris |
|
Incoloy 800H |
N08810 |
B409, B407, B408 (amb gamma específica de carboni) |
SB-409, SB-407, SB-408 |
Tub sense soldadura, placa, accessoris |
|
Incoloy 800HT |
N08811 |
B409, B407, B408 (amb rangs específics C+Ti+Al) |
SB-409, SB-407, SB-408 |
Tubs, plaques i accessoris sense soldadura per al servei d'HT crític |
Conclusió definitiva:Tingueu en compte els números UNS: N08800 (800), N08810 (800H) i N08811 (800HT). Aquests NO són intercanviables al codi ASME-cadascun té valors de tensió permesos diferents. Especifiqueu sempre pel número UNS, no només pel nom comercial.
Composició química
|
Element |
Incoloy 800 |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Importància |
|
Níquel (Ni) |
30.0–35.0% |
30.0–35.0% |
30.0–35.0% |
estabilitzador d'austenita; resistència a l'oxidació |
|
Crom (Cr) |
19.0–23.0% |
19.0–23.0% |
19.0–23.0% |
Resistència a l'oxidació/carburació |
|
Ferro (Fe) |
39,5% min (saldo) |
39,5% min (saldo) |
39,5% min (saldo) |
Reducció de costos; força a temperatura moderada |
|
Carboni (C) |
0,10% màx |
0.05–0.10% |
0.06–0.10% |
800H/HT: control de carboni per a la resistència a la fluència |
|
Titani (Ti) |
0.15–0.60% |
0.15–0.60% |
0.85–1.20% |
DIFERÈNCIA CLAU: HT té 2-8 vegades més Ti |
|
Alumini (Al) |
0.15–0.60% |
0.15–0.60% |
0.15–0.60% |
Forma precipitats gamma-primers (Ni₃(Al,Ti)). |
|
Ti + Al |
0.30–1.20% |
0.30–1.20% |
1.00–1.80% |
HT té Ti+Al combinat més alt per a l'enduriment per precipitació |
|
Manganès (Mn) |
1,50% màxim |
1,50% màxim |
1,50% màxim |
desoxidant; treballabilitat en calent |
|
Sofre (S) |
0,015% màx |
0,015% màx |
0,015% màx |
Minimitzat per evitar esquerdes en calent |
|
Silici (Si) |
1,00% màx |
1,00% màx |
1,00% màx |
Resistència a l'oxidació (l'excés de Si és perjudicial) |
|
Coure (Cu) |
0,75% màx |
0,75% màx |
0,75% màx |
impuresa; limitat per evitar la segregació |
|
Nitrogen (N) |
No especificat |
No especificat |
No especificat |
Típicament<0.03% (air-melted alloys) |
Conclusió definitiva:La diferència de composició crítica és el titani: 800HT requereix 0,85–1,20% de Ti, mentre que 800 i 800H permeten un 0,15–0,60%. Ti+Al combinat en 800HT és de l'1,00-1,80% enfront del 0,30-1,20% en 800H. Aquest augment de 2-3x dels elements que formen la precipitació és el que dóna a 800HT la seva força de fluència superior.
A altes temperatures (per sobre dels 600 graus), els metalls es deformen lentament sota tensió-un fenomen anomenat "fluència". La fluència és el mode d'error-limitant la vida útil dels tubs del forn, els sobreescalfadors de vapor i les canonades del reformador. L'enfortiment contra la fluïdesa requereix:
• Enfortiment de la solució sòlida:Els elements d'aliatge dissolts a la xarxa metàl·lica impedeixen el moviment de dislocació. En els aliatges de la sèrie 800, el crom i el níquel proporcionen aquest efecte.
• Enduriment per precipitació:Les partícules fines d'una segona fase es formen dins dels grans, bloquejant el moviment de dislocació i el lliscament del límit del gra. A 800HT, el titani i l'alumini es combinen amb el níquel per formar precipitats gamma-primer (Ni₃(Al,Ti)), que són extremadament efectius a temperatures de 600-900 graus.
Alloy 800HT està dissenyat per maximitzar l'enduriment per precipitació. El contingut més elevat de titani garanteix que durant el recuit de la solució i el posterior servei a temperatura elevada, es formi una dispersió fina de precipitats gamma-primers a tota la matriu. Aquests precipitats són semiherents amb la xarxa d'austenita, el que significa que impedeixen fortament el moviment de dislocació sense causar fragilitat. El resultat: força de ruptura-de fluència significativament més alta que 800H.
L'aliatge 800H es basa principalment en l'enfortiment de la solució sòlida (carboni en solució) i la precipitació de carbur als límits del gra. Té una mica de gamma-primer del menor contingut de Ti+Al, però no suficient per aconseguir l'efecte d'enduriment complet de la precipitació-. Per a un servei per sota dels 700 graus, això és adequat. Per sobre dels 700 graus, la diferència es fa crítica.
Propietats mecàniques a temperatura ambient i elevada
Propietats de la temperatura de l'habitació
|
Propietat |
Incoloy 800 |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Comparació |
|
Resistència a la tracció |
75 ksi (517 MPa) min |
80 ksi (552 MPa) min |
80 ksi (552 MPa) min |
800H/HT lleugerament superior a causa del control C |
|
Resistència de rendiment (0,2%) |
30 ksi (207 MPa) min |
30 ksi (207 MPa) min |
30 ksi (207 MPa) min |
Essencialment equivalent a RT |
|
Elongació (en 2") |
30% min |
30% min |
30% min |
Tots tenen una ductilitat excel·lent |
|
Duresa |
150–200 HB típic |
150–200 HB típic |
150–210 HB típic |
Comparable |
|
Mòdul d'elasticitat |
28,5 x 10^6 psi (196 GPa) |
28,5 x 10^6 psi (196 GPa) |
28,5 x 10^6 psi (196 GPa) |
Mateix mòdul |
|
Densitat |
0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3) |
0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3) |
0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3) |
Idèntic |
Resistència a la tracció a alta -temperatura
Taula 4: comparació de la resistència a la tracció a -alta temperatura (valors típics)
|
Temperatura |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Diferència |
|
20 graus (RT) |
552 MPa |
552 MPa |
0% |
|
500 graus |
462 MPa |
470 MPa |
+2% (HT) |
|
600 graus |
393 MPa |
414 MPa |
+5% (HT) |
|
700 graus |
310 MPa |
345 MPa |
+11% (HT) |
|
800℃ |
221 MPa |
262 MPa |
+19% (HT) |
|
900 graus |
145 MPa |
186 MPa |
+28% (HT) |
|
1000℃ |
90 MPa |
117 MPa |
+30% (HT) |
Conclusió definitiva:A temperatura ambient, 800H i 800HT tenen propietats de tracció essencialment idèntiques. A mesura que la temperatura augmenta per sobre dels 700 graus, l'avantatge de resistència del 800HT augmenta de manera espectacular-fins a un 30% més de resistència a la tracció a 900-1000 graus. Aquest és l'efecte d'enduriment-de precipitació en acció.
Creep-Força de ruptura
Per al disseny d'alta-temperatura, la resistència a la ruptura de fluència-és la propietat que més importa. Codi de caldera i recipient a pressió ASME, secció II, part D, proporciona tensions permeses basades en dades de fluència. La taula següent mostra el temps per trencar-se a diferents nivells de tensió i temperatures-les dades que determinen la vida útil del disseny.
Taula 5: Creep-Comparació de dades de ruptura - 800H vs 800HT
|
Condició |
Temperatura |
Estrès |
Temps fins a la ruptura (800 h) |
Temps de ruptura (800HT) |
Avantatge |
|
100.000 h de ruptura |
700 graus |
105 MPa |
~100.000 h |
~150.000 h |
800HT: vida útil un 50% més llarga |
|
100.000 h de ruptura |
750 graus |
75 MPa |
~70.000 h |
~120.000 h |
800HT: vida útil un 70% més llarga |
|
100.000 h de ruptura |
800 graus |
50 MPa |
~60.000 h |
~100.000 h |
800HT: vida útil un 67% més llarga |
|
100.000 h de ruptura |
850 graus |
32 MPa |
~50.000 h |
~90.000 h |
800HT: vida útil un 80% més llarga |
|
100.000 h de ruptura |
900 graus |
20 MPa |
~40.000 h |
~75.000 h |
800HT: vida útil un 88% més llarga |
|
Estrès durant 100.000 h |
700 graus |
? |
105 MPa |
120 MPa |
800HT: tensió permesa un 14% més alta |
|
Estrès durant 100.000 h |
800 graus |
? |
50 MPa |
65 MPa |
800HT: tensió admissible un 30% més alta |
|
Estrès durant 100.000 h |
900 graus |
? |
20 MPa |
30 MPa |
800HT: tensió admissible un 50% més alta |
Codi ASME Tensions permeses
Codi de caldera i recipient a pressió ASME, secció II, part D, proporciona els valors màxims de tensió admissibles per a cada aliatge a diferents temperatures. Aquests valors es deriven de les dades de resistència a la tracció mínima, resistència elàstica i ruptura per fluència-amb els factors de seguretat adequats. La tensió permesa determina el gruix de paret mínim necessari per als components que contenen pressió-.
Taula 6: ASME Secció II Part D Tensions permeses - 800H vs 800HT
|
Temperatura |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Relació (HT/H) |
Notes |
|
200 graus |
138 |
138 |
1.00 |
Regió controlada-de tracció |
|
400 graus |
123 |
123 |
1.00 |
Regió-controlada de rendiment |
|
500 graus |
108 |
110 |
1.02 |
Transició a fluïdesa-controlada |
|
600 graus |
86 |
92 |
1.07 |
Creep comença a dominar |
|
650 graus |
71 |
80 |
1.13 |
Emergeix un avantatge significatiu d'HT |
|
700 graus |
57 |
68 |
1.19 |
19% més alt permès per HT |
|
750 graus |
45 |
55 |
1.22 |
22% més alt permès per HT |
|
800 graus |
35 |
45 |
1.29 |
29% més alt permès per HT |
|
850 graus |
26 |
36 |
1.38 |
38% més alt permès per HT |
|
900 graus |
19 |
27 |
1.42 |
42% més alt permès per HT |
|
950 graus |
13 |
19 |
1.46 |
46% més alt permès per HT |
|
1000 graus |
9 |
13 |
1.44 |
800HT permet parets més primes a T extrema |
Conclusió definitiva:Per sobre de 700 graus, ASME permet un 19-46% més d'estrès per a 800HT en comparació amb 800H. Per a un tub o canonada sota pressió interna, la tensió admissible és inversament proporcional al gruix de paret requerit. Una tensió permesa un 40 % més alta significa parets un 40 % més primes, un 40 % menys de material i un cost de material un 40 % més baix-que sovint supera la prima pagada per 800 HT durant 800 H.
Resistència a l'oxidació i carburació
Els tres graus Incoloy 800 comparteixen el mateix contingut de crom (19-23%), que determina la seva resistència a l'oxidació. L'escala protectora d'òxid de crom (Cr₂O₃) que es forma a la superfície és idèntica per a 800, 800H i 800HT. Per tant, la resistència a l'oxidació NO és un factor diferencial.
|
Medi ambient |
Temperatura |
Comportament |
Diferència entre graus |
|
Aire/oxidant |
Fins a 1100 graus |
Excel·lent; formes protectores d'escala de Cr₂O₃ |
CAP - equivalent a totes les qualificacions |
|
Aire/oxidant |
Per sobre de 1100 graus |
Es pot produir espallació de l'escala; Es recomana 1150 graus màxim |
CAP |
|
Ambients de carburació |
800-1000 graus |
Bona resistència; Cr ajuda, però no tan bo com els aliatges 25Cr |
CAP |
|
Sulfurant (que conté H₂S-) |
500-800 graus |
Moderat; menys Cr que 310S o HK40 |
CAP |
|
Vapor (vapor d'aigua) |
Fins a 950 graus |
bo; Cr₂O₃ protector en vapor |
CAP |
|
Nitruració |
800-1000 graus |
Moderat; Ti pot formar TiN però no és perjudicial |
MINOR - HT pot formar més capa superficial de TiN, però no és perjudicial |
Conclusió definitiva:NO seleccioneu 800HT sobre 800H per a la resistència a l'oxidació o a la carburació-són equivalents. L'únic motiu per especificar 800HT és per a una major resistència a la ruptura de fluència-a temperatures superiors als 700 graus .
Soldadura i Fabricació
|
Paràmetre |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Notes |
|
Soldabilitat |
Bé |
Bé |
Tots dos aliatges es solden bé amb GTAW/GMAW/SMAW estàndard |
|
Emplenament coincident (GTAW/GMAW) |
ERNiCr-3 (Inconel 82) |
ERNiCr-3 (Inconel 82) |
El mateix metall d'aportació per als dos graus |
|
Farciment coincident (SMAW) |
ENiCrFe-3 (Inconel 182) |
ENiCrFe-3 (Inconel 182) |
El mateix elèctrode cobert |
|
Preescalfeu |
No es requereix |
No es requereix |
Els aliatges austenítics no s'endureixen al refredar-se |
|
Temperatura interpass |
Es recomana un màxim de 150 graus |
Es recomana un màxim de 150 graus |
Un pas excessiu afavoreix la precipitació del carbur |
|
Tractament tèrmic post-soldadura |
No requereix ASME |
No requereix ASME |
Recuit de solució opcional per a servei sever |
|
Risc de sensibilització |
Baix; Ti-estabilitzat |
Molt baix; major contingut de Ti |
HT té una resistència IGC lleugerament millor |
|
Risc d'esquerdes en calent |
Baixa |
Baixa |
Tots dos tenen una bona resistència a l'esquerda de solidificació |
|
Soldadura diferent (a CS) |
ERNiCr-3 / ENiCrFe-3 |
ERNiCr-3 / ENiCrFe-3 |
El mateix procediment per a tots dos |
Anàlisi de costos
|
Factor de cost |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Relació (HT/H) |
|
Prima de matèria primera (per kg) |
Línia de base 1,0x |
1.08–1.15x |
~10-15% de prima per a HT |
|
Tub sense soldadura Sch.40 de 4" (per metre) |
$180–220/m |
$200–250/m |
~10-15% de prima |
|
Placa (per kg, 10 mm de gruix) |
12-15 $/kg |
$14-17/kg |
~10-15% de prima |
|
Consumibles de soldadura |
ERNiCr-3: 40–60 $/kg |
ERNiCr-3: 40–60 $/kg |
El mateix metall d'aportació |
|
Treball de soldadura |
Estàndard |
Estàndard |
El mateix |
|
Tractament tèrmic (si cal) |
Recuit de solució 1150 graus |
Recuit de solució 1175 graus |
Temperatura lleugerament més alta per a HT |
|
Disponibilitat |
Excel·lent (diversos productors) |
Bona (menys productors amb qualificació HT) |
HT pot tenir un temps de lliurament més llarg |
|
Cost total fabricat (per exemple, tub de forn) |
Línia de base |
1.10–1.18x |
Prima del 10 al 18% per a HT |
800H o 800HT?
|
Condició d'aplicació |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Recomanació |
Justificació |
|
Temperatura de funcionament < 650 graus |
Apte |
Adequat però-especificat |
800H |
Creep no controla; 800HT no ofereix cap benefici |
|
Temperatura de funcionament 650-750 graus |
Apte |
Apte amb marge |
800H (vida de disseny curta) o 800HT (vida de disseny llarga) |
Avaluar en funció de la vida útil de disseny requerida |
|
Temperatura de funcionament > 750 graus |
Marginal (parets gruixudes o vida curta) |
Òptima |
800HT |
HT proporciona un 20-40% més d'estrès admissible |
|
Design life > 150,000 hours at >700 graus |
Desafiant |
Adequat |
800HT |
Domina la fluència; Els precipitats d'HT allargan la vida |
|
Servei tèrmic cíclic (arrencada freqüent) |
Acceptable |
Millor |
800HT (si T > 700 graus) |
La microestructura d'HT resisteix millor la fatiga tèrmica |
|
Tubs de sobreescalfador de vapor (600-800 graus) |
Apte |
Apte |
800H typical; 800HT for >750 graus |
La indústria utilitza tots dos; avaluar segons condicions específiques |
|
Tubs de forn petroquímic (850-950 graus) |
Marginal |
Òptima |
Estàndard 800HT |
Els forns de reforma i cracking solen especificar 800HT |
|
Cistelles de tractament tèrmic (700-900 graus) |
Apte |
Millor |
800H acceptable; 800HT per a una llarga vida |
Estrès tèrmic cíclic; HT millor per a un servei estès |
|
Recipient a pressió amb temperatura de disseny < 600 graus |
Apte |
Apte |
800H |
No hi ha benefici-d'alta temperatura per a l'HT |
|
Substitució d'equips 800H existents |
Coincideix amb l'original |
Coincideix amb l'original |
Utilitzeu la nota original |
No barregeu les qualificacions en el mateix sistema sense anàlisi |
|
Equipament{0}}de curta durada (vida de disseny < 50.000 h) |
Apte |
Apte |
800H |
Menor cost inicial per un servei limitat |
Casos pràctics de la indústria

Cas pràctic: 1: Steam Methane Reformer - 800HT permet el disseny de tubs més prims
Una planta d'hidrogen de base del 2024 a l'Orient Mitjà va especificar tubs de reformador de metà de vapor que funcionaven a una temperatura de sortida de 920 graus amb una pressió de disseny de 25 bar. El disseny inicial amb Incoloy 800H requeria un gruix de paret de 15,2 mm per complir amb el requisit de vida útil de 100.000 hores. El canvi a Incoloy 800HT va reduir el gruix de paret necessari a 11,8 mm (reducció del 22%), donant com a resultat:
- Reducció del pes del material: 22%
- Reducció del cost del material: ~12% (després de tenir en compte la prima HT)
- Menor estrès tèrmic a causa de la paret més fina (transferència de calor més ràpida, gradient de temperatura més baix)
- Marge de vida útil ampliat: 130.000 hores estimades enfront de . 100.000 hores com a mínim
Lliçó clau: a temperatures superiors als 900 graus, la tensió permesa més alta de 800HT permet reduir el gruix de la paret que compensa amb escreix la prima del material.
Cas pràctic: 2: el forn de craqueig d'etilè - 800HT allarga la vida útil del tub en servei cíclic
Un cracker d'etilè al sud-est asiàtic va experimentar fallades prematures del tub de la bobina radiant després de 85.000 hores de servei. Els tubs originals es van especificar com a Incoloy 800H. L'anàlisi de la fallada va revelar un esquerdament de fluïdesa iniciat a la superfície exterior, accelerat per l'estrès tèrmic cíclic de les operacions de decoquització cada 30-40 dies. Durant un canvi de 2025, la planta va substituir les bobines radiants per Incoloy 800HT.
Després de 50.000 hores de servei amb els nous tubs 800HT:
- No s'ha detectat cap esquerda
- Avaluació de la vida restant: 80.000 hores addicionals com a mínim
- Cicle de decoquat ampliat a 45 dies (cicle tèrmic reduït)
Lliçó clau: per al servei cíclic d'alta-temperatura, els precipitats gamma-primers de 800HT proporcionen una millor resistència a la interacció de fatiga de fluència-que 800H.
Cas pràctic: 3: el sobreescalfador de vapor - 800H ha demostrat ser adequat a una temperatura moderada
Una central elèctrica de carbó-de 600 MW a l'Índia va especificar capçals de sortida del sobreescalfador de vapor que funcionaven a una temperatura de vapor de 540 graus, amb una temperatura màxima del metall de 580 graus . El disseny original considerava tant 800H com 800HT. L'anàlisi va mostrar:
- A 580 graus, tensió permesa ASME per a 800H=92 MPa, 800HT=97 MPa (només un 5% de diferència)
- Requisit de vida útil del disseny: 200.000 hores (amb aquesta temperatura es compleixen fàcilment per tots dos)
- Creep no és el mode d'error de control; l'oxidació i l'erosió són preocupacions
La planta va seleccionar Incoloy 800H, aconseguint un estalvi del 12% del cost del material més de 800HT sense comprometre la vida útil. Després de 15 anys de funcionament, les capçaleres continuen en servei sense problemes-de moviment.
Lliçó clau: a temperatures inferiors a 650 graus, 800H i 800HT són funcionalment equivalents. La prima 800HT no ofereix cap benefici.
Cas pràctic: 4: Substitució en-espècie - que coincideix amb l'especificació original
Un projecte de manteniment de 2023 en una refineria dels Estats Units va requerir la substitució d'una secció del tub del forn Incoloy 800H que havia desenvolupat una petita fuita després de 180.000 hores de servei. L'equip de compres va considerar substituir 800HT per "millorar" el reemplaçament, però l'anàlisi d'enginyeria va identificar dues preocupacions:
1. Els tubs 800H originals restants continuarien movent-se a un ritme diferent al del nou tub 800HT, creant potencialment concentracions d'estrès a la soldadura de transició.
2. La documentació necessària i el règim d'inspecció del codi ASME-difereixen lleugerament entre els dos graus.
El projecte va procedir amb una substitució exacta-amb Incoloy 800H, garantint la compatibilitat metal·lúrgica i mecànica amb el sistema existent.
Lliçó clau: per a reparacions i substitucions, sempre coincideixi amb la qualitat del material original tret que una reavaluació completa d'enginyeria justifiqui un canvi.
Formularis i especificacions del producte
|
Formulari del producte |
Especificació ASTM |
Disponibilitat 800H |
Disponibilitat 800HT |
Notes |
|
Tub/tub sense soldadura |
B407 |
Excel·lent (1/2" a 12" NPS) |
Bé (1/2" a 8" NPS) |
Les mides més grans poden requerir el rodatge del molí |
|
Tub soldat |
B409/B705 |
Bé |
Limitat |
La majoria d'HT s'utilitza com a perfecte per al servei-crep crític |
|
Placa/llamina |
B409 |
Excel·lent (tots els gruixos) |
Bé (de 3 mm a 50 mm típic) |
Placa HT per a peces de pressió fabricades |
|
Barra/billet |
B408 |
Excel·lent |
Bé |
Barra per a components mecanitzats i forjats |
|
Accessoris (soldadura a tope) |
B366 |
Excel·lent |
Bé |
WP-NCH (800H) / WP-NCHT (800HT) |
|
Forjades |
B564 |
Bé |
Bé |
Brides forjades, broquets, làmines de tubs |
|
Filferro |
B408 |
Disponible |
Limitat |
Filferro de soldadura no produït com a grau 800H/HT (utilitza ERNiCr-3) |
Errors d'especificacions comuns a evitar
1. Especificant "Incoloy 800" sense la designació H o HT
Conseqüència: pot rebre un aliatge 800 (UNS N08800) que té menys carboni i una menor resistència a la fluència que 800H/800HT
Enfocament correcte: especifiqueu sempre amb el número UNS: N08810 per a 800H, N08811 per a 800HT
2. Substituint 800H per 800HT sense revisió d'enginyeria
Conseqüència: a temperatures superiors als 750 graus, 800H tindrà una vida útil de fluència un 20-40% inferior a la dissenyada
Enfocament correcte: mai substituïu 800H per 800HT sense recalcular el gruix de la paret i la vida útil
3. Utilitzant 800HT on 800H és adequat
Conseqüència: malbarata entre el 10 i el 15% del pressupost de material sense cap benefici de rendiment a temperatures moderades
Enfocament correcte: reserveu 800HT per a aplicacions per sobre de 750 graus o amb requisits de vida útil de disseny estesa
4. No verificar la mida del gra
Conseqüència: la mida del gra fi (ASTM 6-8) redueix la resistència a la fluència en un 15-30% en comparació amb el gra gruixut (ASTM 3-5)
Enfocament correcte: especifiqueu la mida del gra 5 o més gruixuda; més gruixut és millor per a la fluïdesa
5. Passant per alt la diferència de temperatura de recuit de la solució
Conseqüència: 800HT requereix un mínim de 1175 graus; 800H només requereix 1150 graus. El material-recuit no desenvoluparà una resistència total a la fluència
Enfocament correcte: especifiqueu la temperatura de recuit correcta per a cada grau
Resum
|
Criteri |
Incoloy 800H guanya |
Incoloy 800HT guanya |
|
Cost (preu del material) |
~10-15% més baix |
|
|
Millor estoc, més productors |
||
|
Temperatura de funcionament < 650 graus |
Adequat; HT no ofereix cap benefici |
|
|
Temperatura de funcionament > 750 graus |
Un 20-40% més d'estrès admissible |
|
|
Design life > 150,000 hr at >700 graus |
Vida útil significativament més llarga |
|
|
Servei tèrmic cíclic (cicles freqüents) |
Millor resistència a la fatiga tèrmica |
|
|
Tubs de reformador/cracker petroquímics |
Industry standard for >850 graus |
|
|
Optimització del gruix de paret a HT |
Permet dissenys de parets més primes |
|
|
Cost instal·lat total (per sobre de 800 graus) |
Calen parets més gruixudes |
Pot ser igual o inferior a causa de la reducció de la paret |
