|
Es preveu que els preus del níquel LME el 2026 oscil·lin entre els 15.500 i els 18.500 USD per tona mètrica, amb un cas base al voltant dels 16.800 USD/t. Això representa un augment del 10 al 15% respecte a les mitjanes de 2025, impulsat per la incertesa de la política d'exportació d'Indonèsia, el creixement de la demanda de bateries de vehicles elèctrics i l'estrenyiment de l'oferta mundial. Per als compradors d'acer inoxidable, això es tradueix en un augment estimat del 5-8% en els costos de les matèries primeres per als graus de la sèrie 300. |
El níquel és l'únic factor de cost més important per a l'acer inoxidable austenític. Representa aproximadament el 60-70% del cost de la matèria primera en acer inoxidable 304 i més del 80% en316L. Quan els preus del níquel es mouen, els preus de l'acer inoxidable segueixen - de vegades amb un retard, de vegades augmentat per recàrrecs d'aliatge.

Aquest article examina les forces que configuren els preus del níquel el 2026, tradueix aquests moviments en impactes de costos concrets en diferents graus d'acer inoxidable i aliatges de níquel i ofereix estratègies útils per als equips d'adquisició per gestionar la volatilitat. Totes les taules de dades inclouen cites de fonts explícites per donar suport a les decisions d'adquisició i al compliment de l'auditoria.
Línia de referència 2025:El níquel LME va ser d'aproximadament 15.200 USD/t de mitjana el 2025, per sota del màxim de 28.000 USD/t del 2022
Previsió 2026:Interval de previsió per al 2026: 15.500-18.500 USD/t, cas base 16.800 USD/t
Impacte del cost:Impacte de recàrrec d'acer inoxidable: +5-8% per a 304/304L, +8-12% per a 316L
Impacte de l'aliatge:Recàrrecs d'aliatge de níquel (Hastelloy, Inconel): +12-18%
Aquest article cobreix:Estratègies d'adquisició, eines de cobertura i opcions de substitució de material
Què és el níquel i per què és important per a l'acer inoxidable?
Níquel en llenguatge senzill
El níquel (símbol químic Ni, número atòmic 28) és un metall blanc platejat-que resisteix la corrosió i manté la seva resistència a altes temperatures. Penseu en això com la "cola" que dóna a l'acer inoxidable les seves propietats més valuoses: resistència a l'òxid, capacitat de suportar productes químics durs i resistència a temperatures elevades.
Contingut de níquel per grau
Taula 1: contingut de níquel i quota de costos per grau d'acer inoxidable / aliatge de níquel
|
Grau |
Tipus |
Contingut de Ni (%) |
Aprox. Ni la participació en els costos de la matèria primera |
Ús primari |
|
201 |
Austenític (Ni-baix) |
3.5-5.5 |
25-35% |
Equipament de cuina, panells decoratius |
|
304 / 304L |
Austenític |
8.0-10.5 |
55-65% |
Propòsit general, processament d'aliments, dipòsits químics |
|
309S |
Austenític (-alta temperatura) |
12.0-15.0 |
65-72% |
Components del forn, intercanviadors de calor |
|
310S |
Austenític (-alta temperatura) |
19.0-22.0 |
72-78% |
Parts de-forns d'alta temperatura, forns |
|
316 / 316L |
Austenític (Mo-afegit) |
10.0-14.0 |
65-75% |
Marina, química, farmacèutica |
|
317L |
Austenític (-Mo alt) |
11.0-15.0 |
68-78% |
Ambients químics altament corrosius |
|
321 |
Austenític (Ti-estabilitzat) |
9.0-12.0 |
60-70% |
Escapament d'avions, processament químic |
|
347 |
Austenític (Nb-estabilitzat) |
9.0-13.0 |
62-72% |
Conjunts soldats, servei d'alta-temp |
|
904L |
Super austenític |
23.0-28.0 |
80-88% |
Corrosió severa, plataformes offshore |
|
2205 (dúplex) |
Dúplex |
4.5-6.5 |
40-50% |
Desalinització, quimicers |
|
2507 (súper dúplex) |
Super Dúplex |
6.0-8.0 |
45-55% |
Col·lectors submarins, equips HPHT |
|
Inconel 625 |
Aliatge de níquel |
58,0 min |
85-92% |
Aeroespacial, processament químic, marí |
|
Hastelloy C276 |
Aliatge de níquel |
57,0 min |
85-92% |
Processament químic, tractament de residus |
|
Monel 400 |
Níquel-Aliatge de coure |
63,0 min |
88-95% |
Enginyeria marina, àcid fluorhídric |
Com mostra la taula 1, la relació entre el contingut de níquel i la quota de níquel en el cost de la matèria primera no és lineal. Els graus-de níquel més alts tenen una sensibilitat al cost desproporcionadament més alta perquè el níquel és l'element d'aliatge principal més car. Un augment de 1.000 USD/t en el preu del níquel afegeix aproximadament 80-120 USD/t al cost de la bobina 304, però 500-700 USD/t al cost de la placa Inconel 625.
Historial de preus del níquel LME: revisió 2020-2025
Comprendre on han estat els preus del níquel ens ajuda a entendre cap a on van. Els últims cinc anys han estat dels més volàtils de la història del mercat del níquel, impulsats per la crisi LME de 2022, la ràpida expansió del subministrament d'Indonèsia i l'aparició de la demanda de bateries de vehicles elèctrics.
Preus mitjans anuals del níquel LME (USD/tona mètrica)
Taula 2: Preus LME Nickel Cash, resum anual 2020-2025
|
Any |
Mitjana anual (USD/t) |
Màxim de l'any (USD/t) |
Mínim de l'any (USD/t) |
Canvi YoY |
Conductor clau |
|
2020 |
13,787 |
16,880 |
11,065 |
-1.3% |
Col·lapse de la demanda de COVID-19, recuperació al segon semestre |
|
2021 |
18,398 |
20,670 |
16,170 |
+33.5% |
Recuperació post-pandèmia, dèficit de subministrament |
|
2022 |
22,282 |
33,715 |
18,255 |
+21.1% |
LME short squeeze (març), Rússia{0}}conflicte d'Ucraïna |
|
2023 |
16,836 |
27,090 |
15,710 |
-24.4% |
Augment de l'oferta d'Indonèsia, desacceleració de la demanda |
|
2024 |
16,412 |
19,940 |
14,870 |
-2.5% |
Política de quotes d'Indonèsia, debilitat de la propietat de la Xina |
|
2025 |
~15,200 |
~17,800 |
~13,500 |
-7,4% (est.) |
Excés d'oferta mundial, exportacions d'Indonèsia, demanda de vehicles elèctrics més lenta del que s'esperava |
Font: dades oficials de liquidació de la London Metal Exchange (LME) 2020-2024; Xifres de 2025 basades en les dades de liquidació diària de LME fins al maig de 2026, mitjanes i anualitzades. Canvi interanual calculat sobre una base mitjana anual.
La crisi del 2022: lliçons encara rellevants
El març de 2022, els preus del níquel de LME van augmentar d'aproximadament 29.000 USD/t a un rècord de 101.365 USD/t en menys de 24 hores abans que el LME aturés la negociació i cancel·lés les operacions. Aquest esdeveniment, provocat per una estreta curta massiva relacionada amb les posicions del grup Tsingshan, segueix sent l'exemple més espectacular de la volatilitat del mercat del níquel en la història moderna.
Per als compradors d'acer inoxidable, la lliçó és clara: la volatilitat del preu del níquel pot augmentar els costos del material entre un 200 i un 400% en qüestió de dies. Les estratègies d'adquisició han de tenir en compte el risc de cua, no només els preus mitjans.
Visualització de la trajectòria de preus
La corba del preu del níquel del 2020 al 2025 forma un patró diferent: una forta recuperació el 2021, un pic i un crac sense precedents el 2022, una tendència a la baixa prolongada el 2023 impulsada per l'oferta indonèsia i una estabilització a nivells més baixos el 2024-2025. A mitjan 2026, els preus s'acosten a un punt d'inflexió potencial on la disciplina del subministrament d'Indonèsia i la creixent demanda de níquel de classe 1 per a vehicles elèctrics podrien fer pujar els preus.
Previsió del preu del níquel per al 2026

Taula 3: Escenaris de preus del níquel LME per al 2026
|
Escenari |
Interval de níquel LME (USD/t) |
Probabilitat |
Supòsits clau |
|
Cas de bou |
18,000-22,000 |
15-20% |
Indonèsia redueix fortament les exportacions; La demanda de vehicles elèctrics s'accelera; Les sancions occidentals al níquel rus reforcen l'oferta |
|
Cas base |
15,500-18,500 |
55-65% |
Indonèsia manté les quotes actuals amb un enduriment moderat; La demanda de vehicles elèctrics creix un 15-20% interanual; l'oferta/demanda global gairebé equilibrada |
|
Cas d'ós |
12,000-15,000 |
20-25% |
Indonèsia elimina les restriccions a l'exportació; El creixement de la demanda de vehicles elèctrics s'atura; la recessió mundial redueix la demanda industrial; les noves mines a l'Àfrica i Austràlia creixen |
Preus de Drivers Shaping 2026
La part de l'oferta
Domini d'Indonèsia:Indonèsia produeix aproximadament el 55-60% del subministrament mundial de níquel. Les polítiques governamentals de quotes d'exportació segueixen sent el principal factor de risc de l'oferta.
Risc de la política d'exportació:El govern d'Indonèsia ha assenyalat plans per restringir progressivament les exportacions de mineral de níquel per fomentar el processament nacional. Fins i tot una implementació parcial eliminaria del mercat entre 200.000 i 400.000 t de subministrament anual.
Disminució de la producció filipina:La producció de la mina de níquel de les Filipines ha disminuït entre un 15 i un 20% des del 2022 a causa de l'esgotament del mineral i les regulacions ambientals. Es preveu que pocs projectes nous importants fora d'Indonèsia arribin a la producció abans del 2027.
Desequilibri de classe 1 vs classe 2:El subministrament de níquel de classe 1 (pur) s'està restringint a mesura que es tanquen algunes operacions antigues i el nou subministrament és principalment de classe 2 (NPI/ferro-níquel), que no pot substituir completament en totes les aplicacions.
El costat de la demanda
Acer inoxidable (65-70%):L'acer inoxidable representa aproximadament el 65-70% de la demanda mundial de níquel. El creixement és modest (2-3% anual) però estable, impulsat per les infraestructures, el processament d'aliments i les indústries químiques.
Bateries EV (12-15%):Les bateries de vehicles elèctrics (càtodes NMC) són el segment de demanda de níquel de més ràpid-creixement. Es preveu que la demanda mundial de níquel per a vehicles elèctrics augmentarà entre un 18 i un 22% el 2026, arribant a aproximadament 350.000-400.000 t.
Aliatges i aeroespacial (8-10%):La demanda d'aliatges especials, aeroespacials i de defensa continua sent forta, creixent entre un 4 i un 6% anual.
Altres industrials (8-10%):El revestiment, l'electrònica i altres usos industrials formen l'equilibri, creixent modestament.
Ruta del preu trimestral (cas base)
Taula 4: projecció trimestral del preu del níquel de LME per al 2026 (cas bàsic)
|
Quarter |
Interval LME previst (USD/t) |
Tendència |
Factor clau |
|
Q1 2026 (real) |
15,200-16,800 |
Estable-Lleugerament amunt |
Recuperació de la demanda estacional, reaprovisionament després de l'esgotament-de finals de l'any 2025 |
|
Q2 2026 (actual) |
15,500-17,200 |
Moderat amunt |
Revisió de la quota d'Indonèsia, temporada d'adquisició de bateries de vehicles elèctrics |
|
Q3 2026 (Previsió) |
16,000-17,800 |
Amunt |
El manteniment d'estiu redueix la producció d'acer inoxidable, reforçant el subministrament |
|
Q4 2026 (Previsió) |
16,500-18,500 |
Amunt |
Adquisició de-any, possibles anuncis de polítiques d'Indonèsia |
Com es tradueixen els preus del níquel en costos d'acer inoxidable
Les fàbriques d'acer inoxidable no fixen el preu dels seus productes basant-se únicament en el preu base de l'acer. En comptes d'això, utilitzen un model de preus de dos-components:
Preu base:Un preu base relativament estable que cobreix els costos de conversió de la fàbrica (fusió, laminació, processament, despeses generals i marge).
Recàrrec d'aliatge (RAW):Un recàrrec mensual-ajustat que reflecteix el cost real dels elements d'aliatge - principalment níquel, crom, molibdè i ferro. Aquest recàrrec canvia cada mes a mesura que es mouen els preus de les matèries primeres.
Fórmula:Preu base + recàrrec d'aliatge=Preu total per unitat de pes (normalment per lb o per kg).
Desglossament dels costos de la matèria primera d'acer inoxidable
Taula 5: Desglossament del cost de la matèria primera per a les principals qualitats d'acer inoxidable
|
Component del cost |
304 SS (% del cost brut) |
316L SS (% del cost brut) |
Controlador de preu principal |
|
Níquel |
55-65% |
65-75% |
Liquidació en efectiu de níquel LME |
|
Crom |
15-18% |
12-15% |
Preu al comptat de Ferro-chrome (Xina/Europa) |
|
Molibdè |
0% |
8-12% |
Lloc FERRO-MOLY (MBIO) |
|
Ferro/ferralla |
10-15% |
8-12% |
Índex de ferralla d'acer, ferro brut |
|
Altres (Mn, Si, Cu, N) |
3-5% |
2-4% |
Cistella de metalls menors |
|
Conversió/Processament |
Inclòs en el preu base |
Inclòs en el preu base |
Energia, mà d'obra, despeses generals |
Impacte pel grau d'acer inoxidable
Com que els diferents graus contenen diferents quantitats de níquel, l'impacte del cost d'un augment del preu del níquel varia significativament. La taula següent quantifica l'impacte per canvi de 1.000 USD/t en el preu del níquel LME.
Taula 6: Sensibilitat al preu del níquel per grau d'acer inoxidable
|
Grau |
Ni Contingut |
Impacte del cost per augment de Ni 1.000 USD/t (USD/t) |
Impacte del cost per 1.000 USD/t d'augment de Ni (USD/lb) |
Valoració de la sensibilitat |
|
201 |
3.5-5.5% |
35-55 USD |
0,016-0,025 USD |
Baixa |
|
304 / 304L |
8.0-10.5% |
80-105 USD |
0,036-0,048 USD |
Moderat |
|
309S |
12.0-15.0% |
120-150 USD |
0,054-0,068 USD |
Alt |
|
310S |
19.0-22.0% |
190-220 USD |
0,086-0,100 USD |
Molt alt |
|
316 / 316L |
10.0-14.0% |
100-140 USD |
0,045-0,064 USD |
Alt |
|
317L |
11.0-15.0% |
110-150 USD |
0,050-0,068 USD |
Alt |
|
321 |
9.0-12.0% |
90-120 USD |
0,041-0,054 USD |
Moderat-Alt |
|
904L |
23.0-28.0% |
230-280 USD |
0,104-0,127 USD |
Molt alt |
|
2205 |
4.5-6.5% |
45-65 USD |
0,020-0,030 USD |
Baix-Moderat |
|
2507 |
6.0-8.0% |
60-80 USD |
0,027-0,036 USD |
Moderat |
Taula 7: Intervals estimats de recàrrec d'aliatge en diferents escenaris de preus de níquel (2024-2026)
|
Escenari |
LME Ni (USD/t) |
304 Alloy Surch. (USD/t) |
Surch d'aliatge 316L. (USD/t) |
310S Alloy Surch. (USD/t) |
2205 Alloy Surch. (USD/t) |
|
Mitjana 2024 |
16,412 |
~2,850 |
~3,400 |
~4,600 |
~1,650 |
|
Mitjana 2025 |
~15,200 |
~2,630 |
~3,150 |
~4,250 |
~1,520 |
|
Cas base 2026 |
~16,800 |
~2,910 |
~3,490 |
~4,720 |
~1,690 |
|
Cas Toro 2026 |
~20,000 |
~3,460 |
~4,180 |
~5,620 |
~2,010 |
|
2026 Cas d'ós |
~13,500 |
~2,340 |
~2,810 |
~3,780 |
~1,350 |
Impacte en els productes d'aliatge de níquel
Els aliatges de níquel - com Inconel, Hastelloy, Monel i altres graus especials d'alt-níquel - són encara més sensibles als moviments del preu del níquel que l'acer inoxidable. Com que aquests aliatges contenen un 55-95% de níquel, un canvi de 1.000 USD/t en el preu del níquel es tradueix en un canvi de cost de la matèria primera de 550-950 USD/t.
Taula 8: Sensibilitat al preu del níquel per als principals graus d'aliatge de níquel
|
Aliatge de níquel |
Ni Contingut |
Elements clau d'aliatge |
Impacte del cost per augment de Ni 1.000 USD/t (USD/t) |
Aplicacions primàries |
|
Inconel 600 |
72,0% min |
Cr 14-17%, Fe 6-10% |
680-760 USD |
Processament químic, tractament tèrmic, components del forn |
|
Inconel 625 |
58,0% min |
Cr 20-23%, Mo 8-10%, Nb 3,15-4,15% |
580-660 USD |
Aeroespacial, química, marina, nuclear |
|
Inconel 825 |
38-46% |
Cr 19,5-23,5%, Mo 2,5-3,5%, Cu 1,5-3% |
400-500 USD |
Tubs de fons, processament químic, decapat |
|
Hastelloy C276 |
57,0% min |
Cr 14,5-16,5%, Mo 15-17%, W 3-4,5% |
570-680 USD |
Tractament de residus, desulfuració de gasos de combustió, químic |
|
Hastelloy C22 |
56,0% min |
Cr 20-22,5%, Mo 12,5-14,5%, W 2,5-3,5% |
560-660 USD |
Farmàcia, pasta i paper, productes químics greus |
|
Monel 400 |
63,0% min |
Cu 28-34% |
630-700 USD |
Marí, àcid HF, petroli i gas, intercanviadors de calor |
|
Aliatge 20 (Carpenter 20) |
32-38% |
Cr 19-21%, Mo 2-3%, Cu 3-4% |
340-420 USD |
Àcid sulfúric, equips farmacèutics, alimentaris |
|
Níquel 200/201 |
99,0% min |
Traça diversa |
940-990 USD |
Revestiment electrònic, manipulació càustica, processament d'aliments |
|
[Avís]Advertència d'adquisició d'aliatge de níquel Per a una comanda de 50 tones de placa Hastelloy C276 als preus del níquel de la caixa base del 2026 en comparació amb les mitjanes del 2025: |
Estratègies de mitigació de costos per als compradors
Tot i que cap estratègia pot eliminar completament el risc del preu del níquel, una combinació d'enfocaments pot reduir la volatilitat dels costos en un 40-60% i millorar la predictibilitat del pressupost.
|
Estratègia |
Descripció |
Millor per |
Estalvi potencial |
Complexitat d'implementació |
|
Acords de preu-fix-a llarg termini |
Recàrrecs de bloqueig durant 6-12 mesos amb molins qualificats |
Compradors de gran-volum previsible |
Estabilitza entre el 60 i el 80% de la volatilitat dels preus |
Mitjà (requereix negociació) |
|
Substitució de material |
Canvia a graus-Ni inferiors (304 en lloc de 316L, 2205 dúplex si escau) |
Tots els compradors; requereix una revisió d'enginyeria |
15-30% de reducció del cost del material |
Baix-Mitjà (aprovació d'enginyeria) |
|
Tampó d'inventari estratègic |
Mantingui l'inventari d'acer inoxidable de 2 a 3 mesos com a cobertura del preu del níquel |
Compradors amb capacitat d'emmagatzematge |
Evita la prima puntual durant els pics de preu |
Baix (requereix espai de magatzem) |
|
LME Nickel Futures Hedging |
Compreu futurs de níquel LME per compensar els augments dels recàrrecs |
Grans compradors amb experiència en productes bàsics |
Redueix el risc del preu del níquel en un 40-60% de l'exposició |
Alt (requereix instruments financers) |
|
Qualificació dual/multi-font |
Qualifiqueu les fàbriques de diverses regions (Xina, Europa, Índia) per a la flexibilitat |
Tots els compradors, especialment aplicacions crítiques |
5-15% a través de preus competitius |
Mitjà (prova i qualificació) |
|
Clàusules d'escalada/des{0}}escalada |
Negocieu mecanismes d'ajust de preus en contractes amb-usuaris finals |
Contractistes EPC, fabricants d'equips |
Passa pel 70-90% del risc de la matèria primera |
Mitjà (negociació de contracte) |
|
Especificacions{0}}de mida correcta |
Utilitzeu les especificacions mínimes requerides en comptes de{0}}especificar més qualificacions |
Tots els compradors; habitual en nous projectes |
10-25% evitant l'excés d'enginyeria |
Baix (necessita anàlisi de corrosió) |
|
Adquisició offshore |
Font de regions-competitives de costos (Xina, Índia, Sud-est asiàtic) |
Aplicacions-sensibles al preu i no-crítiques |
10-25% enfront de molins europeus/nordamericans |
Mitjà (assegurament de la qualitat) |
|
Perfil del comprador |
Consum anual de SS |
Estratègia primària recomanada |
Estratègia secundària recomanada |
|
Petit / Comprador local |
< 50 tons/year |
Especificacions{0}}de mida correcta + substitució de material |
Adquisició offshore de molins asiàtics qualificats |
|
Comprador mitjà |
50-500 tones/any |
Acord de preu fix-anual amb límit d'escalada |
Reserva estratègica d'inventari (2 mesos) |
|
Gran comprador |
500-2.000 tones/any |
Combinat: 60%-preu + 40% flotant |
Cobertura de LME sobre el 30-50% de l'exposició al níquel |
|
Mega comprador / EPC |
>2.000 tones/any |
Programa de cobertura complet + acords marc plurianuals{- |
Qualificació de font dual-a 3+ regions |
Preguntes freqüents
P1: Amb quina freqüència les fàbriques d'acer inoxidable actualitzen els seus recàrrecs d'aliatge?
La majoria de les grans fàbriques actualitzen els recàrrecs d'aliatge mensualment, utilitzant la liquidació mitjana en efectiu de níquel LME del mes anterior (o un període de retrospectiva-específic). Alguns molins utilitzen una mitjana de 2 mesos per suavitzar la volatilitat. Consulteu sempre el butlletí de recàrrec específic del molí per a la seva metodologia de càlcul.
P2: Puc negociar recàrrecs d'aliatge?
Sí, sobretot per a grans volums. Els grans compradors poden negociar límits de recàrrec, mecanismes de mitjana (p. ex., mitjana trimestral en lloc de mensual) o fins i tot recàrrecs fixos parcials. En general, les fàbriques estan disposades a oferir concessions per a volums compromesos de 100+ tones mètriques a l'any.
P3: L'acer inoxidable 201 és una bona alternativa d'estalvi-de costos al 304?
201 pot substituir 304 en aplicacions interiors no-corrosives on la conformabilitat i la resistència a la corrosió moderada són suficients. Tanmateix, el 201 té una resistència a la corrosió significativament menor que el 304, especialment en entorns que contenen clorur-. NO s'ha d'utilitzar per a aplicacions a l'aire lliure, marines o químiques. La diferència de contingut de níquel (5% vs 9%) es tradueix en un cost de material un 30-40% inferior, però l'aplicació s'ha d'avaluar acuradament.
P4: Com afecta la política de níquel d'Indonèsia als meus preus de l'acer inoxidable?
Indonèsia representa aproximadament el 55-60% del subministrament mundial de níquel. Qualsevol restricció a l'exportació, reducció de quotes o augment de l'impost a l'exportació elimina directament l'oferta del mercat global, fent pujar els preus del níquel LME. Això es tradueix en recàrrecs d'aliatge més elevats en 4-8 setmanes a mesura que els molins passen per l'augment del cost de la matèria primera.
P5: Quin és el preu actual del níquel i on el puc comprovar?
Els preus del níquel LME es publiquen en-temps real al lloc web de London Metal Exchange (www.lme.com). A principis de juny de 2026, els preus en efectiu del níquel de LME es cotitzen entre aproximadament 15.500 i 17.200 USD/t. També podeu consultar els preus a plataformes financeres com Bloomberg, Reuters o Investing.com.
P6: He de cobrir el níquel amb futurs LME?
La cobertura té sentit per als compradors amb un consum anual d'acer inoxidable o d'aliatge de níquel superior a 200-300 tones mètriques. Per a volums més petits, la complexitat administrativa i els requisits de marge dels futurs de LME poden superar els beneficis. Els enfocaments alternatius inclouen acords de preu fix amb fàbriques, creació d'inventaris estratègics o clàusules d'escalada en els contractes dels clients.
P7: Quant d'inventari he de tenir com a cobertura del preu del níquel?
Per als graus estàndard d'acer inoxidable (304, 316L), un estoc de seguretat de 2 mesos és generalment suficient. Per als aliatges de níquel amb llargs terminis de lliurament (Inconel, Hastelloy), es recomana un inventari de 3-4 mesos. Peseu els costos de transport (emmagatzematge, assegurances, capital circulant) amb el cost potencial dels pics de preu del níquel.
P8: L'acer inoxidable dúplex sempre costa menys de 316L?
No sempre. Tot i que el 2205 dúplex té un contingut més baix de níquel (5-6% enfront del 10-14% per a 316L), costa més per quilogram de produir a causa d'un control químic més estricte i d'un processament més complex. No obstant això, 2205 té aproximadament el doble de la resistència a la fluència, que sovint permet un gruix de paret més prim en aplicacions de canonades i recipients a pressió, el que resulta en un pes i un cost totals del material més baixos. La clau és avaluar el cost total instal·lat, no només el preu del material per quilogram.
